Skocz do zawartości


Witaj.

W przypadku niejasności, problemów z rejestracją prosimy o kontakt przez formularz zgłoszeniowy (lewy, górny róg tej strony - KONTAKT). Odpowiemy najszybciej jak się da.
Pozdrawiamy - administrator i modertorzy ptclub.pl


Zdjęcie

Głośniki przód


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
73 odpowiedzi w tym temacie

#41 hirekpl97

hirekpl97

    PT PRO

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 634
  • Dołączył:  10 sty 2016
  • Rok Produkcji:2000
  • Silnik:2.0 A
  • Imię:Hieronim
  • Skąd::Sompolno
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 30 październik 2017 - 21:31

nie oddaje rzeczywistości radio pioneer deh 5800 bt głośniki przód audio system i dodatkowe syczki tez audio system wzmak carpower monacor 4 x 75 w RMS  no i basik głośnik DD i wygłuszenia drzwi oczywiście bitumy 



#42 Stefan2011

Stefan2011

    PT MC

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 854
  • Dołączył:  24 sie 2012
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:1.6 16V Manual
  • Imię:Stefan
  • Skąd::Jelenia Góra
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 08 styczeń 2018 - 21:58

A próbował kto montować głośniki w tylne drzwi jak ich tam fabrycznie nie ma w przedliftowym?

#43 MateuszDG

MateuszDG

    Uzależniony

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 591
  • Dołączył:  22 lis 2014
  • Rok Produkcji:2001,2004,2002
  • Silnik:2,4 M GT x2, 2,0
  • Imię:Mateusz
  • Skąd::Dąbrowa Górnicza
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 08 styczeń 2018 - 23:09

ja nie ale myślałem nad tym.. Pierw musze wsadzić wzmacniacz na 6 kanałów i wtedy będę kombinował i zobacze czy będzie sens. Bo tak na prawdę , dobre 2 głośniki pod wzmacniaczem zagrają dużo lepiej niż 4 głośniki jakieś gorsze bez wzmacniacza



#44 Al Capone

Al Capone

    PT MC

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 968
  • Dołączył:  04 wrz 2016
  • Rok Produkcji:2004
  • Silnik:1.6
  • Imię:Al
  • Skąd::się tu wziąłem?
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 09 styczeń 2018 - 00:13

Tak z ciekawości zapytam. Dlaczego w samochodzie stosuje się wzmacniacze 6-kanałowe jeżeli w dźwięku są zakodowane tylko dwa kanały (stereo)? Oczywiście mam na myśli samo audio a nie kombajny multimedialne (Audio-Video) z dźwiękiem wielokanałowym.



#45 Graver

Graver

    PT Amateur

  • Użytkownicy
  • Posty: 22
  • Dołączył:  18 cze 2017
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2.0 M
  • Imię:Jarek
  • Skąd::Tarnów
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 09 styczeń 2018 - 15:40

Tak z ciekawości zapytam. Dlaczego w samochodzie stosuje się wzmacniacze 6-kanałowe jeżeli w dźwięku są zakodowane tylko dwa kanały (stereo)? Oczywiście mam na myśli samo audio a nie kombajny multimedialne (Audio-Video) z dźwiękiem wielokanałowym.

Używając procesora DSP i crossoverów można różne cuda robić, nawet sprawić żeby malutki zestaw głośników (w miarę dobrych jakościowo) odezwał się pełnym pasmem, dodatkowo rozdzielonym na wiele kanałów (w każdym różne fragmenty pasma). Tak jest w nagłośnieniach koncertowych, estradowych  itp. i nie wiem czy w radiach samochodowych stosuje się procesory DSP :p
BTW to ja kupiłem PT z radiem Becker z nawigacją nawet i jak na fabryczne radio w aucie to brzmi wyjątkowo dobrze, po przesiadce do innego auta z fabrycznym nagłośnieniem słychać różnicę jak między flac-iem a zwykłą mp3. ;)



#46 Al Capone

Al Capone

    PT MC

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 968
  • Dołączył:  04 wrz 2016
  • Rok Produkcji:2004
  • Silnik:1.6
  • Imię:Al
  • Skąd::się tu wziąłem?
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 09 styczeń 2018 - 16:45

Mała membrana głośnika samochodowego ma się odezwać pełnym pasmem? Dzięki procesorom DSP?

No to życzę powodzenia   :)

 

Mam pewne doświadczenia z cyfrową korekcją akustyki i wiem, że zwykle więcej ona psuje niż poprawia (ingerencja w sygnał). No ale OK. Jeżeli ktoś lubi się bawić dźwiękiem a nie słuchać muzyki to można i dać 20 kanałów.

 

P.S. Dobry mp3, z dużym bit-rate, jest bardzo trudno odróżnialny od Flac 24/96 na stacjonarnych systemach audio za dziesiątki tysięcy dolarów a co dopiero na sprzęcie samochodowym z cyfrową ingerencją procesorów DSP sygnał. :)

 

Dla mnie nic nie zastąpi dwóch dobrych kanałów i rozsądnie dobranych głośników, oczywiście z dobrym filtrowaniem ale ja stary jestem, głuchy i się nie znam. :)


Użytkownik Al Capone edytował ten post 09 styczeń 2018 - 17:13


#47 monondem

monondem

    Zwolennik

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 321
  • Dołączył:  14 cze 2017
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:2.2 crd m
  • Imię:paweł
  • Skąd::szczecin
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 09 styczeń 2018 - 18:01

Mała membrana głośnika samochodowego ma się odezwać pełnym pasmem? Dzięki procesorom DSP?
No to życzę powodzenia :)

Mam pewne doświadczenia z cyfrową korekcją akustyki i wiem, że zwykle więcej ona psuje niż poprawia (ingerencja w sygnał). No ale OK. Jeżeli ktoś lubi się bawić dźwiękiem a nie słuchać muzyki to można i dać 20 kanałów.

P.S. Dobry mp3, z dużym bit-rate, jest bardzo trudno odróżnialny od Flac 24/96 na stacjonarnych systemach audio za dziesiątki tysięcy dolarów a co dopiero na sprzęcie samochodowym z cyfrową ingerencją procesorów DSP sygnał. :)

Dla mnie nic nie zastąpi dwóch dobrych kanałów i rozsądnie dobranych głośników, oczywiście z dobrym filtrowaniem ale ja stary jestem, głuchy i się nie znam. :)

Każdy głośnik ma dane pasmo przenoszenia .dlatego skonstruowano tweetery woofery i subwoowery.woofer sredniotonowy nie zagra jak subwoower niskotonowy.żeby stworzyć scenę wystarczą tweetery w słupkach albo w trójkącie drzwi,woofery w drzwiach przednich i subwoofer w bagażniku.dodatkowe głośniki raczej psują scenę.pewnie są korekcie czasów zwrotnice itd. ale taki zestawik dobrze dobrany i zestrojony zagra naprawdę wyśmienicie.Zaraz się pewnie ktoś odezwie Pitek ma za mały bagażnik do skrzyni tam nie ma miejsca...ale zawsze można wstawić takie coś...

https://www.google.p...rN8ZFOD4xbU2nov

Każdy głośnik ma dane pasmo przenoszenia .dlatego skonstruowano tweetery woofery i subwoowery.woofer sredniotonowy nie zagra jak subwoower niskotonowy.żeby stworzyć scenę wystarczą tweetery w słupkach albo w trójkącie drzwi,woofery w drzwiach przednich i subwoofer w bagażniku.dodatkowe głośniki raczej psują scenę.pewnie są korekcie czasów zwrotnice itd. ale taki zestawik dobrze dobrany i zestrojony zagra naprawdę wyśmienicie.Zaraz się pewnie ktoś odezwie Pitek ma za mały bagażnik do skrzyni tam nie ma miejsca...ale zawsze można wstawić takie coś...

https://www.google.p...rN8ZFOD4xbU2nov


Każdy głośnik ma dane pasmo przenoszenia .dlatego skonstruowano tweetery woofery i subwoowery.woofer sredniotonowy nie zagra jak subwoower niskotonowy.żeby stworzyć scenę wystarczą tweetery w słupkach albo w trójkącie drzwi,woofery w drzwiach przednich i subwoofer w bagażniku.dodatkowe głośniki raczej psują scenę.pewnie są korekcie czasów zwrotnice itd. ale taki zestawik dobrze dobrany i zestrojony zagra naprawdę wyśmienicie.Zaraz się pewnie ktoś odezwie Pitek ma za mały bagażnik do skrzyni tam nie ma miejsca...ale zawsze można wstawić takie coś...

https://www.google.p...rN8ZFOD4xbU2nov
https://www.youtube....h?v=hxFANWbkXhM

Ja sobie sprawie takie Coś .oprócz bańki z włóknem i tkaniny mam wszystko .jak skończę to wstawię fotki...

#48 MateuszDG

MateuszDG

    Uzależniony

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 591
  • Dołączył:  22 lis 2014
  • Rok Produkcji:2001,2004,2002
  • Silnik:2,4 M GT x2, 2,0
  • Imię:Mateusz
  • Skąd::Dąbrowa Górnicza
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 09 styczeń 2018 - 19:47

jeden głośnik jeden kanał. 6 głośników 6 kanałów. Prościej się nie da ? 



#49 andreeas7

andreeas7

    VIP

  • Mayster
  •   
  • Posty: 16905
  • Dołączył:  03 lut 2010
  • Rok Produkcji:2020
  • Silnik:Jeep
  • Imię:Andrzej
  • Skąd::Płock
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 09 styczeń 2018 - 19:54

Nie do końca Mateuszu wszystko zależy od konstrukcji zwrotnic mogą być dwa lub trzy głośniki na jeden kanał

#50 Stefan2011

Stefan2011

    PT MC

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 854
  • Dołączył:  24 sie 2012
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:1.6 16V Manual
  • Imię:Stefan
  • Skąd::Jelenia Góra
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 10 styczeń 2018 - 00:15

Mnie bardziej chodziło o to, aby wykorzystać komore drzwi tylnych, bo te glośniki 5x7 w tylnych słupkach, to nie wiem po co są - tam w słupkach głośniki nie mają co pompować i popierdują względem przednich w drzwiach.

#51 jurassic

jurassic

    Kolegunio

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 166
  • Dołączył:  25 paź 2017
  • Rok Produkcji:2001
  • Silnik:2.0 M
  • Imię:Jurassic
  • Skąd::Kraków
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 10 styczeń 2018 - 15:14

hmm, w moim głośniki grają zarówno w przednich drzwiach, jak i w tylnych, tyle że radio mam zmienione na JVC, a z taką już zmianą auto kupiłem.

#52 Graver

Graver

    PT Amateur

  • Użytkownicy
  • Posty: 22
  • Dołączył:  18 cze 2017
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2.0 M
  • Imię:Jarek
  • Skąd::Tarnów
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 10 styczeń 2018 - 16:03

Mała membrana głośnika samochodowego ma się odezwać pełnym pasmem? Dzięki procesorom DSP?

No to życzę powodzenia   :)

 

Mam pewne doświadczenia z cyfrową korekcją akustyki i wiem, że zwykle więcej ona psuje niż poprawia (ingerencja w sygnał). No ale OK. Jeżeli ktoś lubi się bawić dźwiękiem a nie słuchać muzyki to można i dać 20 kanałów.

 

P.S. Dobry mp3, z dużym bit-rate, jest bardzo trudno odróżnialny od Flac 24/96 na stacjonarnych systemach audio za dziesiątki tysięcy dolarów a co dopiero na sprzęcie samochodowym z cyfrową ingerencją procesorów DSP sygnał. :)

 

Dla mnie nic nie zastąpi dwóch dobrych kanałów i rozsądnie dobranych głośników, oczywiście z dobrym filtrowaniem ale ja stary jestem, głuchy i się nie znam. :)

 

Nie obraź się ale czytanie ze zrozumieniem dla Ciebie to problem więc przetłumaczę swoje słowa ;)

Napisałem, że w sprzętach muzycznych stosuje się DSP co bardzo poprawia brzmienie (przykładowo piece Roland AC, Peavey Vypyr, Line-6 Spider itp.) i dodałem, że nie wiem czy stosuje się w car-audio.
Druga rzecz: nie kwestionowałem jakości mp3 z wysokim bitrejtem, tylko użyłem obrazowego porównania jakości radia z mojego PT do odbiorników w innych pojazdach, którymi miałem przyjemność jeździć ;)
Moją (subiektywną) opinię opieram na 18 latach gry na instrumencie i ok. 9-letnim doświadczeniu w pracy w studiu (i jako muzyk, i jako realizator) i nie planowałem się tutaj licytować z kimkolwiek.
Ale zgadzam się, że lepsze są dwa kanały. :)



#53 Al Capone

Al Capone

    PT MC

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 968
  • Dołączył:  04 wrz 2016
  • Rok Produkcji:2004
  • Silnik:1.6
  • Imię:Al
  • Skąd::się tu wziąłem?
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 10 styczeń 2018 - 18:27

Nie obraź się ale czytanie ze zrozumieniem dla Ciebie to problem więc przetłumaczę swoje słowa ;)

Napisałem, że w sprzętach muzycznych stosuje się DSP co bardzo poprawia brzmienie (przykładowo piece Roland AC, Peavey Vypyr, Line-6 Spider itp.) i dodałem, że nie wiem czy stosuje się w car-audio.
Druga rzecz: nie kwestionowałem jakości mp3 z wysokim bitrejtem, tylko użyłem obrazowego porównania jakości radia z mojego PT do odbiorników w innych pojazdach, którymi miałem przyjemność jeździć ;)
Moją (subiektywną) opinię opieram na 18 latach gry na instrumencie i ok. 9-letnim doświadczeniu w pracy w studiu (i jako muzyk, i jako realizator) i nie planowałem się tutaj licytować z kimkolwiek.
Ale zgadzam się, że lepsze są dwa kanały. :)

 

Wcale się nie obrażam i dlatego bardzo dziękuję za wytłumaczenie Twoich słów i intencji :).

Ja również nie chcę się licytować ale jako osoba posiadająca 25-letnie doświadczenie w dziedzinie cyfrowego przetwarzania dźwięku zarówno ADC jak i DAC (Lavry Engineering, Weiss i Benchmark Media) jestem otwarty na wiedzę i zawsze bardzo chętnie czegoś nowego się nauczę :) Bardzo się również cieszę, że zgadzamy się w kwestii dwóch kanałów :)

 

Ciągle jednak nie wiem dlaczego we wzmacniaczach samochodowych stosuje się np. 6 kanałów zamiast dwóch + dobra zwrotnica z rozsądnymi odpowiednimi podziałami pasma.  Na serio nie wiem a nie pytam po to aby zaczynać sztuczną dyskusję. Jedynym dla mnie wytłumaczeniem jest kwestia ew. cyfrowych zwrotnic wbudowanych w te wzmacniacze.

Nie zmienia to faktu, że świadome użycie tych zwrotnic jest bardzo trudne dla nawet nieprzeciętnego Kowalskiego a o przeciętnym nawet nie wspominając. Normalnie załatwia się to końcówką dwu-kanałową + dobrze zaprojektowana zwrotnica, która nie ingeruje w informację cyfrową. 6 kanałow ok ale do kina domowego a nie do stereo w samochodzie.

"Tri-amping" (bo mówimy o 6 końcówkach mocy w jednym wzmacniaczu) w samochodzie to dla mnie trochę egzotyczne ale być może kompletnie jestem w błędzie.

 

Konkludując. Czy nie lepiej zainstalować dobrą jednostkę car-audio stereo niż brnąć w wielo-kanałowe końcówki, których optymalne wykorzystanie będzie trudne nawet dla profesjonalisty?


Użytkownik Al Capone edytował ten post 10 styczeń 2018 - 19:07


#54 andreeas7

andreeas7

    VIP

  • Mayster
  •   
  • Posty: 16905
  • Dołączył:  03 lut 2010
  • Rok Produkcji:2020
  • Silnik:Jeep
  • Imię:Andrzej
  • Skąd::Płock
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 10 styczeń 2018 - 19:10

z prostej przyczyny: łatwiej konstruktorowi założyć filtr pasmowy  elektroniczny na wejściu wzmacniacza mocy  i określić zakres pasma przenoszenia bez fizycznej straty mocy na zwrotnicy indukcyjnej .  Rzeczywista sinousoidala mocy przy niskich zniekształceniach to zakres 10-15 watt a nie 50 jak podaje producent , druga kwestia to że takie końcówki bardzo żle znoszą zmianę impedancji głośnika i zwrotnicy w czasie pracy .



#55 Al Capone

Al Capone

    PT MC

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 968
  • Dołączył:  04 wrz 2016
  • Rok Produkcji:2004
  • Silnik:1.6
  • Imię:Al
  • Skąd::się tu wziąłem?
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 10 styczeń 2018 - 19:18

W tej sytuacji to ma sens.

Problemem jednak pozostaje kwestia zszycia pasm głośników. Wiem ile miesięcy potrafi trwać dobieranie optymalnych parametrów zwrotnicy (nie car audio) nawet dla osoby dysponującej rozbudowanym systemem pomiarowym.



#56 andreeas7

andreeas7

    VIP

  • Mayster
  •   
  • Posty: 16905
  • Dołączył:  03 lut 2010
  • Rok Produkcji:2020
  • Silnik:Jeep
  • Imię:Andrzej
  • Skąd::Płock
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 10 styczeń 2018 - 19:31

Masz racje ze jest problem ale w aucie jest to upraszczane częściowym pokrywaniem zakresu pracy głośników - szerokie nachylenie zakresu zazwyczaj 6dB w lepszych rozbudowanych systemach pomiar fali odbicia z mikrofonów i sygnał do procesora dźwięku .

 

pierwsze zdjęcie 7 kanałowy wzmacniacz chryslera do Pacyfiki 

 

drugi to rozbudowana w procesory i pomiar mikrofonowy 7 kanałowa koncówka z 300C 

 

obie końcówki nic nie maja do b.dobrego brzmienia i jakości dzwięku to nadal koncówki mocy na scalakach o slabych parametrach zarówno mocowych jak i o niskim stosunku sygnał/szum - każdy markowy wzmacniacz o standardowej budowie na tranzystorach i przetwornica bije na głowę .

Załączone pliki


Użytkownik andreeas7 edytował ten post 10 styczeń 2018 - 19:47


#57 Al Capone

Al Capone

    PT MC

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 968
  • Dołączył:  04 wrz 2016
  • Rok Produkcji:2004
  • Silnik:1.6
  • Imię:Al
  • Skąd::się tu wziąłem?
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 10 styczeń 2018 - 19:43

Co by nie mówić to cholernie trudna sprawa. Tyle źródeł dźwięku i do tego w tak małej kubaturze. Aż się prosi o głośniki full-range car-audio ,puszczone bez żadnego filtrowania. Myślę, że rezygnując z niskiego zejścia basu takie 8" byłoby OK.

 

Co do dziwnych wzmacniaczy w car-audio to słuchałem kiedyś w Toyocie Land Cruiser zestawu zasilanego przez malutki ale stacjonarny wzmacniacz oparty o układ Tripath. Grało to świetnie pomimo tego, że te wzmacniaczyk to ok 100 Euro.

 

 

Załączone pliki


Użytkownik Al Capone edytował ten post 10 styczeń 2018 - 19:58


#58 Stefan2011

Stefan2011

    PT MC

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 854
  • Dołączył:  24 sie 2012
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:1.6 16V Manual
  • Imię:Stefan
  • Skąd::Jelenia Góra
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 12 styczeń 2018 - 12:09

hmm, w moim głośniki grają zarówno w przednich drzwiach, jak i w tylnych, tyle że radio mam zmienione na JVC, a z taką już zmianą auto kupiłem.


I masz w tapicerce tylnych drzwi fabryczne sitka na głośniki?

#59 jurassic

jurassic

    Kolegunio

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 166
  • Dołączył:  25 paź 2017
  • Rok Produkcji:2001
  • Silnik:2.0 M
  • Imię:Jurassic
  • Skąd::Kraków
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 14 styczeń 2018 - 09:11

No nie przyjrzałem się dokładnie, bo z tyłu wożę dzieci, więc tylne głośniki mam zamontowane z tyłu za fotelami nad półką bagażnika, a grille głośników w tylnej ramie są fabrycznie oryginalne !

#60 Stefan2011

Stefan2011

    PT MC

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 854
  • Dołączył:  24 sie 2012
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:1.6 16V Manual
  • Imię:Stefan
  • Skąd::Jelenia Góra
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 22 styczeń 2018 - 17:00

Panowie pomóżcie. Jak nazywa się masa elastyczna, którą wyłożona jest przylgnia głośników. To ta czarna uszczelka wskazana czerwoną strzałką. Gdzie to kupić i co to takiego?

Załączony plik  2018-01-22 16.48.11.jpg   45,92 KB   11 Ilość pobrań





Podobne tematy Zwiń

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych