Skocz do zawartości


Witaj.

W przypadku niejasności, problemów z rejestracją prosimy o kontakt przez formularz zgłoszeniowy (lewy, górny róg tej strony - KONTAKT). Odpowiemy najszybciej jak się da.
Pozdrawiamy - administrator i modertorzy ptclub.pl


Zdjęcie

formalnosci po zakupie auta


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Precjozka

Precjozka

    PT MC

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 907
  • Dołączył:  21 wrz 2013
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2.2CRD
  • Imię:Anna
  • Skąd::Warszawa
  • Płeć: Kobieta

Napisano 31 sierpień 2014 - 17:30

Jak wiekszosc wie jestem mloda kierowniczka z wielkimi problemami(ktore oczywiscie sa malutkie ale... no wlasnie... jak to sie robi???)

Wreszcie zostalam wlascicielem swojego Pitolino. razem ze mna na umowie widnieje moj Piotrunio jako drugi wlasciciel bedzie w dowodzie... Zakupiwszy auto za cale 4tys od ojca Piotrka (nie jestesmy malzenstwem wiec Nie-tescia).
Nie-tesc twardo obstaje ze zadnego podatku za to auto nigdy nie placil i nie placic mam tez ja... i teraz... o co kaman z tym podatkiem, jak obliczyc jego wartosc i dlaczego Nie-tesc twierdzi ze mam go nie placic.... wiem ze 2proc... ale od wartosci rynkowej.. a jaka ona u diabla jest?

Z rejestracja jak czytalam juz chyba troche latwiej jest chociaz tez jesli ktos mialby wene moglby to jakos opisac... tablice niby warszawskie ino z innej dzielnicy... chyba mozna zostawic nie? ja centrum a nie-tesc jest z woli.

#2 Bezimienny Gość.Yodarek_*

Bezimienny Gość.Yodarek_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 31 sierpień 2014 - 17:37

Aniu, żeby mieć pewność i żeby nie obudzić się z ręką w nocniku idź do Urzędu Skarbowego i się po po prostu zapytaj. Może się okazać, że mają inne zdanie, niż ktokolwiek i będą problemy, a oni rację chcą mieć zawsze.

#3 adames

adames

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 9306
  • Dołączył:  05 lip 2009
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:2,2 CRD
  • Imię:Adam
  • Skąd::Legnica
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 31 sierpień 2014 - 17:40

Darek ma rację, najlepiej spytać się tych którzy wiedzą to najlepiej, a od podatków jest Urząd Skarbowy.
Wiesz przecież kogo w Ameryce zamknęli za niepłacenie podatków ? :cwaniak

#4 Precjozka

Precjozka

    PT MC

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 907
  • Dołączył:  21 wrz 2013
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2.2CRD
  • Imię:Anna
  • Skąd::Warszawa
  • Płeć: Kobieta

Napisano 31 sierpień 2014 - 17:43

hm... no wlasnie...

i teras jeszcze jedna mysl mnie naszla...
ja jestem zameldowana urzedzie m. warszawa dzielnicy srodmiescie a piotrek warszawa dzielnicy wola... auto do tej pory bylo tez wolskie.... czy rejestracji dokonac na woliczy w srodmiesciu?? czy ma znaczenie ktory wlasciciel dokona i gdzie i co za tym idzie zmienna jest tez urzad skarbowy... srodmiejski albo wolski....

[ Dodano: 2014-08-31, 18:43 ]
w co ja sie w ogole wpakowalam... ide skakac do wisly

#5 skarbek75

skarbek75

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 5928
  • Dołączył:  14 mar 2012
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2.0 M
  • Imię:Agnieszka
  • Skąd::Dolny Śląsk
  • Płeć: Kobieta

Napisano 31 sierpień 2014 - 17:45

W urzędzie, w którym jest głowny właściciel... powiem Ci jak to wyglada. Pani bierze gazetę, szuka podobnego PT , znajduje średnia cene i od tego płącisz podatek :)

#6 Precjozka

Precjozka

    PT MC

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 907
  • Dołączył:  21 wrz 2013
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2.2CRD
  • Imię:Anna
  • Skąd::Warszawa
  • Płeć: Kobieta

Napisano 31 sierpień 2014 - 17:50

dobra... czyli jutro lece do us srodmiejskiego i bede nekac urzedniczki...

#7 liseczek

liseczek

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 3318
  • Dołączył:  27 lip 2011
  • Rok Produkcji:2004
  • Silnik:Aktualnie brak
  • Imię:Tomasz
  • Skąd::Sobótka
  • Płeć: Nieustawiona

Napisano 31 sierpień 2014 - 18:01

Ania, zanim zdecydujesz, kto będzie głównym właścicielem, to zapytaj agenta ubezpieczeniowego, jaka jest różnica w składkach OC. Nie wiem, czy na terenie Wa-wy jest jakaś różnica, ale wiem, że Wa-wa i NIE Wa-wa potrafi być spora (dlatego część ludzi swoje drogie auta rejestrują na ciotki z spoza Wa-wy aby mieć dużo niższe OC).
Podatek się nie płaci za auto, a za umowę cywilno-prawną 2% - i dużo zależy od ceny na umowie. Jeżeli cena jest zawyżona lub zaniżona to urzędy mają swoje katalogi wycen średnich. Jeżeli urzdnik cen zawyży, to można się od tej decyzji odwołać podając przyczynę (np. zły stan pojazdu np. do remontu) i urząd może uwzględnić cenę na umowie lub powołać sobie rzeczoznawcę i on wyceni wartość - i od tej kwoty 2% podatku.

#8 Precjozka

Precjozka

    PT MC

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 907
  • Dołączył:  21 wrz 2013
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2.2CRD
  • Imię:Anna
  • Skąd::Warszawa
  • Płeć: Kobieta

Napisano 31 sierpień 2014 - 18:20

liseczek moj Piotrek jest agentem pzu a ja grzebie w windykacji pzu po godzinach ;) obcykane mamy takie bajerki ale dzieki za czujnosc.

tu jest problem taki ze faktycznie na umowie jest 4 tys... nie jest to cena zanizona gdyz ja w to w tp auto wlozylam juz 6tys w naprawy... no ale tego na umowie nie ma....

[ Dodano: 2014-08-31, 19:12 ]
w sumie moge uzupelnic umowe ze stan jest tragiczny ale to ma sens? jak mi walna rzeczoznawce to co ogladac bedzie? auto zrobione juz?

[ Dodano: 2014-08-31, 19:20 ]
o fakturach na naprawe w ogole mowy nie ma bo jak bym taka dostala to wolalabym nowego pitola szukac chyba...

#9 maro20

maro20

    VIP

  • Na zawsze z nami
  •   
  • Posty: 4321
  • Dołączył:  15 sty 2010
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2,2crd
  • Imię:marek
  • Skąd::W-wa
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 31 sierpień 2014 - 21:43

Ania
Rejestracji nie zmieniają jeżeli jest z innej dzielnicy W-wy (już od jakiegoś czasu) Jeżeli chodzi o podatek to wal do Urzędu (finansowego) i wszystko Ci wyliczą
Aby podeprzeć się ceną, :piwo załatw od sprzedawcy papierek uzasadniający tak niska cenę : konieczność remontu, połamany zderzak itp

#10 Bezimienny Gość.Gustaw_*

Bezimienny Gość.Gustaw_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 31 sierpień 2014 - 23:00

Płaci się 2% podatku. Wyjątek stanowi kiedy kupiliśmy PT od firmy i mamy na PT fakturę. Przerabiałem to w kwietniu.

#11 liseczek

liseczek

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 3318
  • Dołączył:  27 lip 2011
  • Rok Produkcji:2004
  • Silnik:Aktualnie brak
  • Imię:Tomasz
  • Skąd::Sobótka
  • Płeć: Nieustawiona

Napisano 31 sierpień 2014 - 23:59

Ania, nie wiem czy dobrze zrozumiałem zawiłość powiązań ze sprzedającym i kupującymi, ale jak to rodzina (któregoś z kupujących ze sprzedającym) to ja bym poszedł w darowiznę i jeżeli egzemplarz nie przekroczył coś koło 9tyś zł (chyba jakoś tak) to robicie darowiznę i bez żadnych podatków jest wasz!!

#12 Precjozka

Precjozka

    PT MC

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 907
  • Dołączył:  21 wrz 2013
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2.2CRD
  • Imię:Anna
  • Skąd::Warszawa
  • Płeć: Kobieta

Napisano 01 wrzesień 2014 - 10:39

wszystko Ci wyliczą

takie pomocne bestje? :cwaniak


załatw od sprzedawcy papierek uzasadniający tak niska cenę : konieczność remontu, połamany zderzak itp

dopisze sie to do umowy


Płaci się 2% podatku. Wyjątek stanowi kiedy kupiliśmy PT od firmy i mamy na PT fakturę.

też do tego właśnie dobrnęłam , nie-teść po raz kolejny wykazał się totalną ignorancją...


ja bym poszedł w darowiznę

też o tym myślałam, ale darowizna musiała by przejść z ojca na syna a sęk jest w tym, że musze widnieć w dowodzie jako pierwszy właściciel - zawiłości tej decyzji już tłumaczyć nie będę, to dopiero jest poplątane...

#13 andreeas7

andreeas7

    VIP

  • Mayster
  •   
  • Posty: 16983
  • Dołączył:  03 lut 2010
  • Rok Produkcji:2020
  • Silnik:Jeep
  • Imię:Andrzej
  • Skąd::Płock
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 01 wrzesień 2014 - 11:41

Która osoba w dowodzie nie ma znaczenia ? - jesli jest zapis jako wspołwłasciciel

#14 Precjozka

Precjozka

    PT MC

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 907
  • Dołączył:  21 wrz 2013
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2.2CRD
  • Imię:Anna
  • Skąd::Warszawa
  • Płeć: Kobieta

Napisano 01 wrzesień 2014 - 14:01

zaraz czyli wspolwlasciciel moze przyjac darowizne a i tak pierwszy wlasciciel moze byc inny? to ze pierwszy wlasciciel jakim sposobem auto nabyl skoro poszla darowizna na drugiego?

#15 liseczek

liseczek

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 3318
  • Dołączył:  27 lip 2011
  • Rok Produkcji:2004
  • Silnik:Aktualnie brak
  • Imię:Tomasz
  • Skąd::Sobótka
  • Płeć: Nieustawiona

Napisano 01 wrzesień 2014 - 14:16

Ania, w/g mojej wiedzy (nie jest to wyrocznia) syn może przyjąć darowiznę od ojca, a Ty możesz przyjąć darowiznę od syna jako udział (czyli współwłaściciel) ale Twój udział nie może przekraczać kwoty ok 4000zł - ale polecam Ci zaciągnąć porady u jakiegoś znajomego prawnika, albo dobrze przeszukać internet.

#16 Bezimienny Gość.Canadian1982_*

Bezimienny Gość.Canadian1982_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 01 wrzesień 2014 - 18:16

Witam serdecznie

W jakiś sposób poczułem się wywołany do odpowiedzi :) Chciałbym zapytać na podstawie jakiej czynności prawnej nabyłaś samochód...od tego uzależnione będą dalsze wskazówki włącznie z tą dotyczącą obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnej.

Jak coś to pisz na PW

#17 Nazwa

Nazwa

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 5817
  • Dołączył:  18 lut 2009
  • Rok Produkcji:2000
  • Silnik:2.0M Gasss ;)
  • Imię:Przemek
  • Skąd::Andrychów
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 01 wrzesień 2014 - 19:00

Chciałbym zapytać na podstawie jakiej czynności prawnej nabyłaś samochód..

:tak
Czyli pisząc po ludzku czy spisaliście umowę kupna - sprzedaży czy tez otrzymaliście np fakturę itp.
o to chodzi tak ? :)

#18 Bezimienny Gość.Canadian1982_*

Bezimienny Gość.Canadian1982_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 01 wrzesień 2014 - 19:19

Przepraszam za bełkot, pytanie sprowadza się do tego, czy samochód został nabyty na podstawie umowy sprzedaży, czy też umowy darowizny? Bo z tego co zrozumiałem to jest dwóch właścicieli. W tym przypadku mamy do czynienia ze współwłasnością łączną, a więc każdy z właścicieli ma prawo do całego samochodu...

Adnotacja w dowodzie rejestracyjnym nie ma żadnego znaczenia co do tego, który z właścicieli ma nazwijmy to lepsze prawo do samochodu...

[ Dodano: 2014-09-01, 20:19 ]
Witam

Chyba jest jakiś problem z pocztą na forum bo otrzymałem powiadomienie że mam nową na niej wiadomość ale nic nie ma :/

Proszę o przesłanie jeszcze raz

Pozdrawiam

#19 Nazwa

Nazwa

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 5817
  • Dołączył:  18 lut 2009
  • Rok Produkcji:2000
  • Silnik:2.0M Gasss ;)
  • Imię:Przemek
  • Skąd::Andrychów
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 01 wrzesień 2014 - 19:56

Chyba jest jakiś problem z pocztą na forum bo otrzymałem powiadomienie że mam nową na niej wiadomość ale nic nie ma :/


Sprawdź jeszcze raz :/ coś przymotane było w bazie danych

#20 Precjozka

Precjozka

    PT MC

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 907
  • Dołączył:  21 wrz 2013
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2.2CRD
  • Imię:Anna
  • Skąd::Warszawa
  • Płeć: Kobieta

Napisano 02 wrzesień 2014 - 13:56

Canadian1982 juz pisze konkretnie. Od poczatku.

Jest PT Cruiser ktorego formalnym wlascicielem jest Ojciec mojego Partnera zyciowego. Wszyscy jestesmy osobami fizycznimi auto nie jest wpisane pod zadna firme.
Postanowilismy z Partnerem to auto przepisac na nas. Najprostrzym sposobem jak by sie wdawalo byla umowa kupna-sprzedazy. takowa spozadzilismy wpisujac na niej dane Ojca, Partnera i moje dane auta i kwote. Zadnch faktur vat i tak dalej. Autko z rąsie do rąsi pieniazki poszly juz daaawno temu....Jest to dla nas w zasadzie formalnosc.
Akcja z kolejnoscia w dowodzie (nie wiedzialam ze moge sobie kolejnosc sama ustalic) byla taka ze musze byc pierwsza w dowodzie aby m. st. Warszawa pozwolilo mi parkowac za 60zl rocznie na platnych miejscach w centrum miasta gdzie mieszkam. Taki wymog - pierwszy wlasciciel + zameldowanie w centeum. Moj partner zameldowany jest na woli wiec jedno z nas ma szanse spelniac kryteria.

Umowa bedzie podpisana ponownie a tamta niestety pojdzie do kosza przez Ojca Piotra... bo sie dalam nabrac i wsadzic na mine urzedu skarbowego bo widze ze jednak nikomu ufa nie mozna. Dobrze ze nie zdazylam jej jeszcze nigdzie pokazac.raptem 200 czy 300 zl podatku problemem nie jest.
Na nowej umowie bedzie zmieniona data oczywiscie abym zdarzyla z podarkiem w 14dniowym terminie oraz kwota zakupu... nie 4 a 10 tys aby Urzednicy nie doszukiwali sie zanizen lub zawyzen w kwocie. Okolo takiej kwoty wyliczylam srednia cene rynkowa... podobna widnieje w eurotaxie.

[ Dodano: 2014-09-02, 14:56 ]
Generalnie myslelismy o darowiznach ale chcemy isc po "linii najmniejszego oporu". Ojciec Piotra jest trudnym do wspolpracy czlowiekiem. Zazwyczaj chce dobrze a wychodzi jak zwykle... ciaganie go po darowiznach uznalismy Piotrem za gre nie warta tego glupiego podatku.





Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych