Skocz do zawartości


Witaj.

W przypadku niejasności, problemów z rejestracją prosimy o kontakt przez formularz zgłoszeniowy (lewy, górny róg tej strony - KONTAKT). Odpowiemy najszybciej jak się da.
Pozdrawiamy - administrator i modertorzy ptclub.pl


Pytanie ogólne o PiTka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bezimienny Gość.Czeski barman_*

Bezimienny Gość.Czeski barman_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 22 lipiec 2017 - 21:28

Witam uprzejmie, szykujemy się do zakupu PT. Mam pytanie

-o dostępność części zamiennych (nowych), czy jest prawdą że ciężko je dostać (opinia trzech mechaników )

-czy to auto "jest bardziej awaryjne" niż inne marki (opinia mechaników)

nie wierzę w przesądy i nie kierujemy się w zakupie aut rozsądkiem (do tej pory Alfy Romeo i Volkswageny New Beetle) czyli generalnie marki skazane na niepowodzenie wg opinii innych bo "albo brzydkie albo cały czas się będzie psuło" 

Dlatego bardzo proszę o szczerą pomoc czy tak jest faktycznie czy to tylko głupie wymysły bo nie chcemy Passata ;)

pozdrawiam serdecznie



#2 Bezimienny Gość.rogi555_*

Bezimienny Gość.rogi555_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 22 lipiec 2017 - 23:03

Cześć!

 

Jeśli chodzi o dostępność części zamiennych, to nie ma ich aż tyle, co do wspomnianego Passata, ale nie ma też tragedii. Jest dużo zamienników, trzeba tylko z nimi uważać, bo na większość z nich ponoć nie warto tracić pieniędzy i czasu. Dotychczas w swoim 2.0 16V 141KM wymieniałem świece, przewody WN, końcówkę drążka i półoś z przegubem i wszystko udało mi się dostać. Jak sprawdzałem części zawieszenia i wysprzęglik, to też było z czego wybrać, więc chyba nie jest tak źle...

 

Jeśli chodzi o słabości PT to na pewno zawieszenie. Auto jest ciężkie i zawieszenie mocno dostaje w kość. Poza tym pompa wspomagania szybko się zużywa, zdarzają się przygody ze sprzęgłem (wysprzęglik hydrauliczny), no i np. zespolony przełącznik świateł nie radzi sobie ze światłami przeciwmgielnymi :p Prąd na żarówki idzie przez przełącznik (2x51W) przez co jak dłużej poświecą, to już ich nie idzie wyłączyć i albo przerabiasz na przekaźnik albo kupujesz nowy (drogi) przełącznik. Takie są moje przemyślenia bazujące na moim PT z rocznika 2002 :)



#3 andmis

andmis

    VIP

  • Moderator
  •      
  • Posty: 4957
  • Dołączył:  19 wrz 2010
  • Rok Produkcji:2003 LTD
  • Silnik:2,2 CRD
  • Imię:Andrzej
  • Skąd::DOA
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 23 lipiec 2017 - 01:19

Czeski barman, niczego się nie obawiaj, auto proste jak budowa cepa. Mam go już 7 lat i nie żałuję.



#4 spoko2

spoko2

    Początkujący

  • Użytkownicy
  •   
  • Posty: 40
  • Dołączył:  10 lip 2016
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2.0
  • Imię:henryk
  • Skąd::Białogard
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 23 lipiec 2017 - 10:40

Autko jest świetne, wygodne, budzi zainteresowanie, klimatyczne ale niestety kapryśne. Wymaga zainteresowania i interwencji właściciela. Zauważyłem, że staje się popularne co z jednej strony jest dobre -  więcej części i coraz tańsze, a z drugiej strony traci swoją odrębność. Oby nie stało się takie jak w dawnych czasach fiacik.



#5 andreeas7

andreeas7

    VIP

  • Mayster
  •   
  • Posty: 16905
  • Dołączył:  03 lut 2010
  • Rok Produkcji:2020
  • Silnik:Jeep
  • Imię:Andrzej
  • Skąd::Płock
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 23 lipiec 2017 - 11:24

Cześć!
 
Jeśli chodzi o dostępność części zamiennych, to nie ma ich aż tyle, co do wspomnianego Passata, ale nie ma też tragedii. Jest dużo zamienników, trzeba tylko z nimi uważać, bo na większość z nich ponoć nie warto tracić pieniędzy i czasu. Dotychczas w swoim 2.0 16V 141KM wymieniałem świece, przewody WN, końcówkę drążka i półoś z przegubem i wszystko udało mi się dostać. Jak sprawdzałem części zawieszenia i wysprzęglik, to też było z czego wybrać, więc chyba nie jest tak źle...
 
Jeśli chodzi o słabości PT to na pewno zawieszenie. Auto jest ciężkie i zawieszenie mocno dostaje w kość. Poza tym pompa wspomagania szybko się zużywa, zdarzają się przygody ze sprzęgłem (wysprzęglik hydrauliczny), no i np. zespolony przełącznik świateł nie radzi sobie ze światłami przeciwmgielnymi :p Prąd na żarówki idzie przez przełącznik (2x51W) przez co jak dłużej poświecą, to już ich nie idzie wyłączyć i albo przerabiasz na przekaźnik albo kupujesz nowy (drogi) przełącznik. Takie są moje przemyślenia bazujące na moim PT z rocznika 2002 :)


Może by wypadało troszeczkę się zastanowić na tym co się pisze , przełącznik nie uszkadza się od żarówek 2x51 watt tylko od zużycia mechanicznego dźwigni kierunkowskazu i jest to normalny proces w każdym aucie tu akurat objawia się przeciwmgielnymi .
Robię Pt z przebiegiem ok 300tys km i pompa jest ok to tylko kwestia jak ktoś wcześniej dbał o auto .
Z częściami nie jest najlepiej są droższe jak do innych aut , ciężko dobrać zamiennik dobrej jakości ale na plus .... jest coraz więcej zamienników bardziej renomowanych firm .
Podsumowując - Pt fajne auto ale trafić rodzynka to sztuka w zależności od stanu albo będziesz pakował kupę kasy w reanimacje albo trafisz dobrze i będziesz zadowolony jak z innych aut .

#6 Maja1313

Maja1313

    Kozak

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 1423
  • Dołączył:  02 lut 2016
  • Rok Produkcji:2000
  • Silnik:2.0 M
  • Imię:Agata
  • Skąd::Gorzów Wlkp.
  • Płeć: Kobieta

Napisano 23 lipiec 2017 - 11:33

Pitek fajny , ale bardzo humoryczny .W Polsce bardzo zaniedbany przez poprzedich właścicieli.Ale jak już się wszystko ogarnie samochodzik cudo.To jest moja opinia u mnie koszt zakupu przekroczył koszt doprowadzenia go do stanu normalnej używalności.

#7 Nazwa

Nazwa

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 5817
  • Dołączył:  18 lut 2009
  • Rok Produkcji:2000
  • Silnik:2.0M Gasss ;)
  • Imię:Przemek
  • Skąd::Andrychów
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 23 lipiec 2017 - 15:28

Jesli chodzi o czesci to zalezy tez od wersji silnikowej, do 2,4 Turbo jest lekki problem, pozostale to tak jjak Andrzej pisze
  • Maja1313 lubi to

#8 hencio

hencio

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 3349
  • Dołączył:  22 cze 2014
  • Rok Produkcji:2005
  • Silnik:2,429 A
  • Imię:DARIUSZ
  • Skąd::SZKLARKA RADNICKA
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 23 lipiec 2017 - 16:03

Podsumowując,jak chcesz kupić Pt to najbezpieczniej zmień meldunek na Płock lub Szczecin.

#9 Bezimienny Gość.rogi555_*

Bezimienny Gość.rogi555_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 23 lipiec 2017 - 22:37

Może by wypadało troszeczkę się zastanowić na tym co się pisze , przełącznik nie uszkadza się od żarówek 2x51 watt tylko od zużycia mechanicznego dźwigni kierunkowskazu i jest to normalny proces w każdym aucie tu akurat objawia się przeciwmgielnymi .

A ja uważam, że gdyby prąd do tych żarówek był puszczony przez przekaźnik, a nie bezpośrednio przez przełącznik świateł, to plastik by się nie nadtapiał w tym miejscu, a światła przeciwmgielne też by działały :)



#10 Nazwa

Nazwa

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 5817
  • Dołączył:  18 lut 2009
  • Rok Produkcji:2000
  • Silnik:2.0M Gasss ;)
  • Imię:Przemek
  • Skąd::Andrychów
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 24 lipiec 2017 - 08:52

Igor, mam założony przekaźnik, założyłem zaraz po zakupie w 2009, w 2015 przełącznik się skonczył ;)
Choć być może bez przekaźnika skończył by się wczesniej...

#11 Bezimienny Gość.rogi555_*

Bezimienny Gość.rogi555_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 24 lipiec 2017 - 17:18

Igor, mam założony przekaźnik, założyłem zaraz po zakupie w 2009, w 2015 przełącznik się skonczył ;)
Choć być może bez przekaźnika skończył by się wczesniej...

@Przemku, w jaki sposób się skończył? Bo u mnie to się objawiło brakiem możliwości wyłączenia świateł przeciwmgielnych przednich. Poza tym wszystkie inne jego funkcje działały (kierunkowskazy, św mijania itd.)



#12 andreeas7

andreeas7

    VIP

  • Mayster
  •   
  • Posty: 16905
  • Dołączył:  03 lut 2010
  • Rok Produkcji:2020
  • Silnik:Jeep
  • Imię:Andrzej
  • Skąd::Płock
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 24 lipiec 2017 - 17:36

Igor Przemek odpowie ci swoją droga , ja tylko naświetlę
usterka przełącznika w zależności od stadium usterki objawia się tak samo z przekaźnikiem czy bez
w pierwszej fazie zużycia - zapalaja się przeciwmgielne przy przełączaniu kierunków ( kontrolka zielona na liczniku )

w drugiej fazie zużycia nie można ich wyłączyć lub włączyć ( zależne jak zablokował się styk )

trzecia faza następstwo , dwóch pierwszych dotyczy tylko wersji bez przekaźnika - plastyki przesowki długie/mijania stapiają się blokując możliwość przełączania drogowe /mijania - kończy się to urwanie główki trzpienia przełącznika

Fizycznie przekaźnik pomaga bo odciąża styk w momencie awarii mechanicznej od której zaczyna się cała usterka i jeśli jest założony to zyskasz to ze nie uszkodzisz mocniej przełącznika ( brak przetopienia plastików wybieraka i przesuwek )

Użytkownik andreeas7 edytował ten post 24 lipiec 2017 - 17:37


#13 pablicito

pablicito

    Kozak

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 1681
  • Dołączył:  24 kwi 2013
  • Rok Produkcji:2001
  • Silnik:2.0 M Gaz
  • Imię:Paweł
  • Skąd::Płock
  • Płeć: Nieustawiona

Napisano 24 lipiec 2017 - 17:46

Igor Przemek odpowie ci swoją droga , ja tylko naświetlę
usterka przełącznika w zależności od stadium usterki objawia się tak samo z przekaźnikiem czy bez
w pierwszej fazie zużycia - zapalaja się przeciwmgielne przy przełączaniu kierunków ( kontrolka zielona na liczniku )

w drugiej fazie zużycia nie można ich wyłączyć lub włączyć ( zależne jak zablokował się styk )

trzecia faza następstwo , dwóch pierwszych dotyczy tylko wersji bez przekaźnika - plastyki przesowki długie/mijania stapiają się blokując możliwość przełączania drogowe /mijania - kończy się to urwanie główki trzpienia przełącznika

Fizycznie przekaźnik pomaga bo odciąża styk w momencie awarii mechanicznej od której zaczyna się cała usterka i jeśli jest założony to zyskasz to ze nie uszkodzisz mocniej przełącznika ( brak przetopienia plastików wybieraka i przesuwek )

 

No wypisz-wymaluj - tak właśnie było u mnie. Do tej pory nie wiem, czy mam ten dodatkowy przekaźnik czy nie, ale po regeneracji przełącznik działa chyba lepiej, niż nowy... :p A na pewno nie gorzej :)

A to dlatego, że mnie Andrzej zdopingował do naprawy w okolicy pierwszej fazy zużycia... :p

Pozdrawiam



#14 bart1771

bart1771

    Uzależniony

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 533
  • Dołączył:  09 wrz 2014
  • Rok Produkcji:2008
  • Silnik:2,4
  • Imię:Bartłomiej
  • Skąd::Rybnik
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 24 lipiec 2017 - 19:34

Do wersji silnikowej 2.4 części skolko godno !



#15 Nazwa

Nazwa

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 5817
  • Dołączył:  18 lut 2009
  • Rok Produkcji:2000
  • Silnik:2.0M Gasss ;)
  • Imię:Przemek
  • Skąd::Andrychów
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 24 lipiec 2017 - 20:58

Igor, brak możliwości włączenia przeciwmgielnych, reszta działa :)

#16 Nazwa

Nazwa

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 5817
  • Dołączył:  18 lut 2009
  • Rok Produkcji:2000
  • Silnik:2.0M Gasss ;)
  • Imię:Przemek
  • Skąd::Andrychów
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 25 lipiec 2017 - 10:46

Sorry, przespałem się i jednak przypomniałem sobie że przeciwmgłowe zaczeły swiecić prz włączeniu kierunkowskazu.





Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych