Skocz do zawartości


Witaj.

W przypadku niejasności, problemów z rejestracją prosimy o kontakt przez formularz zgłoszeniowy (lewy, górny róg tej strony - KONTAKT). Odpowiemy najszybciej jak się da.
Pozdrawiamy - administrator i modertorzy ptclub.pl


Zdjęcie

Wymiana oleju w skrzyni [automat]


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 medyk

medyk

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 5224
  • Dołączył:  03 lis 2008
  • Rok Produkcji:2005
  • Silnik:2.4L + LPG
  • Imię:Łukasz
  • Skąd::Lublin
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 31 maj 2009 - 23:26

Siemka. Mam pytanie. Czy da rade samemu wymienić olej w skrzyni w automacie? Jeżeli ktoś coś takiego robił to niech da jakieś wskazówki jak najlepiej to zrobić. Dziękówa z góry PTkrejzole :d

#2 maxym72

maxym72

    VIP

  • Mayster
  •   
  • Posty: 6790
  • Dołączył:  19 sty 2009
  • Rok Produkcji:2014
  • Silnik:Sedici=4x4
  • Imię:Max
  • Skąd::Szczecin
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 01 czerwiec 2009 - 21:08

Dobrze to zrobić przez kogoś doświadczonego, szczególnie w doszczelnianiu misek skrzyń biegów silikonem,. Wbrew pozorom dużo miejsca na popełnienie błędów. Lepiej samemu nie dłubać, chyba, że jesteś mechanikiem choćby z zamiłowania. Operacja w serwisie kosztuje 126 zł netto. Mt

[ Dodano: 2009-06-01, 22:09 ]
medyk01, Oczywiście możesz liczyć na moją pomoc internetową, jeśli lubisz mieć rękawy pełne atf + 4 to chętnie się z Tobą pobawię. Pozdrawiam.

#3 medyk

medyk

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 5224
  • Dołączył:  03 lis 2008
  • Rok Produkcji:2005
  • Silnik:2.4L + LPG
  • Imię:Łukasz
  • Skąd::Lublin
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 01 czerwiec 2009 - 21:59

Dłubać uwielbiam przy samochodzie a szczegolnie przy Pt, ale skoro mowisz ze lepiej nie trycac samemu to pojade gdzies do znachorów. Dzięki wielkie

#4 jasmina

jasmina

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 1847
  • Dołączył:  08 wrz 2008
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2,4L

Napisano 01 lipiec 2009 - 08:25

maxym72, - ja wlasnie w ten weekend bede sie brał za wymiane oleju w swojej skrzynce choc po ostatniej trasie i katowaniu auta na autostradzie nie wiem czy jest sens bo po wymianie do bramy moge nie dojechac. Ale co sie martwic na zapas.
Jak mozesz to napisz mi cos wiecej na ten temat - kiedys w swoich Pontiacach wymienialem sam ale nie wiem czy to ta sama skrzynia - chyba tak: tam mialem zawsze te stare th-400 - jak mozesz to jeszcze prosze napisz ile u was kosztuje filtr do skrzyni i czy delikatnie cinką warstwo silikonowac uszczelke ktorą jest w komplecie.
Wiem ze miska musi byc zimna a olej wleje dopiero po kilku godzinach jak silikon zalapie bo tak bede mial sitko i bedzie mi leciec z kazdej strony pewnie.
Napisz mi prosze jakies wskazowki na co zwrocic uwage przy wymianie

#5 Bezimienny Gość.Anonymous_*

Bezimienny Gość.Anonymous_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 01 lipiec 2009 - 13:44

ja mam olej spuszczony w całosci, miski jeszcze nie odkręcałem. Jeśli jest coś co powinienem wiedzieć to tez proszę o info choć instrukcje na pewno sobie przeczytam. Olej dopiero będę nabywał to przy okazji proszę o info czy poza zalecanym ATF+4 mamy jakiś wybór? Wiem ze dexron i mercon odpada, przynajmniej tak tu straszą:
http://www.allpar.com/fix/trans.html

#6 jasmina

jasmina

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 1847
  • Dołączył:  08 wrz 2008
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2,4L

Napisano 01 lipiec 2009 - 14:58

Arni, chelengerowi chyba zalali dextronem i jakos jezdzi normalnie - wiadomo ze kazda firma rekomenduje swoje ale wydaje mi sie ze jesli parametry so takie same to firma nie ma wiekszej roznicy - w sumie zawsze lałem co popadlo i sie jezdzilo.
Napiszcie mi o tym oleju bo nie wiem jaki teraz wlac. A tak naprawde to nie wiem jaki olej jest w skrzyni i kiedy byl ostatnio wymieniany - dodam ze koles ktory go sprowadzil powiedzial mi zeby oleju nie zmieniac tylko najwyzej dolewac glupota :glupek - musze poniesc ryzyko i wymienic tylko teraz jaki olej wlac hmm

[ Dodano: 2009-07-01, 16:00 ]
teraz sa te najnowsze jakies dextron VI - to pewnie do tych z tiptronikiem lub DSG - bo ta DSG jest na łancuchu podobno

#7 maxym72

maxym72

    VIP

  • Mayster
  •   
  • Posty: 6790
  • Dołączył:  19 sty 2009
  • Rok Produkcji:2014
  • Silnik:Sedici=4x4
  • Imię:Max
  • Skąd::Szczecin
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 01 lipiec 2009 - 22:38

jasmina, Szanowni Panie i Panowie! To co wlać do skrzyni określa produce3nt i zawsze wie najlepiej. Do skrzyń chryslera oprócz skrzyń CVT bezstopniowych lejemy wyłącznie olej MOPAR atf plus 4 i żaden inny. Owszem na innym będzie jeździł, tylko ile i jak. Dla mnie różnice są odczuwalne i na 100 % podczas jazdy próbnej wyczuwam, który aut jedzie na jakimś g. Do miski żadnej uszczelki tylko oryginalny MOPAR silikon RTV specjal do misek skrzyń automatycznych nie powoduje spienienia oleju. Wałek grubości 3-4 mm i do okoła otworów na śruby. Miska odtłuszczona benzyna extrakcyjną, powierzchnia skrzyni też. Po nałożeniu silikonu czekamy 10 min i przyklejamy, lekko dokręcając ale nie do końca. Czekamy 20 minut i dokręcamy na 12 Nm. Olej ze skrzyni musi odcieknąć przynajmniej przez 1 h, aby tylna część przylgni miski nie zalała sie olejem przed przyklejeniem. Dalej to juz prosto - zalać, poziom na miarce sprawdzamy na pracującym silniku w pozycji P skala na zimno i na gorąco oznaczone na miarce. Lejemy na zimno na maxa. Powinno być ok. Ważne, aby w misce był magnes!!!!, to co na nim się zbiera to ważna informacja diagniostyczna oczywiście dla skrzyniarza. Dlatego warto robić wymianę olejun w serwisie. ?Koszt robocizny to 126 zł netto, filtr kosztuje 50 zł brutto gallon oleju 200n zł brutto. Nie wiem, czy wymiana samodzielna sie opłaci, biorąc pod uwagę, że oleju nie wylejecie do rodwu, a filtra nie wyrzucicie do kosza na śmieci - vśrodowisko wam tego nie wybaczy, a utylizacja kosztuje. Nie stosować uszczelek pod miskę olejową - tylko silikon MOPAR. Pozdrawiam

#8 Bezimienny Gość.Anonymous_*

Bezimienny Gość.Anonymous_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 02 lipiec 2009 - 00:28

Dlatego warto robić wymianę olejun w serwisie. ?Koszt robocizny to 126 zł netto, filtr kosztuje 50 zł brutto gallon oleju 200n zł brutto. Nie wiem, czy wymiana samodzielna sie opłaci, biorąc pod uwagę, że oleju nie wylejecie do rodwu, a filtra nie wyrzucicie do kosza na śmieci - vśrodowisko wam tego nie wybaczy, a utylizacja kosztuje. Nie stosować uszczelek pod miskę olejową - tylko silikon MOPAR. Pozdrawiam


primo: teraz nie sprawdze ale zdaje sie w komplecie z filtrem skrzyni jest uszczelka?
Jesli tak to nie zakladac?
secundo:
oleju w skrzyni nie mam juz dawno, wylałem tez z konwertera. I chocby z tego powodu nie pojade do serwisu. Poza tym nie wiem czy znasz historie toruńskiego serwisu Chryslera?

[ Dodano: 2009-07-02, 01:53 ]
i jeszcze jedno. Podrążyłem temat oleju i jest nawet lista producentów i ich wyrobów które dostały autoryzacje ATF+4:
http://www.centerfor...atf4brands.html
podpisuje sie pod tym jakaś poważnie wyglądająca instytucja. Z tego by wynikało ze nie koniecznie musi byc to olej Mopar. A skoro tak to wielu producentów nie wymienionych na tej liscie takze deklaruje oleje tej klasy i wybór jakby sie poszerza.

#9 maxym72

maxym72

    VIP

  • Mayster
  •   
  • Posty: 6790
  • Dołączył:  19 sty 2009
  • Rok Produkcji:2014
  • Silnik:Sedici=4x4
  • Imię:Max
  • Skąd::Szczecin
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 04 lipiec 2009 - 00:31

Arni, Zaryzykujesz? - to odnośnie innego oleju niż MOPAR. Po co na siłę wywalać otwarte drzwi? W oryginale nie ma uszczelki miski olejowej skrzyni biegów. Ilekroć ktoś założy ten badziew to wcześniej lub później zaczyna ciec. Wiadomo, że nie wszyscy z przyczyn obiektywnych mogą jechać do serwisu. Ale ci, którzy mogą powinni.Pozdrawiam

#10 Bezimienny Gość.Anonymous_*

Bezimienny Gość.Anonymous_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 06 lipiec 2009 - 18:27

Arni, Zaryzykujesz? - to odnośnie innego oleju niż MOPAR. Po co na siłę wywalać otwarte drzwi? W oryginale nie ma uszczelki miski olejowej skrzyni biegów. Ilekroć ktoś założy ten badziew to wcześniej lub później zaczyna ciec. Wiadomo, że nie wszyscy z przyczyn obiektywnych mogą jechać do serwisu. Ale ci, którzy mogą powinni.Pozdrawiam


ja nie neguje korzystania z serwisu. Ale już napisałem, że u mnie nie da rady bo olej mam zlany w całości a serwis w Toruniu omijam dużym łukiem. Pewnie kupie Mopar choć daleki jestem od fetyszystycznego hołdu dla jedynie słusznej marki. Sam chrysler dał błogosławieństwo paru innym markom olejów a w dodatku pojawiły się oleje o wyższych specyfikacjach niz ATF+4 wiec specjalnie bym nie demonizował.
Co do uszczelnienia to oczywiście zrobię jak fabryka zaleca, pytanie o uszczelkę było raczej porządkowe.
Właśnie wróciłem zniechęcony z garażu, dostałem po długich oczekiwaniach podstawę napinacza i oczywiście nie pasuje. Dzwoniłem, mówiłem ze to nie to, upierał sie ze dobra. Wysmarowałem maila do sprzedawcy i czekam....

#11 jasmina

jasmina

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 1847
  • Dołączył:  08 wrz 2008
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2,4L

Napisano 06 lipiec 2009 - 19:35

kurcze Arni, co ty masz taki problemz tym napinaczem doswojego pitka jak mozesz to przeslij mi zjdecie tego napinacza i podstawy iopiszdokladnie o co chodzi - mam swojego teraz rozebranego bo wymieniam pompe wody wiec mam rozzrząd rozebrany caly wiec moze cos moj mechanik pomoze - A jesli chodzi o autoryzowane serwisy aut amerykanskich to sam nie mam takze dobrych doswiadczen przez taki serwis autoryzowany paliłem sie w aucie a serwis stracilprzezemnie autoyzacje od tej pory albo sam robie auto albo patrze na rece mimo ze mechanikowi swojemu ufam ale on akurat wie co ja przezylemi zawsze zanim cos zrobi dwa razy mi pokazuje i trzy razy sprawdza. A bardzo dobrze zna sie na amerykanach bo tylko takie naprawial i naprawia. Moze cos ci pomoze.
Olej do skrzyni zaleje ATF4 ale raczej nie mopar - bo mopar sam nie produkuje tego oleju tylko jest to olej queakera konfekcjonowany dla mopar. Tak samo mam w Pontiacu.

#12 Bezimienny Gość.Anonymous_*

Bezimienny Gość.Anonymous_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 06 lipiec 2009 - 19:43

kurcze Arni, co ty masz taki problemz tym napinaczem doswojego pitka jak mozesz to przeslij mi zjdecie tego napinacza i podstawy iopiszdokladnie o co chodzi - mam swojego teraz rozebranego bo wymieniam pompe wody wiec mam rozzrząd rozebrany caly wiec moze cos moj mechanik pomoze -


sprawa jest banalnie prosta: około roku 2002 była zmiana rolek rozrzadu i nowsze maja inne wymiary i inny napinacz. Jak sie zmienia rozrzad to warto wymienic komplet na nowszy ale razem z podstawą. Czytalem o tym nawet gdzies w stanach. U mnie jest starszy i zamowilem rolke i napinacz do starego, przyszly do nowego. Pomyslalem ze zdobede podstawe nowszego typu i po problemie bo wlasciwych rolek jak sie okazalo nie mieli. Zglosilem chec nabycia podsawy nowszego typu i dzis dostalem paczke a w niej podstawa ale do 2,0, jest zupelnie inna i nie pasuje. A wlasciwa podstawa jakiej _teraz_ potrzebuje wyglada tak:
http://allegro.pl/it... ... bring.html

#13 Bezimienny Gość.Olgierdo_*

Bezimienny Gość.Olgierdo_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 30 sierpień 2010 - 00:12

jasmina,Po nałożeniu silikonu czekamy 10 min i przyklejamy, lekko dokręcając ale nie do końca. Czekamy 20 minut i dokręcamy na 12 Nm.


Pozwoliłem sobie odgrzać temat1

Znalazłem w serwisówce:
"(4) Clean the oil pan and magnet. Reinstall pan
using new Mopar Silicone Adhesive sealant. Tighten
oil pan bolts to 19 N·m (165 in. lbs.). "

Więc jaka to ma być siła dokręcania tych śrub 12, czy 19 Nm?

Mam jeszcze parę pytań do nieocenionego Maxyma:
1. Jak najlepiej ustawić lewarek, żeby olej ściekł, stronę od kierowcy, pasażera podnieść, czy nie ma znaczenia? Czy jak wjadę na płaski podjazd będzie ok?
2. Co jeśli nie mam klucza dynamometrycznego, czy moment jest tak ważny że warto go skombinować?
3. Ile litrów wchodzi do mojego pitka (2001, amerykanin. 2,4 benz). Gość w ASO mówi że katalogowo to jest 3,8 litra, ale w praktyce jak twierdzi można zlać więcej. Więc jak to jest czy moje 4 litry które kupiłem wystarczą?

z góry wielkie dzięki i brawa za wiedze :brawo





Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych