Skocz do zawartości


Witaj.

W przypadku niejasności, problemów z rejestracją prosimy o kontakt przez formularz zgłoszeniowy (lewy, górny róg tej strony - KONTAKT). Odpowiemy najszybciej jak się da.
Pozdrawiamy - administrator i modertorzy ptclub.pl


Awaria czujników parkowania

czujniki parkowania

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bezimienny Gość.Volveras_*

Bezimienny Gość.Volveras_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 05 wrzesień 2016 - 16:22

Witam,

od niedawna stałem się nowym właścicielem Pitka, przez co dołączyłem do szerokiego grona forumowiczów.

Problem z jakim chcę się uporać to niedziałające czujniki - a raczej popsute.

Od razu po włączeniu wstecznego zaczynają pikać, jakby przeszkoda już była tuż zanim, mimo że jej nie ma. Słowo pikanie to dość delikatne określenie, bo drą się porządnie.

Moje pytania:

Jak rozwiązać ten problem? Podłączenie do komputera pokazałoby, który jest uszkodzony? Jak się do nich dostać?

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi



#2 andmis

andmis

    VIP

  • Moderator
  •      
  • Posty: 4973
  • Dołączył:  19 wrz 2010
  • Rok Produkcji:2003 LTD
  • Silnik:2,2 CRD
  • Imię:Andrzej
  • Skąd::DOA
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 05 wrzesień 2016 - 16:32

@Volveras, pt cruiser nie ma fabrycznie montowanych czujników parkowania. Pikanie, o których piszesz to informacja, że wrzuciłeś bieg wsteczny, a nie jedynkę.



#3 Bezimienny Gość.Volveras_*

Bezimienny Gość.Volveras_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 05 wrzesień 2016 - 17:01

Właśnie szperając w internecie, zauważyłem że mój model został doposażony w czujniki parkowania, gdyż rzadko który je posiada.
Niestety (bo nie działają) są u mnie zamontowane w tylnym zderzaku, po zbliżeniu się do przeszkody pikanie się nie zmienia, więc nie dają efektu jakie powinny - czy jest jakaś rada by to naprawić?
Mam rozumieć, że każda wersja, nawet ta która nie posiada czujników, pika po włączeniu biegu wstecznego?



#4 andreeas7

andreeas7

    VIP

  • Mayster
  •   
  • Posty: 16923
  • Dołączył:  03 lut 2010
  • Rok Produkcji:2020
  • Silnik:Jeep
  • Imię:Andrzej
  • Skąd::Płock
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 05 wrzesień 2016 - 18:00

pikanie jest tylko w wersji crd , tu sa zamontowane niewłaściwie czujniki i oddziaływuje na nie tylna belka wzmocnienia w zderzaku 



#5 PThunter

PThunter

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 2563
  • Dołączył:  19 sie 2016
  • Rok Produkcji:.
  • Silnik:.
  • Imię:Paweł
  • Skąd::Litzmannstadt
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 05 wrzesień 2016 - 18:28

Volveras, mógłbyś wrzucić fotkę rozmieszczenia czujników u Ciebie? Chcę się przymierzyć do tematu (system Valeo wyłącznie z brzęczkiem) i warto ustrzec się błędów. Znalazłem taką fotkę w sieci i pytanie brzmi, u Ciebie też jest takie rozmieszczenie?

 

 

Załączone pliki



#6 vanpeer

vanpeer

    Uzależniony

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 539
  • Dołączył:  14 kwi 2015
  • Rok Produkcji:2000,2003
  • Silnik:2,0M 2,0M
  • Imię:Robert
  • Skąd::Warmia
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 05 wrzesień 2016 - 19:38

nssk- czyli Adam z Warszawy zakładał taśmę przylepianą do wnętrza zderzaka. Miał się pochwalić po jakimś czasie używania, ale zamilkł. Może jakieś wrażenia już są???? :-)



#7 MANDEY

MANDEY

    PT PRO

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 736
  • Dołączył:  13 sty 2013
  • Rok Produkcji:2006 Route 66
  • Silnik:2,2crd M
  • Imię:Andrzej
  • Skąd::Zielona Góra
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 05 wrzesień 2016 - 20:14

Czujniki sam zamontowałem podłączając pod lampę cofania.Po włączeniu biegu wstecznego jest jeden sygnał informujący o działaniu czujników. Przy zbliżaniu się do przeszkody zwiększa się częstotliwość dźwięków. Czujniki mają odrębną syrenę. Przy włączaniu biegu wstecznego uruchamiany jest także fabryczny gong, który informuje, o włączeniu tego biegu. Gong ten także informuje o nie zapięciu pasów, rezerwie paliwa. 



#8 Bezimienny Gość.Volveras_*

Bezimienny Gość.Volveras_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 05 wrzesień 2016 - 21:21

Pablobed, moje rozmieszczenie jest takie, jak zaznaczyłeś. Nie mam możliwości zrobienia zdjęcia w tym momencie z przeznaczeniem ukazania rozmieszczenia moich czujników, jednak wstawiam zdjęcie zaraz po zakupie, na którym coś niecoś widać.

 

14248820_1101764196580196_1478024843_n.p

 

andreeas7, czyli mam rozumieć że moje czujniki są niewłaściwie zamontowane przez co pikają cały czas?

MANDEY, po wrzuceniu biegu wstecznego powinien być jeden, fabryczny sygnał?



#9 PThunter

PThunter

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 2563
  • Dołączył:  19 sie 2016
  • Rok Produkcji:.
  • Silnik:.
  • Imię:Paweł
  • Skąd::Litzmannstadt
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 05 wrzesień 2016 - 21:47

Dzięki za fotkę. Nie będę się jednak jak by co sam za to brał i dam zarobić fachowcowi.

 

Co do pikania. W innym aucie faktycznie mam po wrzuceniu R jedno piknięcie informujące o włączeniu czujników, a jeśli pikanie jest u Ciebie zjawiskiem ciągłym, to niewątpliwie coś jest nie tak. Jest tu taka tabelka, która mniej więcej określa częstotliwości bipów. Może się przyda

Załączone pliki


Użytkownik pablobed edytował ten post 05 wrzesień 2016 - 21:48


#10 Bezimienny Gość.Volveras_*

Bezimienny Gość.Volveras_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 05 wrzesień 2016 - 22:25

Próbuje sobie wyobrazić te bipanie  :d  Mój dźwięk to chyba ten 3ci od dołu.



#11 andreeas7

andreeas7

    VIP

  • Mayster
  •   
  • Posty: 16923
  • Dołączył:  03 lut 2010
  • Rok Produkcji:2020
  • Silnik:Jeep
  • Imię:Andrzej
  • Skąd::Płock
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 06 wrzesień 2016 - 05:21

Jeśli czujniki są słabej jakości lub są zamontowane w niewłaściwym kierunku (oznaczenia od wewnątrz na czujniki ) bedą pikac cały czas wyczuwając bekę wzmocnienia w zderzaku - temat wielokrotnie przerabiany , po złym montażu .

#12 MANDEY

MANDEY

    PT PRO

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 736
  • Dołączył:  13 sty 2013
  • Rok Produkcji:2006 Route 66
  • Silnik:2,2crd M
  • Imię:Andrzej
  • Skąd::Zielona Góra
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 09 wrzesień 2016 - 16:55

Zdarza się także czujniki pikające, gdy widzą zamontowany hak.



#13 Bezimienny Gość.Volveras_*

Bezimienny Gość.Volveras_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 09 wrzesień 2016 - 21:31

no wlaśnie tutaj haka nie ma... :/

Wiecie Panowie jak to może naprawić lub chociaż odłączyć żeby to cholerstwo nie pikało? Bo czasami doprowadza do białej gorączki



#14 Bezimienny Gość.Volveras_*

Bezimienny Gość.Volveras_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 10 wrzesień 2016 - 13:00

po zdjęciu mieszaka dźwigni zmiany biegów ukazały mi się takie oto 2 wiązki kabli, które spokojnie sobie leżały, nigdzie nie podłączone. Domyślam się, że są one od czujników, jednak nie wiem gdzie powinny być podłączone. Orientuje się ktoś?

Załączone pliki

  • Załączony plik  1.jpg   71,23 KB   0 Ilość pobrań
  • Załączony plik  2.jpg   75,07 KB   0 Ilość pobrań


#15 Bezimienny Gość.sylvo_*

Bezimienny Gość.sylvo_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 11 wrzesień 2016 - 23:27

To nie czuiniki. Takie Czujniki w 99% podlaczane sa do swiatla wstecznego . Odkrec lampy tylnie i popatrz tam jak nie ma to lampki w zdezakach i w otworach czy niema jakiejs puszki malej czarnej i 5-6 wtyczek jak znajdziesz masz 4 kolo siebie to od kazdego czujnika odlaczaj jeden i sprawdzaj po kolei. 2 kolejne to jedna od pradu druga do glosniczka. Masz uszkodzony jeden z czujnikow. Wystarczy go odlaczyc i bedzie ok
Aaa i jak nie ma pudeleczka w zadnej z lamp sprawdz jeszcze miejsce gdzie jest podnosnim. Montowalem kilkakrotnie czujniki i zawsze gdzies to ustrojstwo upychalem :)

#16 Bezimienny Gość.Volveras_*

Bezimienny Gość.Volveras_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 12 wrzesień 2016 - 19:33

Dziękuję za podpowiedź, dałeś mi dobry pomysł. Po okręceniu światła cofania i lewej lampy, doszedłem do puszki, która znajduje się za lewym. plastikowym boczkiem w bagażniku.

Dostałem się do skrzyneczki i jest to cobra 0168. Jako laik, mogę stwierdzić, że podłączenie nie jest jakoś hipertrudne. Pierwszy wtyk z lewej zajmuje głośniczek (czerwony i czarny), drugi wtyk składa się z 3ech kabelków: czerwony, czarny i niebieski. Czerwony jest pod lampą wpięty do przewodu od światła cofania, czarny przykręcony jako masa, a niebieski jest rozcięty i zauważalnie wykrzywione od siebie przewody (znalazłem gdzieś że jest to jakaś zmiana strefy kontrolnej (przesunięcie, jak jest hak,zapas na drzwiach itp))   Każdy z czujników ma swój, oznaczony kabel, który jest wpinany do kostki.

Po wypięciu wszystkich 4ech czujników z modułu głośniczek pikał - żadna kombinacja nie zmieniła jego sygnału.

Koniec końców odłączyłem buzzer, by nie pikał skoro nie spełnia swojego zadania, a jest bardzo głośny, ale fajnie byłoby mieć sprawne czujniczki. Co mogłoby być przyczyną? Padnięty moduł?

Załączone pliki

  • Załączony plik  3.jpg   69,32 KB   0 Ilość pobrań
  • Załączony plik  4.jpg   88,69 KB   0 Ilość pobrań
  • Załączony plik  5.jpg   95,31 KB   0 Ilość pobrań
  • Załączony plik  6.jpg   87,04 KB   0 Ilość pobrań


#17 Bezimienny Gość.sylvo_*

Bezimienny Gość.sylvo_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 12 wrzesień 2016 - 20:15

Nie mam pojecia ale prawdopodobnie tak ,moze zawilgotniala zwarcie jakies , a probowales odlaczyc calo puszke od napiecia Zresetowac Ja lub. Jak nic nie pomoze. Przetnij niebieski kabel gdzies w polowie zebys mogl polaczyc z powrotem jak potrzeba bedzie . moze to zakluca prace sterownika.

#18 Bezimienny Gość.Volveras_*

Bezimienny Gość.Volveras_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 12 wrzesień 2016 - 20:25

Tak, wypinałem wszystko, by zobaczyć płytkę. Na pierwszy rzut oka wygląda dobrze, nic nie poprzepalane, napuchniete. Próbowałem stykać ze sobą niebieskie przewody, ale na ułamek sekundy pikanie sie załamywało/zaczynało od pełnego piknikęcia i dalej pikało.



#19 andreeas7

andreeas7

    VIP

  • Mayster
  •   
  • Posty: 16923
  • Dołączył:  03 lut 2010
  • Rok Produkcji:2020
  • Silnik:Jeep
  • Imię:Andrzej
  • Skąd::Płock
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 12 wrzesień 2016 - 20:30

To markowa centralka i jak każda porządna centralka przy włączeniu wstecznego uczy sie przeszkód , jeśli wykryje uszkodzony czujnik lub przeszkodę będzie pikac i żadne odłączenie czujnikow tego nie zmieni - aby sprawdzic musiałbyś wypiąć komplet drugich czujnikowi skierować je do góry aby nie widziały przeszkody , wtedy mozna dopiero określić czy centralka jest uszkodzona .

#20 maro20

maro20

    VIP

  • Na zawsze z nami
  •   
  • Posty: 4321
  • Dołączył:  15 sty 2010
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2,2crd
  • Imię:marek
  • Skąd::W-wa
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 12 wrzesień 2016 - 20:52

A tak na poważnie: czemu te czujniki mają służyć? to już kierowca nie wystarczy?







Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych