Skocz do zawartości


Witaj.

W przypadku niejasności, problemów z rejestracją prosimy o kontakt przez formularz zgłoszeniowy (lewy, górny róg tej strony - KONTAKT). Odpowiemy najszybciej jak się da.
Pozdrawiamy - administrator i modertorzy ptclub.pl


Zdjęcie

Klimatyzacja a praca wentylatora


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
94 odpowiedzi w tym temacie

#21 Rubia

Rubia

    Znawca Tematu

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 1090
  • Dołączył:  10 cze 2009
  • Rok Produkcji:2005
  • Silnik:2,2 CRD TOURI
  • Imię:Karolina

Napisano 12 czerwiec 2009 - 21:59

Heh... a ja zepsułam klimatyzację chyba ;( tak mi się wydaje. Przestałam jej używać po prostu i kiedy odpaliłam ja po w tym roku (po 3 latach przerwy) to żaby się na mnie z niej rzuciły :/ Nie jestem fanem klimy ale denerwuje mnie sam fakt, że coś nie działa tak jak powinno...

#22 maxym72

maxym72

    VIP

  • Mayster
  •   
  • Posty: 6790
  • Dołączył:  19 sty 2009
  • Rok Produkcji:2014
  • Silnik:Sedici=4x4
  • Imię:Max
  • Skąd::Szczecin
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 13 czerwiec 2009 - 02:12

La Rubia, Szerzej proszę - co te żaby zrobiły? Tylko śmierdzą? To niemożliwe, że nie użyłaś ani razu nawiewu na przednią szybę - jesli użyłaś, to klimatyzacji też użyłaś nieświadomie - czyli jej używałaś - czyli nie mogłaś zepsuć przez nieużywanie. Pozdrawiam. Napisz, co się dzieje.

#23 Rubia

Rubia

    Znawca Tematu

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 1090
  • Dołączył:  10 cze 2009
  • Rok Produkcji:2005
  • Silnik:2,2 CRD TOURI
  • Imię:Karolina

Napisano 14 czerwiec 2009 - 01:04

Ok, umówmy się, że "zepsułam" :) Po prostu nie używałam klimy przez dobre trzy lata tzn. nie włączałam AC, tylko zwykły nawiew a kiedy to zrobiłam śmierdziało stawem i żabami... Aha i "chłodzi" powietrzem z zewnątrz albo wcale. "Spec" w serwisie klimatyzacyjnym po usłyszeniu o nieużywaniu klimy powiedział, że może uzupełnić płyny i przeczyścić przewody (that's what she said) ale skoro to nie było w użytku przez tak długi czas to raczej fajerwerków nie będzie i że te wszystkie przewody są raczej zniszczone. Ot i cała historia ;)

#24 Nazwa

Nazwa

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 5817
  • Dołączył:  18 lut 2009
  • Rok Produkcji:2000
  • Silnik:2.0M Gasss ;)
  • Imię:Przemek
  • Skąd::Andrychów
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 14 czerwiec 2009 - 09:50

W chwili kiedy dajesz pokrętło na nawiew na szyby lub na szyby i nogi klima włącza sie sama- nie musisz dawac na AC - chyba że ktos to juz zmodował :d

#25 maxym72

maxym72

    VIP

  • Mayster
  •   
  • Posty: 6790
  • Dołączył:  19 sty 2009
  • Rok Produkcji:2014
  • Silnik:Sedici=4x4
  • Imię:Max
  • Skąd::Szczecin
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 15 czerwiec 2009 - 01:24

La Rubia, Zgłoś się do jakliegoś normalnego klimatyzatora, nie wierzę, że w 4- letnim samochodzie klimatyzacja zepsuła się od nieużywania- uważaj, to prawdopodobnie naciągacz. Zapraszam do Szczecina, poczytaj wcześniej moje i jasminy posty na temat klimatyzacji. Pozdrawiam i życzę powodzenia. Dla zlikwidowania zapachu żab spróbuj wymienić filterek przeciwpyłkowy. Pozdrawiam.

#26 Rubia

Rubia

    Znawca Tematu

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 1090
  • Dołączył:  10 cze 2009
  • Rok Produkcji:2005
  • Silnik:2,2 CRD TOURI
  • Imię:Karolina

Napisano 15 czerwiec 2009 - 08:14

Ten serwis klimatyzacji istnieje dośc długo, pamięta jeszcze czasy kiedy klima nie była w standardzie. I facet mógł machnąć ręką wziąć kasę powiedzieć, że gra a tak nie zrobił... Tak czy inaczej słyszałam, że jak się nie używa klimy to w przewodach zaczyna się życie, jakies grzyby i wirusy i że tego się nie pozbędzie a wolałabym uniknąć wdychania takiego paskudztwa.

#27 maxym72

maxym72

    VIP

  • Mayster
  •   
  • Posty: 6790
  • Dołączył:  19 sty 2009
  • Rok Produkcji:2014
  • Silnik:Sedici=4x4
  • Imię:Max
  • Skąd::Szczecin
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 15 czerwiec 2009 - 08:31

La Rubia, W przewodach wentylacyjnych i na wierzchu parownika tak, ale nie wewnątrz rurek, którymi płynie czynnik. Techicznie musi być sprawna - za młoda na niesprawności związane z usterkami czysto mechanicznymi. Jeśli jest zagrzybiona, to pozostaje chemia i ozon, często pomaga. Czystość filtra przeciwpyłkowego!!!!!. Pozdrawiam

#28 jasmina

jasmina

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 1847
  • Dołączył:  08 wrz 2008
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2,4L

Napisano 15 czerwiec 2009 - 09:02

La Rubia, - jesli odpalilas klimatyzacje i ona "jakos" tam chodzi tylko nie ma prawidlowej efektywnosci to jest wszystko ok!!!. Nieuzywanie klimatyzacji przez tak dlugi okres czasu powoduje rozbicie sie cząsteczek oleju zmieszanym z gazem "freon" rozloczenie sie tych dwoch skladnikow moze jedynie spowodowac wytworzenie sie tzw. parafiny z oleju gdy ten jako "sam" dostanie temperatury od pracującej sprezarki co zas moze spowodowac zatarcie sie sprezarki. To wlasnie dlatego zalecane jest wlączanie klimatyzacji srednio co dwa tygodnie na min 5minut. chodzi tu o dbanie o sprezarke i jej smarowanie oraz nie doprowadzenie do rozbicia sie oleju z gazem.
Proponuje podjechac do innego serwisu tak jak proponuje maxym72, - oni powinni odciągnąc gaz i olej - osuszyc azotem uklad - sprawdzic szczelnosc ukladu(choc widze ze uklad jest szczelny bo po tylu latach chodzi) - napelnic uklad olejem - napelnic uklad gazem w ilosci 3/4 pojemnosci - odpalic uklad celem rozprowadzenia oleju i zmieszania go z gazem - w twoim przypadku pozniej dodal bym jeszcze 10 % wiecej oleju od tego co jest wymagane przez producenta i dopelnil uklad gazem do ilosci prawidlowej.

Jesli oczywiscie wszystko co napisalem wczesniej bedzie konieczne!!!!! bo tak naprawde wszystko moze byc dobrze i wystarczy dopuscic oleju i sprawdzic lub uzupelnic gaz - takie interwencje czesto lepiej wplywają na prace klimatyzacji i jej zywotnosc.
Wieksza ilosc oleju w twoim przypadku i tak bedzie pochlonieta przez sprezarke a taka ilosc nie zmieni sprawnosci calego ukladu.

Co do odgrzybiania to jak bedziesz miala sprawną klimatyzacje to tak jak ci napisal nasz doktor - chemia - chemia i bedzie ok.

#29 Rubia

Rubia

    Znawca Tematu

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 1090
  • Dołączył:  10 cze 2009
  • Rok Produkcji:2005
  • Silnik:2,2 CRD TOURI
  • Imię:Karolina

Napisano 15 czerwiec 2009 - 09:58

Dziękuję Wam za cierpliwość i wytłumaczenie o co chodzi :)

Muszę się wziąć za to i pojechać do serwisu. Mam tylko nadzieję, że będę używać klimy i nie obudzę się za jakiś czas z ręką w nocniku, że coś jest znów nie tak :/

#30 Bezimienny Gość.M@Ti_*

Bezimienny Gość.M@Ti_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 15 czerwiec 2009 - 11:57

Czy ty naprawdę przez 3 lata nie włączałaś nawiewu na przednią szybę ??? Przecież w deszczowy dzień nie sbosób uniknąć zaparowanych okienek.

#31 Rubia

Rubia

    Znawca Tematu

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 1090
  • Dołączył:  10 cze 2009
  • Rok Produkcji:2005
  • Silnik:2,2 CRD TOURI
  • Imię:Karolina

Napisano 15 czerwiec 2009 - 12:21

Oczywiście, że włączałam - na szybę i obieg otwarty. Jednak kiedy przełączyłam na AC to buchnęło stęchlizną.

#32 jasmina

jasmina

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 1847
  • Dołączył:  08 wrz 2008
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2,4L

Napisano 15 czerwiec 2009 - 18:25

jak wlączasz nawiew na szybe bez wlączonej klimy to i tak sprezarka sie zalącza - mozesz podjechac do mnie do zakladu to zobaczymy co sie dzieje choc wydaje mi sie ze bedzie wszystko ok tylko masz do wyczyszczenia parownik i do wymiany filtr.

#33 Nazwa

Nazwa

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 5817
  • Dołączył:  18 lut 2009
  • Rok Produkcji:2000
  • Silnik:2.0M Gasss ;)
  • Imię:Przemek
  • Skąd::Andrychów
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 15 czerwiec 2009 - 18:34

No właśnie jak się dostac do tej chłodnicy która chłodzi powietrze, u mnie ktos wyjąl filtr wczesniej i chciał bym sprawdzic jak to wygląda

#34 TOMHAL7

TOMHAL7

    PT PRO

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 785
  • Dołączył:  15 wrz 2008
  • Rok Produkcji:Brak...
  • Silnik:Brak...
  • Imię:Tomasz
  • Skąd::Legnica
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 15 czerwiec 2009 - 20:16

Witam wszystkich
W moim aucie klima już chodzi, wymieniłem wentylator chłodnicy (wielkie dzięki maxym72) i włącza się na pierwszy bieg...

#35 Rubia

Rubia

    Znawca Tematu

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 1090
  • Dołączył:  10 cze 2009
  • Rok Produkcji:2005
  • Silnik:2,2 CRD TOURI
  • Imię:Karolina

Napisano 16 czerwiec 2009 - 07:18

Dziękuję Ci jasmina :) Podaj mi tylko jakieś współrzędne do siebie :)

#36 jasmina

jasmina

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 1847
  • Dołączył:  08 wrz 2008
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2,4L

Napisano 16 czerwiec 2009 - 20:16

La Rubia, napisz mi na priv to ci puszcze swoje dane.

#37 maxym72

maxym72

    VIP

  • Mayster
  •   
  • Posty: 6790
  • Dołączył:  19 sty 2009
  • Rok Produkcji:2014
  • Silnik:Sedici=4x4
  • Imię:Max
  • Skąd::Szczecin
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 17 czerwiec 2009 - 21:07

Nazwa, Zeby dostać się do parownika, trzeba rozkręcić całą przednią część wnętrza samochodu do rosołu. Dopiero po wyjęciu modułu nawiewu można go rozkręcić i wyjąć parownik na wierzch. Dwa dni roboty dla amatora i koniecznosc odciągnięcia czynnika. Radzę wybrać ciepły i suchy dzień - układ klimatyzacji otwarty nie lubi wilgoci - patrz opisy polarnika jasminy. Pozdrawiam i nie uważam, żeby gra warta była świeczki. Chemia i ozon.

#38 Nazwa

Nazwa

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 5817
  • Dołączył:  18 lut 2009
  • Rok Produkcji:2000
  • Silnik:2.0M Gasss ;)
  • Imię:Przemek
  • Skąd::Andrychów
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 17 czerwiec 2009 - 21:42

dzieki maxym, jakos mi odeszla ochota na obejzenia parownika :d

#39 jasmina

jasmina

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 1847
  • Dołączył:  08 wrz 2008
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2,4L

Napisano 17 czerwiec 2009 - 23:57

Nazwa, - odpusc sobie - nie dosc ze musisz poswiecic dwa dni na rozbiorke to jeszcze zostaje jeden dzien na czyszczenie tego pierd..... parownika najlepiej szczoteczko do zebow i ostro chemią a drugi dzien powinien sie suszyc i najlepiej jeszcze go wlozyc na jeden dzien do zamrazalnika (taki stary sposob chlodniarzy).
kup w pierwszym markecie takie cudo za 20zł zrob sobie tym napewno na minimum lato wystarczy.

Dodam ze parownik zaplesnieje tylko i wylocznie przez zle uzytkowanie klimatyzacji.
1 - nie wloczamy klimatyzacji na krotkich odcinkach drogi.
2 - kiedy dojezdzamy juz do celu na wloczonej klimie to jakies 10min przed koncem drogi przeloczcie pokretlo z klimatyzacji na wentylator - nadal bedzie lecialo zimne powietrze a w ten sposob osuszacie parownik ktory nie ma czym plesniec.
Plesn a raczej ten grzyb bierze sie z tąd parownik jest w pewnym stopniu oblodzony kiedy dojedziecie do celu i wyloczycie auto zaczyna sie rozmrazac i jest wilgotny a przy wysokiej temperaturze wytwarza sie plesn z tej wilgoci.

Moge wam zdracic taki prosty sposob na zlikwidowanie nieco tego zapachu - jadoc w trasie poswiećcie sie i na zmiane wloczajcie klime i po kilkunastu minutach wloczajcie nawiew na duze obroty i tak kilka razy na zmiane - troszke osuszycie parownik i czesc tego syfu wyleci kratkami - pozniej takie cudo z marketu i zapach powinien byc slabo wyczuwalny.

#40 szumisiowie

szumisiowie

    Zwolennik

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 294
  • Dołączył:  16 kwi 2009
  • Rok Produkcji:2004
  • Silnik:2,4
  • Imię:Justyna&Rafał

Napisano 30 marzec 2010 - 16:23

Cześć
a moze ktoś spotkał się z czymś takim z klimą - na jesieni pitek poszedł spać klima działała idealnie, teraz na wiosnę robimy rozruch i klima się nie włącza. Znaczy się po przekręceniu pokrętła ani nie spadają lekko obroty ani nie załącza się wogóle nic co z klimą związane. Dziwne bo jak szedł spać chodziło a teraz się nie załącza. Od nie używania? Może ktoś miał podobny przypadek że po dłużyszym czasie nie używania klimy nie włączała sie po uruchomieniu.

pozdrawiam
Rafał





Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych