Skocz do zawartości


Witaj.

W przypadku niejasności, problemów z rejestracją prosimy o kontakt przez formularz zgłoszeniowy (lewy, górny róg tej strony - KONTAKT). Odpowiemy najszybciej jak się da.
Pozdrawiamy - administrator i modertorzy ptclub.pl


Zdjęcie

Kolejny post na temat oleju silnikowego

olej silnikowy wymiana

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 fotograf77

fotograf77

    Początkujący

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 57
  • Dołączył:  04 sty 2018
  • Rok Produkcji:2000
  • Silnik:2.0
  • Imię:Robert
  • Skąd::Łódź
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 11 kwiecień 2018 - 16:46

Witajcie forumowicze.

 

Wiem, że temat oleju silnikowego był poruszany wielokrotnie. Przekopałem się przez wiele wątków na ten temat ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Im więcej na ten temat czytam tym jestem głupszy.

Potrzebuję wymienić olej w silniku w moim PT Cruiserze (2.0 benz + LPG) przebieg 120 tyś km.

Na starej fakturze z przeglądu w ASO znalazłem, że auto było zalewane olejem TOTAL 5w40

Poprzedni właściciel zalewał CASTROL MAGNATEC 5w40.

Postanowiłem, że nie będę przechodził na zalecany przez producenta olej 5w30 i pozostanę przy 5w40.

Pozostaje kwestia czy zmienić na to samo co jest aktualnie zalane czyli CASTROL? Czy kupić inny olej?

Np. TOTAL QUARTZ?

Zastanawiam się też nad olejem MOTUL SPECIFIC CNG/LPG 5w40  bo kiedyś używałem w innym samochodzie i byłem zadowolony. Podobno to dobry olej do silnika z LPG ale gdzieś na forum wyczytałem, że nie powinno się stosować w PT CRUISERZE olejów niskopopiołowych a ten MOTUL się właśnie tym chwali, że ma małą zawartość popiołów.

 

Kochani pomóżcie bo już mam mętlik w głowie.

Pozdrawiam

 



#2 andmis

andmis

    VIP

  • Moderator
  •      
  • Posty: 4970
  • Dołączył:  19 wrz 2010
  • Rok Produkcji:2003 LTD
  • Silnik:2,2 CRD
  • Imię:Andrzej
  • Skąd::DOA
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 11 kwiecień 2018 - 18:13

Proponuję shell helix ultra, lub lepszy, liqui moly



#3 fotograf77

fotograf77

    Początkujący

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 57
  • Dołączył:  04 sty 2018
  • Rok Produkcji:2000
  • Silnik:2.0
  • Imię:Robert
  • Skąd::Łódź
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 11 kwiecień 2018 - 18:51

Znalazłem w internecie taką ofertę. Opis oleju wklejam poniżej. Rozumiem, że to będzie optymalne rozwiązanie?

 

 

OLEJ LIQUI MOLY TOP TEC 4100 5W40 5L

DYSTRYBUCJA NIEMIECKA LIQUI MOLY NR 3701 - (W DYSTRYBUCJI POLSKIEJ - LIQUI MOLY NR 9511 lub 2686)

Liqui Moly Top Tec 4100 5W-40 - nowoczesny olej silnikowy typu "lekki bieg" do całorocznego zastosowania. Kombinacja niekonwencjonalnej bazy olejowej opartej na technologii syntetycznej w połączeniu z najnowocześniejszymi dodatkami gwarantuje olej silnikowy, który znakomicie chroni przed zużyciem współpracujące części.

Zapewnia mniejsze zużycie paliwa i oleju oraz szybkie dotarcie oleju do wszystkich części podczas zimnego startu. Zgodnie z zaleceniem producenta samochodu interwał wymiany tego oleju do 30 000 km. Olej Top Tec 4100 jest również doskonałym olejem dla silników zasilanych gazem CNG/LPG.



#4 jakub-1977

jakub-1977

    Zwolennik

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 322
  • Dołączył:  07 gru 2016
  • Rok Produkcji:2007
  • Silnik:2.2 CRD
  • Imię:Rafał
  • Skąd::Gołańcz
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 11 kwiecień 2018 - 19:04

http://www.kolegaber...f-10W40-5L.html
mój znajomy leje taki ma 2.0 benzyne ja leje shella 5w30 ale mam diesla.

Użytkownik jakub-1977 edytował ten post 11 kwiecień 2018 - 19:23


#5 fotograf77

fotograf77

    Początkujący

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 57
  • Dołączył:  04 sty 2018
  • Rok Produkcji:2000
  • Silnik:2.0
  • Imię:Robert
  • Skąd::Łódź
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 11 kwiecień 2018 - 19:11

jakub-1977 nie widzę powodu, żeby przechodzić z oleju 5w40 na 10w40



#6 jakub-1977

jakub-1977

    Zwolennik

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 322
  • Dołączył:  07 gru 2016
  • Rok Produkcji:2007
  • Silnik:2.2 CRD
  • Imię:Rafał
  • Skąd::Gołańcz
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 11 kwiecień 2018 - 19:29

powiem ci że mam chryslera lhs i zmieniłem mu olej na liqui molly i jest różnica a wcześniej był castrol silnik ciszej pracuje mniej spala oleju a silnik 3,5 potrawi 1 litr oleju wchłonąć na 5000 km uważam liqui to dobry olej pozdrawiam.

#7 bigmeen

bigmeen

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 1988
  • Dołączył:  05 mar 2014
  • Rok Produkcji:X
  • Silnik:X
  • Imię:X
  • Skąd::X
  • Płeć: Nieustawiona

Napisano 12 kwiecień 2018 - 05:27

Witajcie forumowicze.
 
Wiem, że temat oleju silnikowego był poruszany wielokrotnie. Przekopałem się przez wiele wątków na ten temat ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Im więcej na ten temat czytam tym jestem głupszy.
Potrzebuję wymienić olej w silniku w moim PT Cruiserze (2.0 benz + LPG) przebieg 120 tyś km.
Na starej fakturze z przeglądu w ASO znalazłem, że auto było zalewane olejem TOTAL 5w40
Poprzedni właściciel zalewał CASTROL MAGNATEC 5w40.
Postanowiłem, że nie będę przechodził na zalecany przez producenta olej 5w30 i pozostanę przy 5w40.
Pozostaje kwestia czy zmienić na to samo co jest aktualnie zalane czyli CASTROL? Czy kupić inny olej?
Np. TOTAL QUARTZ?
Zastanawiam się też nad olejem MOTUL SPECIFIC CNG/LPG 5w40  bo kiedyś używałem w innym samochodzie i byłem zadowolony. Podobno to dobry olej do silnika z LPG ale gdzieś na forum wyczytałem, że nie powinno się stosować w PT CRUISERZE olejów niskopopiołowych a ten MOTUL się właśnie tym chwali, że ma małą zawartość popiołów.
 
Kochani pomóżcie bo już mam mętlik w głowie.
Pozdrawiam

Witam
To chyba mało czytałeś. I na pewno nie wątki na tym forum. Tak po krótce. Zalej przed wymiana plukanką liqui molly. Postępuj według instrukcji i zalewasz olejem 5w/30 liqui, shell lub Total. :cwaniak

:bigmeen

#8 .JoKer.

.JoKer.

    Uzależniony

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 482
  • Dołączył:  18 mar 2018
  • Rok Produkcji:2004
  • Silnik:1.6 M LPG
  • Imię:Jurek
  • Skąd::Zawiercie
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 12 kwiecień 2018 - 07:18

Czytam te bzdury i nie wierzę... Zacznijmy od tego, że każdy markowy olej będzie dobry dla silnika pod warunkiem, ze zostanie zachowana jego gęstość i lepkość. Wyjątkiem mogą być pojazdy z filtrami cząstek stałych, które wymagają olejów o zmniejszonej zawartości związków siarki. To czy lejemy 5W30, 5W40 czy 5W50 należy raczej rozpatrywać w kategoriach jak będziemy eksploatować pojazd. Co to znaczy? Im mniejsza liczba po literce "W" tym niższa jest maksymalna temperatura w której cząsteczki oleju zachowają właściwą strukturę i lepkość a im wyższa jest ta liczba to olej dłużej będzie robił swoje wraz z wzrostem temperatury. Mówiąc bardziej oglądowo np.podczas gwałtownej eksploatacji silnika np. przy agresywnej jeździe olej 5W30 w pewnym momencie będzie prawie jak woda i istnieje ryzyko zatarcia elementów silnika. Z tego powodu np. w sportach motorowych stosuje się oleje o jak najwyższej liczbie za literką W. Można łatwo wyciągnąć wniosek wprost, że w miejskiej jeździe w korkach lub jeśli ktoś lubi sobie na trasie podkręcać obroty lepiej użyć oleju 5W40 niż 5W30. Liczba przed literką "W' określa zachowanie tych samych parametrów temperaturowych po drugiej stronie skali, czyli dla niskiej temperatury i w przypadku olejów syntetycznych raczej jest stała czyli 5. W przedziale od 5 do 30 każdy z tych olejów będzie się zachowywał tak samo. Zwiększając skalę np. w przypadku 5W40 czy 5W50 tylko zyskujemy. I tyle w temacie.



#9 bigmeen

bigmeen

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 1988
  • Dołączył:  05 mar 2014
  • Rok Produkcji:X
  • Silnik:X
  • Imię:X
  • Skąd::X
  • Płeć: Nieustawiona

Napisano 12 kwiecień 2018 - 08:00

Czytam te bzdury i nie wierzę... Zacznijmy od tego, że każdy markowy olej będzie dobry dla silnika pod warunkiem, ze zostanie zachowana jego gęstość i lepkość. Wyjątkiem mogą być pojazdy z filtrami cząstek stałych, które wymagają olejów o zmniejszonej zawartości związków siarki. To czy lejemy 5W30, 5W40 czy 5W50 należy raczej rozpatrywać w kategoriach jak będziemy eksploatować pojazd. Co to znaczy? Im mniejsza liczba po literce "W" tym niższa jest maksymalna temperatura w której cząsteczki oleju zachowają właściwą strukturę i lepkość a im wyższa jest ta liczba to olej dłużej będzie robił swoje wraz z wzrostem temperatury. Mówiąc bardziej oglądowo np.podczas gwałtownej eksploatacji silnika np. przy agresywnej jeździe olej 5W30 w pewnym momencie będzie prawie jak woda i istnieje ryzyko zatarcia elementów silnika. Z tego powodu np. w sportach motorowych stosuje się oleje o jak najwyższej liczbie za literką W. Można łatwo wyciągnąć wniosek wprost, że w miejskiej jeździe w korkach lub jeśli ktoś lubi sobie na trasie podkręcać obroty lepiej użyć oleju 5W40 niż 5W30. Liczba przed literką "W' określa zachowanie tych samych parametrów temperaturowych po drugiej stronie skali, czyli dla niskiej temperatury i w przypadku olejów syntetycznych raczej jest stała czyli 5. W przedziale od 5 do 30 każdy z tych olejów będzie się zachowywał tak samo. Zwiększając skalę np. w przypadku 5W40 czy 5W50 tylko zyskujemy. I tyle w temacie.

Witam
A ja jak czytam twoje bzdury to mi ręce opadają. Olej, woda. No tak. Słyszałem że był kiedyś ktoś kto zamienił wodę w wino. b/k

:bigmeen

#10 .JoKer.

.JoKer.

    Uzależniony

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 482
  • Dołączył:  18 mar 2018
  • Rok Produkcji:2004
  • Silnik:1.6 M LPG
  • Imię:Jurek
  • Skąd::Zawiercie
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 12 kwiecień 2018 - 08:04

Witam
A ja jak czytam twoje bzdury to mi ręce opadają. Olej, woda. No tak. Słyszałem że był kiedyś ktoś kto zamienił wodę w wino. b/k

:bigmeen

Pewnie należysz do tych, którzy uważają, że własności fizyczne są bez znaczenia. Wystarczy kupić cokolwiek, co reklamują na forach przedstawiciele firm, najlepiej jeszcze poświecić w kościele i wierzyć, że działa...



#11 DAREK 75

DAREK 75

    Zwolennik

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 370
  • Dołączył:  12 cze 2015
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:1.6
  • Imię:Darek
  • Skąd::podkarpackie
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 12 kwiecień 2018 - 12:00

A ja jak czytam twoje bzdury to mi ręce opadają. Olej, woda. No tak. Słyszałem że był kiedyś ktoś kto zamienił wodę w wino. b/k

 

 

ale wtedy pt nie było haha :jupi  :jupi  :piter 



#12 morf

morf

    Znawca Tematu

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 1103
  • Dołączył:  22 sie 2012
  • Rok Produkcji:2001
  • Silnik:2.0 M
  • Imię:Marcin
  • Skąd::Warszawa
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 12 kwiecień 2018 - 13:08

koledzy dajcie spokój, słonko pięknie świeci a wy się napinacie.

 

zrób tak jak pisze ci bigmeen i będzie dobrze:

Zalej przed wymiana plukanką liqui molly. Postępuj według instrukcji i zalewasz olejem 5w/30 liqui, shell lub Total.


#13 Jędrek1947

Jędrek1947

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 2168
  • Dołączył:  03 paź 2012
  • Rok Produkcji:2006
  • Silnik:1,6
  • Imię:Andrzej
  • Skąd::KALISZ
  • Płeć: Nieustawiona

Napisano 12 kwiecień 2018 - 13:14

2 lata temu zrobiłem tak jak radzi Bigmenn i jestem zadowolony 



#14 fotograf77

fotograf77

    Początkujący

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 57
  • Dołączył:  04 sty 2018
  • Rok Produkcji:2000
  • Silnik:2.0
  • Imię:Robert
  • Skąd::Łódź
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 13 kwiecień 2018 - 07:32

Dziękuję za rady. 

Skłaniam się ku temu żeby zaryzykować i zastosować tę płukankę a potem 5w30. Trochę się tego obawiam bo silnik ma lekkie zapocenia z czujnika wału korbowego. Czy po płukance wyciek się nie powiększy?

Jednak zastanawiam się ciągle dlaczego w ASO zalewali olej 5w40?



#15 theo

theo

    Uzależniony

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 525
  • Dołączył:  03 maj 2016
  • Rok Produkcji:brak
  • Silnik:brak
  • Imię:teodor
  • Skąd::brak
  • Płeć: Nieustawiona

Napisano 13 kwiecień 2018 - 07:49

Jeżeli te zapocenia wynikają z nieszczelności i są obecnie zalepione zanieczyszczeniami to po płukance pewnie się zwiększą.



#16 fotograf77

fotograf77

    Początkujący

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 57
  • Dołączył:  04 sty 2018
  • Rok Produkcji:2000
  • Silnik:2.0
  • Imię:Robert
  • Skąd::Łódź
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 10 czerwiec 2018 - 09:02

Wczoraj pojechałem do warsztatu na wymianę oleju w silniku. Miałem swój olej i filtr w bagażniku. Mechanik wymienił olej, oddał samochód i pojechałem do domu. Dzisiaj otworzyłem bagażnik i widzę, że w bańce po oleju zostało tylko ok. 200ml. Według specyfikacji wchodzi do mojego pitka 4,3l więc powinno zostać w bańce 700ml albo nawet więcej bo zawsze trochę starego oleju zostaje przy wymianie.

Sprawdzam poziom oleju i co widzę? Stan około 1cm ponad MAX na bagnecie.  :/

Jutro od rana będę do nich dzwonił i powiem co zrobili i że przyjadę żeby poprawili swój błąd i odessali część oleju.

Martwi mnie tylko to, że po wymianie oleju jeździłem wczoraj jeszcze 30km z takim dużym stanem. Jutro też muszę pojechać do pracy i dopiero po południu będę mógł podjechać do tego feralnego warsztatu. Czy nie uszkodzę sobie silnika jeżdżąc z taką ilością oleju?

W instrukcji straszą, że jazda z olejem ponad stan może doprowadzić do spienienia oleju, spadku ciśnienia i nawet uszkodzenia silnika.

:(



#17 bratex

bratex

    PT MC

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 818
  • Dołączył:  15 sty 2016
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:2.2 CRD Limited
  • Imię:Marcin
  • Skąd::Warszawa / Elbląg
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 10 czerwiec 2018 - 09:40

Zawsze możesz sam odessać. Duża strzykawka, wężyk gumowy do strzykawki i jedziesz. Sam tak kiedyś robiłem ale nie w pitoslawie.

#18 fotograf77

fotograf77

    Początkujący

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 57
  • Dołączył:  04 sty 2018
  • Rok Produkcji:2000
  • Silnik:2.0
  • Imię:Robert
  • Skąd::Łódź
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 10 czerwiec 2018 - 10:48

Najchętniej bym tak zrobił ale akurat nie mam w domu odpowiedniego wężyka i strzykawki.  :|



#19 hencio

hencio

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 3349
  • Dołączył:  22 cze 2014
  • Rok Produkcji:2005
  • Silnik:2,429 A
  • Imię:DARIUSZ
  • Skąd::SZKLARKA RADNICKA
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 10 czerwiec 2018 - 12:09

Jedź kolego na pogotowie,tam ci zaradzą.

#20 fotograf77

fotograf77

    Początkujący

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 57
  • Dołączył:  04 sty 2018
  • Rok Produkcji:2000
  • Silnik:2.0
  • Imię:Robert
  • Skąd::Łódź
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 10 czerwiec 2018 - 12:14

hencio - aleś dowcipny  :d







Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych