Skocz do zawartości


Witaj.

W przypadku niejasności, problemów z rejestracją prosimy o kontakt przez formularz zgłoszeniowy (lewy, górny róg tej strony - KONTAKT). Odpowiemy najszybciej jak się da.
Pozdrawiamy - administrator i modertorzy ptclub.pl


Zdjęcie

odwaga czy głupota ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 adames

adames

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 9306
  • Dołączył:  05 lip 2009
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:2,2 CRD
  • Imię:Adam
  • Skąd::Legnica
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 11 lipiec 2010 - 19:46

Dzisiaj wrócił znajomy z urlopu w Chorwacji. Niby nic nadzwyczajnego , ale.
Pojechał tam samochodem Land Rover z przyczepą z potężną motorówką (silnik o mocy 300KM). W sumie to to również nic specjalnego , chociaż jazda z tak dużą motorówką to spore wyzwanie.
Teraz to co mnie zastanawia , czyli temat tego postu.
Samochód waży około 3 ton , motorówka z przyczepą na pewno ponad tonę, a znajomy posiada prawo jazdy tylko na pojazdy do 3,5 tony, czy ma do tego prawo jazdy na przyczepy?, nie wiem przyczepka jest dwuosiowa, waży sporo więc prawko na nią powinno być.
Jechali przez Czechy, Słowację , Węgry i Chorwację, aby ominąć Austrię i ich policjantów.
Udało im się i przejechali tam i z powrotem bez żadnej kontroli.
Dodam tylko, że jechali między innymi z dwuletnim dzieckiem.
Co sądzicie o takim zachowaniu ?

#2 MayheM

MayheM

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 2901
  • Dołączył:  24 mar 2009
  • Rok Produkcji:Brak
  • Silnik:Brak
  • Imię:Marcin
  • Skąd::Łódź
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 11 lipiec 2010 - 19:51

adames, bezmyslnosc, niestety bezmyslnosc to drugie imie duzego odsetka polskich kierowcow.
U siebie widze coraz wiecej jezdzacych bez pasow trzymajac male dzieci na kolanach, czy to z przodu czy z tylu, takze taka jazda jak opisales to maly hardcore.
Ludzi jezdza nawet z prawie lezacymi kolami, w ksztalcie /---\ nie bojac sie, ze im sie auto rozpadnie... :chory

#3 jasmina

jasmina

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 1847
  • Dołączył:  08 wrz 2008
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2,4L

Napisano 11 lipiec 2010 - 21:38

no dobra ale czy to znaczy ze na przyczepke trzeba miec inne prawko - albo powyzej 3.5tony czyli C - Ja ostanio jechalem duzym autem do ladownosci 3.5tony - prawie sie miescil w kat B i ciągnolem przyczepke wynajetą - miala resorowanie i dwie osie - pan mnie zapewnil ze jest na kat B - policja mnie zlapala mialem rutynową kontrole i nic nie mowili.
Naprawde nierozumiem - powinni miec pewnie jakies inne dokumenty albo prawko ze wzgledu na mase. hmm kurde ale ja glupi jestem :glupek

#4 patii

patii

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 5865
  • Dołączył:  13 kwi 2009
  • Rok Produkcji:2006
  • Silnik:cabrio 2.4
  • Imię:Patii
  • Skąd::silesia
  • Płeć: Kobieta

Napisano 11 lipiec 2010 - 21:47

http://www.grupa33.j...rticle155.phtml

#5 Bezimienny Gość.Anonymous_*

Bezimienny Gość.Anonymous_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 11 lipiec 2010 - 22:40

Adam odważnie to by było gdyby popłynął tą motorówka do Chorwacji
Sam wiesz ile ludzi tyle pomysłów na rzycie

#6 Bezimienny Gość.Anonymous_*

Bezimienny Gość.Anonymous_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 12 lipiec 2010 - 16:34

Adam odważnie to by było gdyby popłynął tą motorówka do Chorwacji
Sam wiesz ile ludzi tyle pomysłów na rzycie


Bo z rzycią jest tak jak z własnym zdaniem: kazdy ma swoją :)

Ad rem:

w przepisach na temat uprawnień do ciagniecia przyczepy nie ma nic o ilosci osi w przyczepie. To jest potrzebne do innych celów. W dodatku jesli rpzyczepa ma osie o rozstawie nie wiekszym niz 1m to jest to nadal przyczepa jednoosiowa, a jesli ma 1-2m to jest to oś wielokrotna.

Jeśli masz prawo jazdy kategorii B, możesz prowadzić tzw. zespół pojazdów – czyli samochód z przyczepą w dwóch sytuacjach:

- zawsze, jeśli jest to przyczepa lekka, czyli taka, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg. W tym przypadku nie ma znaczenia masa zestawu- biorąc pod uwagę ograniczenie ciężaru samochodu wynikające z kategorii prawa jazdy może więc ona osiągnąć 4250kg.

- jeśli jest to inna przyczepa, muszą zostać spełnione dwa warunki: suma dopuszczalnych mas całkowitych pojazdu i przyczepy nie może przekroczyć 3,5 tony; masa własna samochodu musi być większa niż dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy.

mało tego: DMC przyczepy nie moze byc wieksza niz ma samochód wbite na hak w dowodzie rejestracyjnym. Jest jeszcze dodatkowy przepis o tym, ze jesli przyczepa ma hamulec najazdowy to masa samochodu musi byc o 33% wieksza niz przyczepy.

W innych sytuacjach musisz posiadać prawo jazdy kategorii B+E!

Policzenie wszystkich warunków to niezła matematyka.

#7 adames

adames

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 9306
  • Dołączył:  05 lip 2009
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:2,2 CRD
  • Imię:Adam
  • Skąd::Legnica
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 12 lipiec 2010 - 17:49

Arni,
Patii w linku który przesłała są konkretne przepisy i o kat "B" pisze między innymi to:
b) pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
Gdzie zatem jest napisane , że :

Jeśli masz prawo jazdy kategorii B, możesz prowadzić tzw. zespół pojazdów – czyli samochód z przyczepą w dwóch sytuacjach:

- zawsze, jeśli jest to przyczepa lekka, czyli taka, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg. W tym przypadku nie ma znaczenia masa zestawu- biorąc pod uwagę ograniczenie ciężaru samochodu wynikające z kategorii prawa jazdy może więc ona osiągnąć 4250kg.



#8 paradyz

paradyz

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 3021
  • Dołączył:  21 paź 2008
  • Rok Produkcji:2005
  • Silnik:300C 3,5 A
  • Imię:Paweł
  • Skąd::Rzeszów
  • Płeć: Nieustawiona

Napisano 12 lipiec 2010 - 19:23

no czytałem, że w Niemczech to czasami niektórzy mieli probloemy kiedy ciągnęli zwykłą przyczepke. A wina leżała po stronie naszego prawa jazdy gdzie na odwrotnej stronie jest rysunke auta z przyczepka.....

#9 leopaw

leopaw

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 2956
  • Dołączył:  02 lis 2008
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2.2
  • Imię:Lech
  • Skąd::Lipno
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 13 lipiec 2010 - 16:53

I ja właśnie robiłem specjalny kurs na uprawnienia do ciągnięcie przyczep powyżej opisanych 750 kg. Czepiali się i karali Niemcy za holowanie tzw. lawety . :kawka

#10 Bezimienny Gość.Anonymous_*

Bezimienny Gość.Anonymous_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 13 lipiec 2010 - 22:43

Arni,
Patii w linku który przesłała są konkretne przepisy i o kat "B" pisze między innymi to:
b) pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
Gdzie zatem jest napisane , że :
W tym przypadku nie ma znaczenia masa zestawu- biorąc pod uwagę ograniczenie ciężaru samochodu wynikające z kategorii prawa jazdy może więc ona osiągnąć 4250kg.


nie chce mi sie klepac, zacytuje FAQ ze strony Sląskiej Policji:

Czy posiadając prawo jazdy kat. B mogę ciągnąć za samochodem jakąś przyczepę?
Informuję, że zgodnie z art. 88 ust. 2 pkt 3 lit b i ust. 3 pkt 3 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, ze zm.), prawo jazdy kat. B uprawnia między innymi do kierowania zespołem pojazdów składającym się z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej równej 3,5 t i przyczepy lekkiej, a więc takiej, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg. - tzn. zespołem pojazdów, którego maksymalna dopuszczalna masa całkowita może wynosić 4,25 t.

POD WARUNKIEM JEDNAK, ŻE:

1. pojazd samochodowy nie jest autobusem lub motocyklem (88 ust. 2 pkt 3 lit. a i 88 ust. 3 pkt 3, p.r.d.)
2. przyczepa jest w tej sytuacji WYŁĄCZNIE przyczepą lekką (88 ust. 3 pkt 3, p.r.d.).





Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych