Skocz do zawartości


Witaj.

W przypadku niejasności, problemów z rejestracją prosimy o kontakt przez formularz zgłoszeniowy (lewy, górny róg tej strony - KONTAKT). Odpowiemy najszybciej jak się da.
Pozdrawiamy - administrator i modertorzy ptclub.pl


Jaki silnik, spalanie, na co zwrócić uwagę przy zakupie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bezimienny Gość.hideyshanek_*

Bezimienny Gość.hideyshanek_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 12 maj 2016 - 23:30

Cześć!
 

Meeeega dawno mnie tu nie było.. chyba jeszcze przed egzaminem w WORD'ZIE  :glupek

Przyszedł teraz w końcu czas na spełnianie marzeń i zakupie Pitka  :jupi

Pewnie takich tematów było już mnóstwo, trochę naczytałem, trochę niedoczytałem.. Więc jeszcze raz - na co zwrócić uwagę kupując pitka? Jakie ma słabe punkty? Jakie elementy się najczęściej psują/zużywają? Jaki silnik wybrać? Kieruje się głównie spalaniem, wiem, że nie jest to auto ekonomiczne, bo gdybym takie chciał, to kupiłbym punto 1.1 :p Generalnie nastawiony jestem głównie na gaz, wszystkie samochody w domu zagazowane i tak też padło i tutaj. W gruncie rzeczy chciałbym automat, ale to już tylko silniki 2.4? W 1.6 same manuale, a 2.0? Dodam, że interesuje mnie wersja po lifcie. Wyczytałem, że jednym pali 9-10l gazu, innym 15.. Fakt, faktem lpg w Szczecinie 1,51zł kosztuje, więc genialnie, ale wolę obniżyć te koszta do minimum.  :blabla

Mógłby ktoś podać różnice w spalaniu tych trzech silników? Jestem totalnie rozkojarzony i nie wiem na który się nastawić, bo jeżeli w 1,6 spalanie jest duuużo mniejsze, to przemęczę się w manualu. :d

 

Może ktoś z Was sprzedaje, albo widział jakieś oferty warte rzucenia okiem?   :piter  :piter Dobrej nocy  :kciuki  :kawka



#2 kade

kade

    VIP

  • Moderator
  •   
  • Posty: 7999
  • Dołączył:  18 mar 2013
  • Rok Produkcji:2006
  • Silnik:1.6 M Gaz
  • Imię:Darek
  • Skąd::Lubuskie
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 13 maj 2016 - 05:56

Mój 1.6 po lifcie spala ok.10/11lgazu w cyklu mieszanym na krótkich odcinkach.Noge mam nielekką...Na trasie ponożej 10 zejdzie.

#3 bartek_sz3

bartek_sz3

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 5813
  • Dołączył:  25 lip 2011
  • Rok Produkcji:2001i 2013
  • Silnik:2.0M. 3.6vvt
  • Imię:Bartek i Monika
  • Skąd::TarnowoPodgórne
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 13 maj 2016 - 06:05

Podobnie jak mój 2.0 do gazu i automatu chyba jednak 2.4 byłby najlepszy. Tak żeby była jeszcze przyjemność z jazdy

#4 Jędrek1947

Jędrek1947

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 2168
  • Dołączył:  03 paź 2012
  • Rok Produkcji:2006
  • Silnik:1,6
  • Imię:Andrzej
  • Skąd::KALISZ
  • Płeć: Nieustawiona

Napisano 13 maj 2016 - 06:46

1.6 to silnik bezawaryjny , na łańcuszku rozrządu , nie trzeba wymieniać . Polecam



#5 kade

kade

    VIP

  • Moderator
  •   
  • Posty: 7999
  • Dołączył:  18 mar 2013
  • Rok Produkcji:2006
  • Silnik:1.6 M Gaz
  • Imię:Darek
  • Skąd::Lubuskie
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 13 maj 2016 - 07:08

Andrzej,u siebie musiałem wymienić bo mi grzechotał(przebieg 164 000 km).Bo zdemontowaniu okazało sie że napinacz sie kończył.Ale teraz już moge zapomnieć,że w ogóle mam jakiś rozrząd.
Adrianie.Generalnie każdy silnik ma swoje plusy i minusy.Jeżeli zależy Ci na automacie to najlepszy by był 2.4 ale nie będzie ekonomiczny.2.0 w automacie pali niewiele mniej.1.6 nie jest błyskawicą ale daje radę.
W Szczecinie masz serwis chryslera w którym pracuje forumowy doktor.Jaknk będziesz kupował pitka to podjedź do niego na przegląd a na pewno zaoszczędzisz sobie pieniążka i nerwów po zakupie ;)

#6 andreeas7

andreeas7

    VIP

  • Mayster
  •   
  • Posty: 16905
  • Dołączył:  03 lut 2010
  • Rok Produkcji:2020
  • Silnik:Jeep
  • Imię:Andrzej
  • Skąd::Płock
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 13 maj 2016 - 07:13

1.6 to silnik bezawaryjny , na łańcuszku rozrządu , nie trzeba wymieniać . Polecam


Każda z wersji ma swoje bolączki ale fakt niezbity cała seria 2,0 jest bardzo awaryjna jesli chodzi o silnik , zwłaszcza po przegrzaniu .
1,6 , 2,4 i 2,2 to dobre jednostki z ta różnica ze o ile 1,6 zejdzie poniżej 9 l gazu , 2,2 max ok 9l ropy to 2,4 potrafi dobrze sie napić zwłaszcza w automacie .

#7 theo

theo

    Uzależniony

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 525
  • Dołączył:  03 maj 2016
  • Rok Produkcji:brak
  • Silnik:brak
  • Imię:teodor
  • Skąd::brak
  • Płeć: Nieustawiona

Napisano 13 maj 2016 - 13:53

Się  też rozglądam, i mimo krótkiego stażu wtrącę moje 3-grosze.  Miałem  okazję przejechać się takim po lifcie jak 2,2 co prawda krótki dystans i to nie na drodze szybkiego ruchu, później 2,4 w automacie, trochę przez miasto i trochę w terenie i 2,0 z manualną tak właściwie poza miastem lecz w większości z ograniczeniem do 50.

Zgodnie z tym co wcześniej wyczytałem i zapewnień właścicieli to w 2,2 spalanie jest w granicach 8 l i ten wybór  pod względem ekonomii zużycia paliwa jest dobry.  Mnie przeszkadza praca silnika zwłaszcza jadąc w korku i stojąc na światłach nawet przy zasuniętych szybach słychać ten klekot.

Co do 2,4 to spalanie benzynki w mieście 14 l (w/g komputerka po skasowaniu) trochę za duże ale komfort jazdy w korku czy też w trasie jak również stojąc na światłach jest dużo lepszy.

w 2,0 już trochę głośniej, obroty przy takim ruszaniu w korku też trochę wyższe, trochę machania lewarkiem, spalanie lpg w/g właściciela ok 12,5 l.a w/g komputera 11 l

Nie oglądałem 1,6  ale  wyczytane opinie oraz  jednego z użytkowników obecnie jeżdżącego dieslem nie jest dobra, twierdził iż ten silnik nie za bardzo sobie radził zwłaszcza z kpl. pasażerów, ale myślę że  z obrotami i machaniem będzie podobnie lub na minus,  natomiast spalanie może być zaskoczeniem na plus.

 

A jak naprawdę jest z pozostałymi kosztami utrzymania i z awaryjnością to tu już są rozbieżności, większość chwali to czym jeździ twierdzą że jest dobrze i krytykując pozostałe silniki.

 

Wychodzi mi  na to że najtaniej by było z gazem i 1,6, najbardziej komfortowo z automatem i największym silnikiem ale bez turbo a 2,2 chyba najbardziej zrywny,  ale  czy w takim aucie chodzi o najtaniej i o najlepszy sprint, myślę że w moim przypadku jednak komfort i dalszej perspektywie ew. gaz, tylko gdzie jeździć bez rezerwy.



#8 Bezimienny Gość.hideyshanek_*

Bezimienny Gość.hideyshanek_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 13 maj 2016 - 15:06

Dzięki Wam wszystkim za tak szybkie odpowiedzi :d 

Jakiś rok temu przejeżdżając dostrzegłem złotego pitka na komisie, specjalnie się zatrzymałem, żeby wsiąść, odpalić i w ogóle. Co prawda był to 2.2 CRD i pierwsze wrażenie - dość wysoko - wysoko w porównaniu z moim 307cc :) Po odpaleniu rzeczywiście dość głośny, ale wiadomo - diesel. Generalnie na zach-pom. jest bardzo mało pitków na sprzedaż i stąd też za niedługi czas pojawi się do Was moje pytanie, o to, czy ktoś może będzie sprzedawać :) 

W każdym bądź razie, zależy mi na spalaniu ze względu, że naprawdę dużo jeżdżę, głównie sam. Ucieszyliście mnie, że 1.6 jest na łańcuszku rozrządu - tego nie wiedziałem :) I chyba jednak będę poszukiwać z tym silnikiem.. +lpg :d Nie potrzebuję na chwilę obecną rajdowca, jeżdżę raczej spokojnie bez szaleństw. Po prostu uparłem się na Pitka, bo to moje marzenie od dziecka  :kciuki Orientujecie się może, czy w 1.6 dodawali tempomat? Bo nie ukrywam, że to byłby dość miły aspekt  :dance4

 

Jeszcze pytanie odnośnie części.. Jak z dostępnością i ceną? 



#9 kade

kade

    VIP

  • Moderator
  •   
  • Posty: 7999
  • Dołączył:  18 mar 2013
  • Rok Produkcji:2006
  • Silnik:1.6 M Gaz
  • Imię:Darek
  • Skąd::Lubuskie
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 13 maj 2016 - 15:39

Nie dodawali tempomatu.Ceny części i ich dostępność do 1.6?To zależy.Podstawowe części takie jak tarcze,klocki,elemety zawieszenia,ukł.kierowniczego są podobne do cen części innych marek.Niektóre części warto kupić w serwisie,raz bo nie są dużo droższe,a dwa to nie zawsze zamiennik sie sprawdza.Np.filtr oleju.w serwisie kosztuje ok.70 zł.Gumy stabilizatora tył 35 zł.itp.

W lipcu minie mi roczek jak mam pitiego i jak na razie finansowo mnie nie zrujnował.Jak na razie 95% rzeczy które przy nim robiłem to eksploatacyjne sprawy wynikłe z wieku i przebiegu auta.Także nic sie nie bój.Kupuj.Jak coś to zawsze pomoc/poradę na forum dostaniesz ;) 



#10 bartek_sz3

bartek_sz3

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 5813
  • Dołączył:  25 lip 2011
  • Rok Produkcji:2001i 2013
  • Silnik:2.0M. 3.6vvt
  • Imię:Bartek i Monika
  • Skąd::TarnowoPodgórne
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 13 maj 2016 - 15:40

Jeszcze pytanie odnośnie części.. Jak z dostępnością i ceną? 

 

Z częściami niema problemu jest tego dużo jak do każdego innego auta.

 

Należy tylko szukać sprawdzonych marek,bo jest też dużo chinoli słabej jakości.

Do 1.6 mało jest części z tego co wiem czasami coś ciężko poszukać z tego co wiem



#11 Bezimienny Gość.konrad998_*

Bezimienny Gość.konrad998_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 14 maj 2016 - 07:46

Ja przez dwa lata swoim 1.6 przejechałem 25 tys. km, po zakupie zrobiłem przednie wahacze, wymieniłem linkę od skrzyni biegów bo był dość spory luz na lewarku, gdybym wcześniej zajrzał na forum pewnie kupiłbym zestaw naprawczy a tak za samą linkę prawie 1000 zł poszło :-), w moim nie zakładałem gazu ze względu na małe roczne przebiegi, mam krótkie dojazdy, jest używany jako ten drugi samochód w rodzinie, a najważniejsze że jest duża przestrzeń ładunkowa :-), spalanie max 11 l w zimie po mieście, teraz 9 -10, w trasie udało mi się zejść uwaga do 7,5 litra, auto z włączona klimą jest naprawdę wielkim mułem, ale dla mnie jak to mówią wystarczy że się toczy :-)

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka
Co warto sprawdzić, czy wszystkie kontrolki palą się i gasną przy odpaleniu, u mnie niebyło od ciśnienia oleju, jednak mój elektryk zrobił osobną kontrolke na pulpicie, tak samo z przełącznik od przeciwmgielnych, czy przełącznik od szyb przednie tylni, mój jest na stałe zablokowany i tylni przez to niedziala ale mi to nieprzeszkadza

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka

#12 andreeas7

andreeas7

    VIP

  • Mayster
  •   
  • Posty: 16905
  • Dołączył:  03 lut 2010
  • Rok Produkcji:2020
  • Silnik:Jeep
  • Imię:Andrzej
  • Skąd::Płock
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 14 maj 2016 - 07:56

Konrad może warto porównać jazdę drugim autem z takim samym silnikiem w pełni sprawnym i zweryfikować opinie ? - lub zmienić styl jazdy to auto z wysokoobrotowym silnikiem i ciągnie od 2500 w gore....... I nie ma najmniejszego problemu wówczas ze zbieraniem niezależni czy jest klima czy tez nie .Druga sprawa kolego , jakbyś poczytał instrukcje to jest tez informacja z jak przyspieszysz gwałtownie - klimatyzacja wyłącza sie samoczynnie na czas zwiększonego obciążenia silnika i załącza ponownie po wyrównaniu obciążenia .

Ten silnik na gazie spokojnie schodzi poniżej 9 l na 100 przy ostrej jeździe 3 osoby w aucie ?

Użytkownik andreeas7 edytował ten post 14 maj 2016 - 07:57


#13 Bezimienny Gość.konrad998_*

Bezimienny Gość.konrad998_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 14 maj 2016 - 09:37

Zdaje sobie sprawę że auto waży prawie 1,5 tony i nie jest i niebedzie demonem prędkości, ja nim jeżdżę delikatnie, od 2,5 tys obrot czuć różnicę, ale ja delektuje się jazdą :-)

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka

#14 DAREK 75

DAREK 75

    Zwolennik

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 370
  • Dołączył:  12 cze 2015
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:1.6
  • Imię:Darek
  • Skąd::podkarpackie
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 14 maj 2016 - 12:21

1.6 to silnik bezawaryjny , na łańcuszku rozrządu , nie trzeba wymieniać . Polecam

jak najbardziej sie zgadzam u mnie na bezynie ok 8 ,8.5 litrow +_-


Użytkownik DAREK 75 edytował ten post 14 maj 2016 - 12:24


#15 Bezimienny Gość.hideyshanek_*

Bezimienny Gość.hideyshanek_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 14 maj 2016 - 15:47

Świetnie, już wszystko wiem :)

 

Co myślicie, o tym ogłoszeniu? 

http://otomoto.pl/of...y-ID6ycG3l.html

 

Generalnie jestem dość sceptycznie nastawiony do autokomisów, aczkolwiek jest w całkiem przystępnej cenie i genialnym wyposażeniem. I tutaj budzi się we mnie kolejne pytanie - czy ten silnik (2.4) ze skrzynią manualną może palić mniej, niż w automacie? Znalazłem podobne ogłoszenie: 

http://allegro.pl/pt...6167063678.html

 

i piszą tu, że spala 12-13l. z tym, że to już wersja GT, więc na moją logikę samochód z pierwszego linku powinien palić stosunkowo mniej ze względu na brak wersji GT, czyli mniej koni? Zgłupiałem już   :glupek  :glupek



#16 dominic

dominic

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 2693
  • Dołączył:  23 paź 2013
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:2.2M
  • Imię:Dominik
  • Skąd::B
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 14 maj 2016 - 15:52

ten z drugiego linku to autko Pitera



#17 Bezimienny Gość.Filip_*

Bezimienny Gość.Filip_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 14 maj 2016 - 17:03

Z tych dwóch brałbym auto znane na forum czyli od Pitera. Zresztą handlarz z komisu to akurat o spalaniu w danym aucie g.... wie więc nawet bym to nie pytał ile pali. Poza tym w gt będziesz wiedział za co płacisz bo fun z jazdy musi być nieziemski
A jak zależy Ci żeby było bardzo oszczędnie to...przemyśl jeszcze zakup Pitka☺

#18 kaszpir78

kaszpir78

    Przedszkolak

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 79
  • Dołączył:  28 cze 2009
  • Rok Produkcji:2001
  • Silnik:2.0 A GAZ
  • Imię:paweł
  • Skąd::siedlce
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 14 maj 2016 - 18:25

2.0 benzyna z gazem w automacie pali po mieście 12-15 gazu w trasie zejdzie 11-11.5 litra więc nie jest oszczedny ale wraz mam frajdę z jazdy

niestety albo go kochasz albo nienawidzisz taki jest pity



#19 MANDEY

MANDEY

    PT PRO

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 735
  • Dołączył:  13 sty 2013
  • Rok Produkcji:2006 Route 66
  • Silnik:2,2crd M
  • Imię:Andrzej
  • Skąd::Zielona Góra
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 15 maj 2016 - 18:23

Cruiser=krążownik, nie jest lekki, więc przy swojej wadze musi odpowiednio spalić. Aby go zagazować, to tez są koszty. Jak ktoś mało jeździ to go nie gazuje. Kupując zagazowanego, będzie miał większy przebieg od niegazowanego, chociaż niekoniecznie.Powodzenia w zakupie.



#20 medyk

medyk

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 5224
  • Dołączył:  03 lis 2008
  • Rok Produkcji:2005
  • Silnik:2.4L + LPG
  • Imię:Łukasz
  • Skąd::Lublin
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 15 maj 2016 - 19:00

PiTera pt jest zarezerwowany dla MayheMa więc już praktycznie ogłoszenie nieaktualne. Jeśli chodzi o 2.4 to na trasie ok 11 gazu a też lekkiej nogi nie mam. W mieście trzeba mu dać 1. Nie oszukujmy się... Dodam jeszcze że mowa o cabrio które chce sprzedać ;)







Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych