Gustuje rowniez w zabytkach motoryzacji. jezeli mam jakis wolny czas to staram sie robic przy moich zabytkach i powoli przywracac ich swietnosc, tak aby czuly sie jak za czasow, kiedy byly jedynymi pojazdami na drodze. Milosc do zabytkow zaczela sie od polskich motocykli, a w szczegolnosci skuterow OSA.
Po dwóch latach walki z mojego garazu dzisiaj wyjechal polski skuter OSA M50 z lat 50. Wszystko oprócz chromu i lakieru proszkowego robiłem sam, malowanie, piaskowanie, szkiełkowanie, składanie, itd. Motorek do którego czesci teoretycznie pochodzily od niego, ale nic nie pasowalo, zabawy troche bylo, ale dzisiaj morda smieje mi sie jak malemu dziecku
Tak było:

tak jest :









Dumny właściciel i główny robolek
http://i72.photobuck...50/HPIM6555.jpg
Potem do kolekcji doszedl silnik rowerowy gnom
Gnom, silnik ten jest przyczepiany do widelek rowerowych i napedza przednie kolo. Nie bede sie rozpisywal o jego histori, bo to mozna przeczytac tutaj:
http://www.polskiemo...l/gnom-zaw.html
konstrukcja ta jest o tyle ciekawa, ze po dolozeniu odpowiedniej przystawki mozna napedzac nim kajak. Udalo mi sie zakupic orginalna srube do przystawki kajakowej jednak na tym sie konczy, nie jest mi znany caly zestaw, ktory by sie uchowl. Gdyby ktos cos wiedzial o tym, to z checia bym cos uslyszal na ten temat.
a ponizej kilka zdjec przed i po remoncie moich gnomow
http://bikepics.com/...buba6/59wsk125/
ostatnio udalo mi sie uratowac przed rozlozeniem na czesci pokazowa wersje silnika rowerowego gnom. prawdopodobnie jest to model przygotowany na targi motoryzacyjnem na pewno jest to jeden z pierwszych modeli wyprodukowanych, po skompletowaniu kilku sztuk i przepuszczeniu przez moje rece kilkunastu jestem w stanie powiedziec, ze pierwsze roczniki mialy harakterystyczna kopulke na bloku silnika, ktora jak mam byc szczery nie wiem do czego sluzyla
wracajac do modelu przekrojowego, moglem go rozebrac na czesci, ale zdecydowalem, ze szkoda by bylo, wiec zostal on odnowiony, wyszkielkowalem i pomalowalem wszystkie aluminiowe elementy, reszta blach zostala pomalowana proszkowo na czarno, wszystkie sruby i lozyska sa oryginalne, a przekroje pomalowane na czerwono farba modelarska
A tutaj kilka zdjęć tego przekrojowego Gnoma:
http://i72.photobuck...om/HPIM6340.jpg
http://i72.photobuck...om/HPIM6347.jpg
http://i72.photobuck...om/HPIM6348.jpg
http://i72.photobuck...om/HPIM6349.jpg
http://i72.photobuck...om/HPIM6350.jpg
http://i72.photobuck...om/HPIM6353.jpg
http://i72.photobuck...om/HPIM6354.jpg
http://i72.photobuck...om/HPIM6358.jpg
http://i72.photobuck...om/HPIM6359.jpg
Niedawno kupiłem tez Simsona sr2 ma papiery i wszystkie oryginalne części, kolor trzeba tylko zmienic i siodlo dokupic :mrgreen:
http://i72.photobuck...a6/IMG_0536.jpg
W kolejce do kompletowania czeka tez SHL M04 z serii kieleckiej, czyli zaraz po wojnie produkowana, ale to bedzie wyzwanie, bo wyglada tak:
http://i72.photobuck...a6/HPIM5926.jpg
http://i72.photobuck...a6/HPIM5927.jpg
http://i72.photobuck...a6/HPIM5928.jpg
http://i72.photobuck...a6/HPIM5930.jpg
No i do tego jeszcze dochodzi Romet Kadet, 2 x Komar, i 5 Os w czesciach, w tym jedna z 43 numerem ramy.












