Skocz do zawartości


Witaj.

W przypadku niejasności, problemów z rejestracją prosimy o kontakt przez formularz zgłoszeniowy (lewy, górny róg tej strony - KONTAKT). Odpowiemy najszybciej jak się da.
Pozdrawiamy - administrator i modertorzy ptclub.pl


Zdjęcie

Benzyna 98 czy 95


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Ponczi

Ponczi

    Przedszkolak

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 140
  • Dołączył:  13 sty 2019
  • Rok Produkcji:2004
  • Silnik:2,0
  • Imię:ROBERT
  • Skąd::RADOM
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 06 maj 2019 - 20:20

Witam wszystkich forumowiczów!!!

Jeżdżę  PITKIEM 2,0 zasilanym LPG i w związku z tym mam pytanko czy lepiej dolewać mu na rozruch 98 czy 95 bo mam rozbieżne informację?

POZDRAWIAM!



#2 MirekP

MirekP

    Zwolennik

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 442
  • Dołączył:  23 sty 2013
  • Rok Produkcji:2000
  • Silnik:2.0 A Gaz
  • Imię:Mirosław

Napisano 06 maj 2019 - 21:41

przejrzyj temat .



#3 maxym72

maxym72

    VIP

  • Mayster
  •   
  • Posty: 6790
  • Dołączył:  19 sty 2009
  • Rok Produkcji:2014
  • Silnik:Sedici=4x4
  • Imię:Max
  • Skąd::Szczecin
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 07 maj 2019 - 02:35

Piękny materiał na temat LPG. Podzielam wszystkie poglądy tego mechaniora z kwi i kości. 



#4 .JoKer.

.JoKer.

    Uzależniony

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 482
  • Dołączył:  18 mar 2018
  • Rok Produkcji:2004
  • Silnik:1.6 M LPG
  • Imię:Jurek
  • Skąd::Zawiercie
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 07 maj 2019 - 13:57

Materiał ciekawy, aczkolwiek nie do końca precyzyjny. Wracając do pytania, które padło na początku to odpowiedź nie padła. A jest taka... podniesienie temperatury bezstukowego spalania poprzez podniesienie liczby oktanowej skutkuje spadkiem wartości opałowej paliwa. czyli im większa liczba oktanowa tym mniejszą moc uzyskujemy podczas spalania. Sytuacje ratuje wzbogacanie paliwa dodatkami. Jednak można powiedzieć, że czysta benzyna 95 daje większą moc niż czysta benzyna 98. Co do dostrajania mieszanki to mit dotyczący starych silników, w nowych elektronika robi to automatycznie.

I nie zgodzę się do końca z informacją, że LPG nie niszczy silnika. Dlaczego? LPG, choć z praw fizyki wynika nie może posiadać oktanów, to na zasadzie porównania wartości spalania bezstukowego przyporządkowuje mu się wartość 90-120 oktan. Co z tego wynika? Że jeśli zatankujemy gaz którego wartość porównywalna liczby oktanowej będzie wyższa niż benzyny (a takiej wiedzy tankując nie mamy) to będziemy mieli wyższą temperaturę spalania mieszanki. Więc jeśli producent samochodu nie zaleca w dokumentacji tankowania benzyny 98 możemy być pewni, że nie są wystarczająco utwardzane gniazda zaworów i może dojść do ich wypalenia.

Ale co ja tam wiem... na śniadanie chleb z dżemem jem...



#5 vanpeer

vanpeer

    Uzależniony

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 539
  • Dołączył:  14 kwi 2015
  • Rok Produkcji:2000,2003
  • Silnik:2,0M 2,0M
  • Imię:Robert
  • Skąd::Warmia
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 07 maj 2019 - 16:48

Facet słusznie prawi.

Prawidłowo zamontowana (i ustawiona) instalacja gazowa zużywa silnik.

I o dziwo instalacja benzynowa również zużywa silnik. :diabelek

Samochody ogólnie służą do używania i zużywania.

Zarówno zaniedbany silnik na benzynie jak i na gazie zużywa się szybciej, a sprawny i prawidłowo eksploatowany służy latami ;P

 

A w kwestii dolewania na rozruch 95 lub 98. Dolewaj paliwo zalecane przez producenta samochodu.


Użytkownik vanpeer edytował ten post 07 maj 2019 - 16:51


#6 Ponczi

Ponczi

    Przedszkolak

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 140
  • Dołączył:  13 sty 2019
  • Rok Produkcji:2004
  • Silnik:2,0
  • Imię:ROBERT
  • Skąd::RADOM
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 07 maj 2019 - 17:27

Facet słusznie prawi.

Prawidłowo zamontowana (i ustawiona) instalacja gazowa zużywa silnik.

I o dziwo instalacja benzynowa również zużywa silnik. :diabelek

Samochody ogólnie służą do używania i zużywania.

Zarówno zaniedbany silnik na benzynie jak i na gazie zużywa się szybciej, a sprawny i prawidłowo eksploatowany służy latami ;P

 

A w kwestii dolewania na rozruch 95 lub 98. Dolewaj paliwo zalecane przez producenta samochodu.


WITAM!!!

I dziękuję za podpowiedż. O ta benzynkę zapytałem bo właśnie nie wiem jaką zaleca producent do PITKA,ale z tego co słysze to 95.Wyjeżdżę tamtą i juz będę tankował 95.a%20(6).gif


Materiał ciekawy, aczkolwiek nie do końca precyzyjny. Wracając do pytania, które padło na początku to odpowiedź nie padła. A jest taka... podniesienie temperatury bezstukowego spalania poprzez podniesienie liczby oktanowej skutkuje spadkiem wartości opałowej paliwa. czyli im większa liczba oktanowa tym mniejszą moc uzyskujemy podczas spalania. Sytuacje ratuje wzbogacanie paliwa dodatkami. Jednak można powiedzieć, że czysta benzyna 95 daje większą moc niż czysta benzyna 98. Co do dostrajania mieszanki to mit dotyczący starych silników, w nowych elektronika robi to automatycznie.

I nie zgodzę się do końca z informacją, że LPG nie niszczy silnika. Dlaczego? LPG, choć z praw fizyki wynika nie może posiadać oktanów, to na zasadzie porównania wartości spalania bezstukowego przyporządkowuje mu się wartość 90-120 oktan. Co z tego wynika? Że jeśli zatankujemy gaz którego wartość porównywalna liczby oktanowej będzie wyższa niż benzyny (a takiej wiedzy tankując nie mamy) to będziemy mieli wyższą temperaturę spalania mieszanki. Więc jeśli producent samochodu nie zaleca w dokumentacji tankowania benzyny 98 możemy być pewni, że nie są wystarczająco utwardzane gniazda zaworów i może dojść do ich wypalenia.

Ale co ja tam wiem... na śniadanie chleb z dżemem jem...


WITAM!!!!

Dziękuję bardzo za podpowiedż i rozumiem że 95.Wyjeżdżę tamtą i będę już z 95 za pan brat.Właśnie w tej rozkmince o LPG nie otrzymałem odpowiedzi jak pan zauważył,a tu proszę konkretnie i na temat. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!!! :jupi



#7 MirekP

MirekP

    Zwolennik

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 442
  • Dołączył:  23 sty 2013
  • Rok Produkcji:2000
  • Silnik:2.0 A Gaz
  • Imię:Mirosław

Napisano 07 maj 2019 - 19:11

https://ptclub.pl/in...-pb95-czy-pb98/

tu też była dyskusja w temaie







Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych