Skocz do zawartości


Witaj.

W przypadku niejasności, problemów z rejestracją prosimy o kontakt przez formularz zgłoszeniowy (lewy, górny róg tej strony - KONTAKT). Odpowiemy najszybciej jak się da.
Pozdrawiamy - administrator i modertorzy ptclub.pl


Paląca się kontrolka otwartego bagażnika


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bezimienny Gość.waspone_*

Bezimienny Gość.waspone_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 18 listopad 2017 - 01:49

Cześć. Od jakiegoś czasu mam problem z palącą się cały czas kontrolką otwartego bagażnika. Mechanik po oględzinach, pomiarach i zaglądnięciu w schemat stwierdził, że uszkodziły się zegary. Póki co z braku czasu i chęci na ich wymianę tak sobie jeżdżę ze wygaszonym oświetleniem kabiny i brzdękającym info o otwartej klapie. Dzisiaj przypadkiem odkryłem, że podczas opuszczania lewej tylnej szyby (z głównego przełącznika z przodu) kontrolka bagażnika gaśnie - i wszystko działa poprawnie, gdy trzymam przycisk opuszczania owej szyby. Tylny przycisk otwierania szyby nie skutkuje zgaszeniem kontrolki.

Tak na szybko sprawdziłem co się stanie jak wyciągnę przednie przełączniki i odepnę je od kostki. - Kontrolka gaśnie i wszystko wraca do normy. Gdy otwieram bagażnik kontrolka normalnie się zapala. Krótko mówiąc po wypięciu przełączników od sterowania szybami wszystko działa jak powinno.

Czy ktoś miał podobny problem albo może coś podpowiedzieć?

Wolałbym, żeby do wymiany okazał się przełącznik szyb bo to 2 minuty pracy a przy rozkręcaniu deski i zegarów trochę grzebania jest  :rolleyes:

 

Dodam jeszcze, że kiedyś w przeszłości:

-  miałem przypadek, że podświetlenie przełącznika od szyby kierowcy przestało działać i ożyło po kilku dniach samo z siebie

- podświetlenie radia przygasało w rytm włączonego kierunkowskazu i również przeszło samo z siebie po jednym dniu

Oba objawy nie występowały równocześnie w tym samym czasie, ale piszę o nich bo może mają jakiś związek.

 



#2 andreeas7

andreeas7

    VIP

  • Mayster
  •   
  • Posty: 16905
  • Dołączył:  03 lut 2010
  • Rok Produkcji:2020
  • Silnik:Jeep
  • Imię:Andrzej
  • Skąd::Płock
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 18 listopad 2017 - 02:12

napraw wiazkę tylnej klapy jest przetarta w przelotce i stylka do masy - standartowa usterka , aby dobrze zrobic trzeba wiazke wypiac z kostki pod osłona słupka i wciagnąc z karoserii auta przetarcie jest na wysokości podwójnej perforacji blachy karoserii i przy okazji sprawdź stan przewodów w samej przelotce lubią pękać  zwłaszcza grube od masy i podgrzewania szyby tył .


Użytkownik andreeas7 edytował ten post 18 listopad 2017 - 02:32


#3 Bezimienny Gość.waspone_*

Bezimienny Gość.waspone_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 18 listopad 2017 - 10:06

Dzięki Andrzeju za błyskawiczną odpowiedź - Ty to zawsze w pogotowiu  :)

Więc tak. Dobrałem się do wtyczki i ją rozpiąłem na dobry początek co by zobaczyć jaki będzie efekt. Niestety kontrolka nadal się świeci. 

Przy wypiętym przełączniku szyb kontrolka gaśnie i wszystko wraca do normy.

Gdy przy wypiętym przełączniku i zgaszonej kontrolce otworzę klapę bagażnika to kontrolka zaczyna świecić (normalne zachowanie).

Na mój rozum problem leży gdzieś poza wiązką klapy bagażnika i gdzieś dalej podawana jest masa.

Czy wypięcie przełącznika szyb przerywa mi obwód masy? Jak to to działa?


Użytkownik waspone edytował ten post 18 listopad 2017 - 10:10


#4 andreeas7

andreeas7

    VIP

  • Mayster
  •   
  • Posty: 16905
  • Dołączył:  03 lut 2010
  • Rok Produkcji:2020
  • Silnik:Jeep
  • Imię:Andrzej
  • Skąd::Płock
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 18 listopad 2017 - 10:20

Przelacznik szyb to oddzielny całkowicie moduł , zwarcie musi być na wiązce od rozpiętej kostki klapy do kostek wiązki pod bezpiecznikamu w kabinie ( dwie kostki biała i szara ) .Prog do zawalenia z lewej strony i przejrzenie wiązki od środkowego słupka do kostek gdzieś na tym odcinku musi być zwarcie . Wyczyść połączenie między dwoma kostkami pod bezpiecznikamu często gniją tam przewody od wilgoci z butów

#5 Bezimienny Gość.waspone_*

Bezimienny Gość.waspone_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 18 listopad 2017 - 10:27

Próg w sensie w środku w kabinie nakładki do zdjęcia? Są tam jakieś wiązki jeszcze czy prosto będzie zlokalizować tą odpowiednią? Zimno dzisiaj pod blokiem, ale może się tym zajmę. 

Zastanawia mnie bardzo dlaczego wypięcie kostki z przełącznika szyb ma tutaj jakieś znaczenie?



#6 andreeas7

andreeas7

    VIP

  • Mayster
  •   
  • Posty: 16905
  • Dołączył:  03 lut 2010
  • Rok Produkcji:2020
  • Silnik:Jeep
  • Imię:Andrzej
  • Skąd::Płock
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 18 listopad 2017 - 11:08

Nie napięcie , a masa idąca wspólna wiązka do silniczka podnośnika szyb

#7 Bezimienny Gość.waspone_*

Bezimienny Gość.waspone_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 18 listopad 2017 - 11:27

Andrzeju a czy wiesz konkretnie który kabel w której kostce odpowiada za masę sterowania tą nieszczęsną klapą? Nakierowałbyś mnie? Póki nie ogarnę gdzie leży problem odłączyłbym go po prostu, aby móc w miarę normalnie jeździć bo teraz wyłączone oświetlenie muszę mieć z manetki. W trakcie zmierzchu i nocą mało co widzę na zegarach no i brzdęka o otwartej klapie...

Rozumiem, że masa podawana z czujnika w klapie steruje tylko tym? 



#8 andreeas7

andreeas7

    VIP

  • Mayster
  •   
  • Posty: 16905
  • Dołączył:  03 lut 2010
  • Rok Produkcji:2020
  • Silnik:Jeep
  • Imię:Andrzej
  • Skąd::Płock
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 18 listopad 2017 - 11:43

Jasnobrązowy z czarnym paskiem

#9 Bezimienny Gość.waspone_*

Bezimienny Gość.waspone_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 18 listopad 2017 - 11:46

Dziękuję bardzo  :mistrz



#10 Bezimienny Gość.waspone_*

Bezimienny Gość.waspone_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 20 listopad 2017 - 19:31

Usterkę udało się usunąć, więc zostawiam rozwiązanie dla potomnych - może komuś się przyda.

Więc tak. Oprócz newralgicznych miejsc o których pisał wcześniej Andrzej (przetarcie wiązki i dwie kostki pod bezpiecznikami w kabinie), które akurat u mnie były w bdb stanie przyczyną okazała się kostka znajdująca się pod tą plastikową osłoną gdzie mamy dźwignię do otwierania maski. Aby się tam dostać trzeba najpierw zdemontować plastikową nakładkę na progu (wyszarpnąć ją do góry- jest na zatrzaskach) a następnie odjąć kawałek uszczelki drzwi w miejscu styku z osłoną i wyszarpać ową osłonę (trzyma się na 3 zatrzaskach). Naszym oczom ukazuje się biała kostka, która była u mnie przyczyną w/w problemu (kostka była zaśniedziała, miała biało-zielone? naloty).

 

Proces naprawy polegał na czyszczeniu, solidnym potraktowaniu WD-40 i kilkukrotnym wpięciu/wypięciu.







Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych