Skocz do zawartości


Witaj.

W przypadku niejasności, problemów z rejestracją prosimy o kontakt przez formularz zgłoszeniowy (lewy, górny róg tej strony - KONTAKT). Odpowiemy najszybciej jak się da.
Pozdrawiamy - administrator i modertorzy ptclub.pl


Zdjęcie

Jak obliczyć siłę uderzenia ict.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 zero

zero

    Przedszkolak

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 79
  • Dołączył:  26 lis 2023
  • Rok Produkcji:2001
  • Silnik:2.4
  • Imię:Pavel
  • Skąd::Dobczyce
  • Płeć: Nieustawiona

Napisano 30 grudzień 2023 - 14:29

Będąc uczestnikiem wypadku samochodowego spotkałem się z problemem, jak samemu obliczyć prędkość auta a zwłaszcza tego co we mnie wjechał. Próbowałem sam i jakoś to wyszło ale nie byłem pewny, że dobrze liczę bo matematykiem nie jestem. Próbowałem kogoś znaleźć w Polsce kto obliczy ale spotkałem się z negatywnym stosunkiem do mojego problemu jak tylko dochodziło do szczegółów i po co mnie te obliczenia potrzebne. No nic, znalazłem gdzie indziej przytomnego profesora matematyki i fizyki który dokonał obliczeń.

Poniżej podaję obliczenia. Wypadek wydawał się być nie groźny, dla tego nie uznano mi żadnego odszkodowania. PT jest mocnym samochodem, nie typowym ciągiem z poprzedniej epoki, dla tego nic na nim raczej nie widać, nawet bus nie wywoła dużych zniszczeń. Byli oni według Warty nie adekwatne do obrażeń ciała. Tu na forum też się śmialiście zemnie, ze nie mam racji. Ale matematyka jest nauką ścisłą i jak się okazało wszystko da się obliczyć. 

Temat nie dotyczy moich obrażeń ale tego jak dojść do tych wniosków do jakich doszedłem. Wkleję teks z pozwu gdzie opisałem jak działają jakie siły na poszczególne części ciała i zdjęcia przedstawiające formuły matematyczne, więc każdy będzie mógł z nich korzystać. 

 

Sytuację komplikuje ten fakt, że poszkodowany znajdował się w aucie bez ruchu, a przed  chwilą hamował, więc całe ciało poszło do przodu, jak wynika z badań rekonstrukcyjnych wypadku, szyja poszkodowanego znajdowała się 32 cm od zagłówka a kręgosłup około 9 cm bowiem taką tolerancję mają pasy, który hamują tylko gwałtowne ruchy ciała natomiast powolne już w mniejszym stopniu. Więc sytuacja wyjściowa tuż przed wypadkiem wyglądała następująco: głowa poszkodowanego była pochylona do przodu oraz ciało znajdowało się 10 cm od fotela, było to wynikiem hamowania. I w tym momencie sprawca uderzył w samochód poszkodowanego. Prawo fizyki i kumulacji energii głosi, że gdy pod czas uderzenia przedmiotu o większej masie w przedmiot mniejszej masy dochodzi do przyspieszenia ostatniego. Sprawca uderzy całym impetem w poszkodowanego na prędkości minimum 36 km. Statystyki mówią: większość obrażeń występuje przy różnicy prędkości 16 km/h i więcej. Jeżeli wżąć pod uwagę to, że auta poszkodowane w wypadku przez dłuższy czas poruszały się z prędkością 45 km/h to można dojść do wniosku, że sprawca nie hamował. Po udarze w tył auto poszkodowanego wystrzeliło do przodu z prędkością 38 km/h na odległość 50 cm, bowiem tyle było do samochodu poprzedzającego. Czyli fotel, a zwłaszcza zagłówek uderzył w głowę poszkodowanego z siła 38g. Poszkodowany na skutek udaru takiej siły stracił przytomność. Siła udaru była tak mocna, że obydwa samochody, czyli poszkodowanego i poprzedzającego odrzuciło na 350 cm. Sprawca wskazuje w swoim odwołaniu na zarzuty, że uszkodzenia pojazdu były niewielkie. Tak może się wydawać po zdjęciach dlatego, że w samochodzie był zamontowany farkop i on przyjął część udaru i przekazał ją bezpośrednio na ramę samochodu pomijając zderzak. Zderzak w tym samochodzie wystaje o 21 cm, co jest rzadko spotykane nawet w samochodach dostawczych. Jest to replika starego samochodu kiedy to takie zderzaki byli powszechne, miały za zadanie chronić nadwozie samochodu od poważnych uszkodzeń. Dlatego udar nie został wygaszony jak to bywa obecnie we współczesnych samochodach gdy zderzak i część nadwozia rozpryskują się gasząc tym samym skutki udaru, w tym wypadku tak się nie stało ze względu na zasady konstrukcyjne tego samochodu. Siła udaru była tak mocna i gwałtowna, że pianka wypełniająca zderzak nie wytrzymała i samochód sprawcy zgniótł stalową belkę bagażnika, która jest częścią konstrukcyjną karoserii, a nie zderzaka i ją zdeformował, rama samochodu uległa deformacji, lewa strona nadwozia jest podniesiona o 3 cm. Samochód stracił geometrię nadwozia która nie da się w żaden sposób wyprostować. Samochód nie był naprawiany więc te wszystkie skutki udaru łatwo jest zweryfikować do dziś. Po drogie, samochód poszkodowanego jest w automacie co zmusza kierującego trzymanie hamulca nawet na postoju a co dopiero w sytuacji nagłego hamowania. Poszkodowany naciskał z całej siły na hamulec więc podczas uderzenia noga poszkodowanego przyjęła na siebie cały ciężar ciała, które po udarze o fotel wystrzeliło do przodu, dlatego doszło do uszkodzeń kolana i biedra. Wszystkie te uszkodzenia wymieniłem poniżej. Również ucierpiały łokcie, bo poszkodowany pod czas hamowania trzymał się skurczowo kierownicy, amortyzując ciało, które poszło do przodu, a podczas uderzenia wystrzeliło kalecząc łokcie, które przyjęli na siebie cały ciężar tułowia. Według obliczeń wynika, ze stawy prawej nogi naciskającej na hamulec: biodrowy, kolanowy i stopa zostały przeciążone podczas udaru do 21g. Czyli około 7 razy więcej niż zazwyczaj około 200 kg. Dla przykładu skakanie na jednej nodze to przeciążenie tych stawów wynosi  70 kg. 21g  jest to równoznaczne jak skakanie na dwie nogi z wysokości 1,5 metra albo na jedną nogę z wysokości 60-70 cm. Jeżeli skoczyć z wysokości 70 cm na jedną nogę to złamanie nogi gwarantowane. Stąd te urazy łokci, drętwienia rąk i niekończące się bóle stawów. Wnioskodawca nie ma wątpliwości, ze każdy biegły sądowy potwierdzi te wywody, bo tak właśnie było.
 

 



#2 zero

zero

    Przedszkolak

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 79
  • Dołączył:  26 lis 2023
  • Rok Produkcji:2001
  • Silnik:2.4
  • Imię:Pavel
  • Skąd::Dobczyce
  • Płeć: Nieustawiona

Napisano 30 grudzień 2023 - 15:27

Obliczenia prędkości pojazdu sprawcy


Obliczenie siły obciążenia prawej nogi naciskającej na hamulec 

Załączone pliki

  • Załączony plik  80.1.jpg   39,69 KB   2 Ilość pobrań
  • Załączony plik  80.2.jpg   34,32 KB   2 Ilość pobrań
  • Załączony plik  80.3.jpg   34,49 KB   2 Ilość pobrań
  • Załączony plik  80.4.jpg   40,22 KB   2 Ilość pobrań
  • Załączony plik  80.5.jpg   36,45 KB   2 Ilość pobrań
  • Załączony plik  80.6.jpg   33,88 KB   2 Ilość pobrań
  • Załączony plik  81.1.jpg   37,14 KB   2 Ilość pobrań
  • Załączony plik  81.2.jpg   37,14 KB   2 Ilość pobrań
  • Załączony plik  81.jpg   24,22 KB   2 Ilość pobrań


#3 pitkowechucherko

pitkowechucherko

    Kozak

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 1711
  • Dołączył:  23 mar 2021
  • Rok Produkcji:2001
  • Silnik:1.6
  • Imię:Zosia
  • Skąd::Pruszków
  • Płeć: Kobieta

Napisano 31 grudzień 2023 - 15:38

Jestem matol z fizyki wiec jak będzie trzeba to się zgłoszę do kogoś :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#4 Al Capone

Al Capone

    PT MC

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 976
  • Dołączył:  04 wrz 2016
  • Rok Produkcji:2004
  • Silnik:1.6
  • Imię:Al
  • Skąd::się tu wziąłem?
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 01 styczeń 2024 - 12:40

Co urojenia mają wspólnego z Forum Chrysler PT Cruiser  → Świat PT Cruiser'a  → Ogólnie ?



#5 Grzesiek

Grzesiek

    PT Amateur

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 29
  • Dołączył:  16 sty 2024
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:1,6
  • Imię:Grzesiek
  • Skąd::Gdańsk
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 18 styczeń 2024 - 00:25

Cześć

Przepraszam, ale trochę późno i bez przywitania, ale może koledze pomoże program do weryfikacji i analizy kolizji. 

Takich programów jest kilka i naprawdę są dokładne. Zresztą biegli sądowi właśnie na nich opierają swoje decyzje. Takich programów jest kilka, może coś znajdziesz co ci potrzeba. tu przykład i jest demo https://cybid.com.pl/titan/



#6 Kasper

Kasper

    Zwolennik

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 373
  • Dołączył:  02 lis 2022
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2,4 A
  • Imię:Bogdan
  • Skąd::Świętochłowice
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 18 styczeń 2024 - 13:58

Ot i nastał koniec na samym początku  :glupek



#7 Grzesiek

Grzesiek

    PT Amateur

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 29
  • Dołączył:  16 sty 2024
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:1,6
  • Imię:Grzesiek
  • Skąd::Gdańsk
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 18 styczeń 2024 - 21:52

Bo to było stworzenie problemu tam gdzie go nie było i późniejsza próba zagmatwania sprawy. Czym bardziej zgłębiać temat, tym dziwniej to wygląda

.  



#8 Szymek_T

Szymek_T

    Zwolennik

  • Przyjaciel forum
  •      
  • Posty: 274
  • Dołączył:  13 lip 2017
  • Rok Produkcji:2007
  • Silnik:2.4 A
  • Imię:Szymon
  • Skąd::Toruń
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 20 styczeń 2024 - 12:04

Ot i nastał koniec na samym początku  :glupek

 

Założył se chłopina drugie konto i teraz będzie dyskutował sam ze sobą. Pytanie kiedy zapomni się przelogować  :haha  :haha  :haha



#9 Grzesiek

Grzesiek

    PT Amateur

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 29
  • Dołączył:  16 sty 2024
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:1,6
  • Imię:Grzesiek
  • Skąd::Gdańsk
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 20 styczeń 2024 - 22:27

Założył se chłopina drugie konto i teraz będzie dyskutował sam ze sobą. Pytanie kiedy zapomni się przelogować  :haha  :haha  :haha

Do mnie ta uwaga? Jeśli tak, bo raczej nietrafiona.



#10 zero

zero

    Przedszkolak

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 79
  • Dołączył:  26 lis 2023
  • Rok Produkcji:2001
  • Silnik:2.4
  • Imię:Pavel
  • Skąd::Dobczyce
  • Płeć: Nieustawiona

Napisano 20 styczeń 2024 - 22:39

Cześć

Przepraszam, ale trochę późno i bez przywitania, ale może koledze pomoże program do weryfikacji i analizy kolizji. 

Takich programów jest kilka i naprawdę są dokładne. Zresztą biegli sądowi właśnie na nich opierają swoje decyzje. Takich programów jest kilka, może coś znajdziesz co ci potrzeba. tu przykład i jest demo https://cybid.com.pl/titan/

Dziękuję, bardzo ciekawe ale jak wyżej.  znalazłem czlowieka który mi wszystko obliczył i rozpisał. To znaczy, że ja sam na początku wszytko obliczyłem ale nie umiałem tego wytłumaczyć, dla tego był potrzebny matematyk







Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych