Skocz do zawartości


Witaj.

W przypadku niejasności, problemów z rejestracją prosimy o kontakt przez formularz zgłoszeniowy (lewy, górny róg tej strony - KONTAKT). Odpowiemy najszybciej jak się da.
Pozdrawiamy - administrator i modertorzy ptclub.pl


CB radio w PT


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
82 odpowiedzi w tym temacie

#21 resiurc

resiurc

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 2589
  • Dołączył:  09 wrz 2008
  • Rok Produkcji:300 C
  • Silnik:3,0 CRD
  • Imię:Tomek
  • Skąd::Zduńska Wola
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 09 sierpień 2010 - 09:08

uważaj... bo niektórzy posiadając parktronic rozwalili sobie tylny zderzak :lol :lol ;P (i nie mówię tu akurat o sobie) :d

Sorka za offa-koleżanko już zrobione i cały Pitek wypolerowany ;P ;P

#22 Bell

Bell

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 10256
  • Dołączył:  30 lip 2009
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2,2 CRD
  • Imię:IzaBell'a

Napisano 09 sierpień 2010 - 09:47

resiurc, ja specjalnie nie pisałam kogo się sprawa dotyczy a Ty tak tu wyskakujesz ;P

Odnośnie CB - Adam, ile dałeś za tę przyjemność?

#23 adames

adames

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 9306
  • Dołączył:  05 lip 2009
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:2,2 CRD
  • Imię:Adam
  • Skąd::Legnica
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 09 sierpień 2010 - 10:04

Ponieważ jeżdżę w trasy mało to kupiłem najtańszy zestaw. 180zł za CB + 50 zł za antenę.
Kupowałem to w serwisie, gdzie mi zamontowali radio w aucie , a co najważniejsze dostroili antenę do auta.
Kupując takie radio z anteną np w jakimś sklepie, konieczne jest dostrojenie anteny za pomocą przyrządu.

#24 yacho

yacho

    Znawca Tematu

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 1164
  • Dołączył:  13 maj 2009
  • Rok Produkcji:2004
  • Silnik:2.2 CRD
  • Imię:Jan

Napisano 09 sierpień 2010 - 10:18

CB fajna sprawa...

Aktualnie mam radio http://www.cb-sklep.pl/go/_info/?id=6

kupiłem w Norauto za jakies 250 PLN. W zestawie jest antena ale nie nadaje się do użytkowania :( Do 100 PLN można kupić antenkę magnesową, która w zupełności wystarczy. Jest jeszcze brat tego radyjka co mam ale kosztuje jakieś 200 PLN więcej http://cokupic.pl/pr...t/Cobra-75-WXST.

Nie trzeba go montować na stałe i spokojnie można je zabrać ze sobą :)

Modeli CB radia jest dużo i każdy znajdzie coś dla siebie.

Adam, dostrojenie anteny jest zalecane. Radio można śmiało założyć we własnym zakresie :)

Pozdrawiam

#25 adames

adames

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 9306
  • Dołączył:  05 lip 2009
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:2,2 CRD
  • Imię:Adam
  • Skąd::Legnica
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 09 sierpień 2010 - 11:02

Radyjko można założyć we własnym zakresie, bo to nic trudnego, ale jeśli w cenie radia miałem montaż, to wolałem aby młody chłopak przykręcał mocowanie radia w półce pod moim radiem, niż gdybym to ja , przy mojej lekkiej nadwadze miał tam się wciskać :torba
Wystarczyło mi to, że chowałem przewód antenowy pod osłonami przy progach i między fotelami.
Do radyjka przekonałem się na spocie w Rybniku ( Leszku jeszcze raz dziękuję).
Natomiast polecam kupno i montaż radyjka w serwisie. Mamy pewność, że antena będzie dostrojona, radio będzie prawidłowo działać, a w razie awarii od razu w tym serwisie go naprawią.
Kupując w sklepie czy przez internet, będziemy w razie kłopotów kilka tygodni bez radia. :cwaniak

#26 yacho

yacho

    Znawca Tematu

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 1164
  • Dołączył:  13 maj 2009
  • Rok Produkcji:2004
  • Silnik:2.2 CRD
  • Imię:Jan

Napisano 09 sierpień 2010 - 11:16

adames, sure :) jak jest w cenie to pewnie, że warto skorzystać :)

Jeszcze słowo o strojeniu. Jak masz antenę na magnes to pamiętaj by jej nie przestawiać bo wtedy SWR się sypnie i całe strojenie na nic :( Wiec tylko ewentualnie zdejmuj bacik.

Ja radio i antenę montuję tylko na "specjalne okazje" wiec nawet o strojeniu antenki nie myślę :)

#27 adames

adames

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 9306
  • Dołączył:  05 lip 2009
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:2,2 CRD
  • Imię:Adam
  • Skąd::Legnica
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 09 sierpień 2010 - 11:25

To co zauważyłem podczas strojenia anteny, to po podłączeniu przewodu antenowego do specjalnego miernika i sprawdzenia na skali, mechanik dwa razy skracał jej długość dopasowując ją według miernika.
Antenka jest na magnes, na razie z nią jeżdżę , ale dlatego aby sprawdzić czy wszystko działa. 20 sierpnia jadę na wczasy do Chorwacji i razem z kuzynem będziemy mogli spokojnie się porozumiewać, a może przy okazji ktoś nas ostrzeże przed radarami hmm

#28 yacho

yacho

    Znawca Tematu

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 1164
  • Dołączył:  13 maj 2009
  • Rok Produkcji:2004
  • Silnik:2.2 CRD
  • Imię:Jan

Napisano 09 sierpień 2010 - 11:54

adames, na pewno będzie działać i bezpiecznie dotrzecie do celu :)

#29 sunmac28

sunmac28

    Przedszkolak

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 121
  • Dołączył:  30 lis 2008
  • Rok Produkcji:2004
  • Silnik:2.2 CRD Limit

Napisano 09 sierpień 2010 - 14:00

adames, yacho, to szybkie pytanie ode mnie - wspominacie o ustawieniu i swego rodzaju kalibracji, czyli kupowanie potocznie zwaneo bata na magnes nie za bardzo ma sens skoro jest możliwość braku działania takego magnesowego zestawu?

:kawka na to szlag trafiło zakupy....

#30 adames

adames

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 9306
  • Dołączył:  05 lip 2009
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:2,2 CRD
  • Imię:Adam
  • Skąd::Legnica
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 09 sierpień 2010 - 14:11

Jak na razie , po kilkukrotnym zakładaniu i zdejmowaniu anteny , wszystko działa jak należy.
Po rozmowie z mechanikiem, który montował mi ten zestaw, kalibracja anteny ma na celu dopasowanie jej do samochodu, a nie do miejsca na samochodzie.

#31 sunmac28

sunmac28

    Przedszkolak

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 121
  • Dołączył:  30 lis 2008
  • Rok Produkcji:2004
  • Silnik:2.2 CRD Limit

Napisano 09 sierpień 2010 - 14:21

adames, nie jestem blondynem, ale to fakt, że dopiero raczkuje w temacie CB. Jak to do samochodu?

#32 adames

adames

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 9306
  • Dołączył:  05 lip 2009
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:2,2 CRD
  • Imię:Adam
  • Skąd::Legnica
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 09 sierpień 2010 - 14:30

sunmac28,
Ja również nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, a nawet powiedziałbym, że jestem totalnym laikiem.
Mając na myśli strojenie do auta, chodzi chyba o własności elektrostatyczne karoserii auta.
Wpisz sobie w google strojenie anteny cb radia i pooglądaj zamieszczone tam filmiki.
Jak kupowałem radio, to szef w serwisie najpierw pytał jakie to auto, jaki silnik benzynowy czy diesel i czy to nowej generacji silnik.
Natomiast na własne oczy widziałem na skali tego urządzenia , efekt tej kalibracji. na początku wskazówka była na końcu skali, a po dwóch regulacjach ( czyt. skróceniu bata) wskazówka była na początku skali miernika.
O więcej mnie nie pytaj, bo na tym kończy się moja skromna wiedza w tym temacie. :cwaniak

#33 Bezimienny Gość.Anonymous_*

Bezimienny Gość.Anonymous_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 09 sierpień 2010 - 18:43

sunmac28,
Ja również nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, a nawet powiedziałbym, że jestem totalnym laikiem.


Pozwólcie ze Was tak w skrócie naprowadze :)
Stroi sie antene do radia tak, aby układ rezonansowy jakim jest antena był najlepiej dopasowany do długosci fali a dokladniej do całego pasma. Zeby antena miała najlepszy zysk z odbieranej fali a poniewaz nie jest w stanie odbierac idealnie w całym pasmie radia to sie stroi tak, zeby najlepszy odbior byl w połowie zakresu. Wtedy na krancach zakresu bedzie działac troche słabiej ale podobnie na obu. I co wazniejsze: odbierac to sobie mozna na kawałku drutu ale w przypadku nadawania brak zestrojenia powoduje sianie zakłoceniami a w ekstremalnym przypadku mozna spalic koncówke mocy. Dlatego jak ktos sie nie zna to niech da zarobic innym, szkoda nerwów w trakcie uzytkowania i ewentualnego zniszczenia radia.

#34 adames

adames

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 9306
  • Dołączył:  05 lip 2009
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:2,2 CRD
  • Imię:Adam
  • Skąd::Legnica
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 09 sierpień 2010 - 18:47

Arni,
Dzięki za te wyjaśnienia , które potwierdzają fakt, iż lepiej kupić i zlecić montaż ( w cenie zakupu zestawu), w serwisie takich radyjek, a nie w sklepie wysyłkowym czy innym markecie. :kawka

#35 sunmac28

sunmac28

    Przedszkolak

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 121
  • Dołączył:  30 lis 2008
  • Rok Produkcji:2004
  • Silnik:2.2 CRD Limit

Napisano 09 sierpień 2010 - 21:42

Arni, przekonałeś mnie, szukam w takim razie w opcji tylko w montażem. Dzięki :dance

#36 volak

volak

    Kolegunio

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 179
  • Dołączył:  10 wrz 2009
  • Rok Produkcji:2005
  • Silnik:2.2 CRD
  • Imię:Maciej
  • Skąd::Łódź
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 10 sierpień 2010 - 06:16

Ja mam u siebie CB leżące w tunelu obok ręcznego i antenkę 1,70m na magnesie i też przy 180km/h się pięknie trzyma. Magnes i luźno leżące radio ze względu na to że często jeżdżę w trasy służbówkami gdzie nie ma CB. Co do fotoradarów to CB niestety moim zdaniem się nie sprawdza.

#37 sunmac28

sunmac28

    Przedszkolak

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 121
  • Dołączył:  30 lis 2008
  • Rok Produkcji:2004
  • Silnik:2.2 CRD Limit

Napisano 10 sierpień 2010 - 08:53

Tematu fotoradarów nie przeskoczysz, ale oglądałem już "zakłócacze" do suszarek laserowych. Koszt ok. 3000,00 zł, testowane na radarach policyjnych działa. Imituje po montażu system parktronica, którym też na marginesie jest :dance2 taka funkcja dodatkowa :kciuki

#38 kozaxx

kozaxx

    Początkujący

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 50
  • Dołączył:  26 wrz 2010
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2,0 gaz
  • Imię:Grzegorz

Napisano 14 listopad 2010 - 20:52

A ja bez radia sobie jazdy nie wyobrażam, choć jeszcze nie zdążyłem założyć do PT bo nie było czasu od zakupu, w każdym razie błąd ten naprawiony będzie już niedługo.

Co do CB to napiszę co myślę, bo dosyć długo korzystam z tego zacnego wynalazku, może komuś się przyda.

A więc:
1. Nie warto oszczędzać - (jak na wszystkim), z dobrym cb jak z dobrym normalnym radiem - do normalnego użytku nie ma sensu wydawać dużej kasy ale...
dla normalnego użytkownika w osobówce (PT) nie są potrzebne żadne dodatkowe funkcje radia - pod tym względem wystarczy najprostrze radio (bez dodatkowych funkcji). Odradzam jednak najtańsze, gdyż wiąże się to z jakością odbioru, radio będzie piszczeć, skrzypieć, słyszane informacje będą niewyraźne (to bardzo przeszkadza), najtańsze radia mają też tendencje do tego, że przy bardzo niskiej temperaturze (zima) pęka w nich płyta główna - i dupa, trzeba kupić nowe (i już mamy taki wydatek jak kupno droższego)
A więc dobre z wyższej półki (najlepiej president) ale bez niepotrzebnych dodatkowych funkcji (około 250-350zł) - pamiętać należy że jest to zabawka na lata, przy zmianie auta można je przełożyć

2. Gdzie kupić? - samo założenie radia to przykręcenie dwóch śrubek i pociągnięcie kabla anteny pod podłogą, zasilanie można podłączyc bez większego wysiłku do kabla zapalniczki (od tyłu zdrutować i już) (15minut roboty), można więc spokojnie kupować tam gdzie tanio. Każde radio, a raczej jak poruszono wcześniej antenę trzeba zestroić do radia, cały manewr wiąże się z 3 minutowym kręceniem samą anteną, można więc samemu kupić radio i antenę, założyć i podjechać do jakiegoś warsztatu sprzedającego cb, gdzie wyregulują nam antenę w 5 minut za jakieś 15zł, można tez oczywiście całość załatwić w warsztacie.

3. Antena - nie słuchać sprzedawców(wiem że dziwnie to brzmi) ale wielu z nich albo nie wie co gada, albo chce wcisnąć droższy sprzęt. W żaden sposób nie należy oszczędzać, bo to jeden z najważniejszych elementów, ale w zupełności wystarczy wysokiej jakości antena półmetrowa na magnes(powtarzam wysokiej jakości), ani nie przeszkadza przy niskich pomieszczeniach (parking kryty, garaż), ani bardzo nie szpeci, a i mniejsze prawdopodobieństwo że przy większej prędkości odpadnie tak jak kolegom. (około 150-200zł) Dłuższa antena owszem łapie dalej, ale po co komu informacja co się dzieje 20 kilometrów dalej? zanim tam dojedziesz to sytuacja się zmieni.

Co do samej użyteczności, radio nie jest talizmanem, które ochroni przed wszystkim, wręcz bardzo rzadko ktoś mówi o stojących stacjonarnych fotoradarach (te są oznaczone), ale jest bardzo pomocne przy ostatnio popularnych nieoznakowanych radiowozach z radarem, takie auta są na ogół eskortowane całą drogę (jak kogoś takie auto mija, albo gdzieś je ktoś zauważa od razu słychać o tym na radiu, często jest też pomocne gdy np zbłądzimy lub szukamy jakiegoś konkretnego miejsca czy firmy, drogi mamy wiecznie rozkopane i nierzadko nawigacja nie radzi sobie z objazdami, które zmieniają się co drugi dzień, a na radiu zawsze ktoś pomoże.

Powyższe informacje są czysto subiektywną opinią wynikającą z moich doświadczeń z cb, może się komuś przydają, a może nie, w każdym razie nie zaszkodzą.

Co do montażu, polecam się zastanowić, ja rozważam właśnie miejsce obok siedzenia kierowcy od strony drzwi (tam nie będzie go widać) - ważne przy montażu - zazwyczaj głośnik wbudowany jest w radiu, jeżeli dobrze je ukryjemy, będzie słabo albo niewyraźnie słychać, jeżeli nie schowamy, jest duze prawdopodobienstwo że pozbędziemy się radia a przy tym i szyby. Warto też parkując samochód, chować antenę z dachu do bagażnika, trwa to chwilę, a nikogo nie denerwuje (mam na mysli tych samych debili którzy urywają zwykłą antenę w PT), poza tym jak złodziej widzi antene to wie ze jest radio i warto wejść do środka. Ostatnią rzeczą, warto pod magnes z anteny dać podkładkę (koszt10zł), w innym wypadku mimo dużych starań, po kilku użyciach będziemy mieli porysowany lakier.
Co do trzymania się, ja takiej anteny używałem przy samochodzie, którym zdarzało mi się latać 250km/h i nigdy się nie odkleiła.

#39 adames

adames

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 9306
  • Dołączył:  05 lip 2009
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:2,2 CRD
  • Imię:Adam
  • Skąd::Legnica
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 14 listopad 2010 - 21:06

kozaxx,
Bardzo użyteczne informacje. :cwaniak
Ja mam radyjko zamontowane pod półką , pod konsolą radia jest to w.g mnie najlepsze miejsce.
Fakt, że radyjko mam jedno z najtańszych , a antena jest również z dolnej cenowo półki.
Jednak przy prędkości ponad 160km/h, nic się nie dzieje, a i słuchać do 10 km to co inni mówią jest dobrze. Powyżej tych 10 km , zaczynają się szumy.
Jednak z mojej małej praktyki jazdy z radyjkiem, to jak zauważę auto jadące z przeciwka z anteną CB, i po krótkiej pogawędce o trasie, otrzymuję potrzebną mi info.
Tak więc Wszystkim życzę czystej trasy i szerokości na drodze. :cwaniak

#40 medyk

medyk

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 5224
  • Dołączył:  03 lis 2008
  • Rok Produkcji:2005
  • Silnik:2.4L + LPG
  • Imię:Łukasz
  • Skąd::Lublin
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 15 listopad 2010 - 02:10

adames, mi w pt przy 180 spadła jak się z tirem minąłem wiec pozniej wsadziłem ją miedzy relingi :torba





Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych