Skocz do zawartości


Witaj.

W przypadku niejasności, problemów z rejestracją prosimy o kontakt przez formularz zgłoszeniowy (lewy, górny róg tej strony - KONTAKT). Odpowiemy najszybciej jak się da.
Pozdrawiamy - administrator i modertorzy ptclub.pl


Modyfikacja świateł z przodu ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
155 odpowiedzi w tym temacie

#101 adames

adames

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 9306
  • Dołączył:  05 lip 2009
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:2,2 CRD
  • Imię:Adam
  • Skąd::Legnica
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 07 marzec 2010 - 18:32

Arni,
Taki jest nasz kraj, takich wybieraliśmy przedstawicieli władzy ustawodawczej i taki mamy teraz cyrk.
Jeszcze nie znam wszystkich przepisów, bo mój diagnosta również jeszcze nie dostał ich do czytania. Ale znając życie, to pewnie nie będzie podziału, czy ktoś ma xenony na starych zasadach czy na nowych. Starych zasad nie było, a nowe pewnie będą uwzględniały to rozporządzenie o którym wspominałeś.
Nasze krajowe przepisy , są , a właściwie muszą być dostosowywanie do unijnych, i teraz będą tego konsekwencje.
Ciekawe, czy przy okazji, wzrośnie również opłata za przegląd techniczny.
Nie wiem czy pamiętacie, ale od września 2009 obowiązkowy przegląd techniczny , mają również motorowery (skutery) , jest okres przejściowy do końca września (chyba tego roku) kiedy wszystkie skutery , które miały przegląd ważny bezterminowo będą musiały pokazać się na stacji i zapłacić za przegląd tylko nie pamiętam czy co rok czy co dwa lata.
Docentgood,
Rozmowa trwała kilkanaście minut, i dotyczyła zasad wg których postępuje diagnosta dokonując przeglądu technicznego pojazdu, mój diagnosta robi to bardzo skrupulatnie , bo w mieście po kilku kontrolach sporo diagnostów straciło swoje uprawnienia. Ale jeśli dotyczy świateł, to przepisy nakazują sprawdzenie ustawienia świateł w pionie i w poziomie oraz natężenie światła chodzi o te 2000 lumenów.

#102 Docentgood

Docentgood

    Kolegunio

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 247
  • Dołączył:  22 lut 2010
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2.2 CRD Limit
  • Imię:Robert

Napisano 07 marzec 2010 - 18:49

Rozumiem Adames i dzieki za wypowiedz :kciuki

#103 nomos

nomos

    Kozak

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 1466
  • Dołączył:  29 wrz 2009
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2,0
  • Imię:Sebastian

Napisano 08 marzec 2010 - 06:52

jesli to oznaczenie na szkle oznacza rzeczywiscie dopuszczenie do pracy z ksenonem to nic, po ptorstu bedzie działac poprawnie. Kwestia poziomowania i spryskiwaczy to inna sprawa. Nie wiem czy PT kiedykolwiek fabrycznie mial ksenony. Za to niektóre marki np volvo nie musiały miec poziomowania reflektorów poniewaz posiadały zawieszenie nivomat czyli samopoziomujące.


To jest wyczytane z tej tabelki którą nam posłałeś,

#104 Docentgood

Docentgood

    Kolegunio

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 247
  • Dołączył:  22 lut 2010
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2.2 CRD Limit
  • Imię:Robert

Napisano 08 marzec 2010 - 09:54

Nomos ma racje cala racje i tylko racje. :fota

[ Dodano: 2010-03-08, 10:15 ]
Wczoraj dosc dlugo czytalem na necie odnosnie xenonow i doczytalem sie ze w naszym prawie sa luki. Bo od 2007 r dopiero jest wymagany spryskiwacz i samopoziomowanie w lampach. Ale to nas nie zobowiazuje do naginania tych przepisow. Ja osobiscie bede zakladal spryskiwacze od e39 z pompka wysokiego cisnienia zeby jednak przemywalo lampy. A jezeli chodzi o system samopozomujacy to nie zakladam z dwuch powodow. Raz ze nie sprawdza sie na naszych dziurawych drogach a drugie ze jest regulacja wewnatrz. :kciuki

#105 nomos

nomos

    Kozak

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 1466
  • Dołączył:  29 wrz 2009
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2,0
  • Imię:Sebastian

Napisano 08 marzec 2010 - 15:22

Znalażłem cos takieo dziś na joł tubje

#106 miecio

miecio

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •      
  • Posty: 13780
  • Dołączył:  21 cze 2009
  • Rok Produkcji:2006
  • Silnik:2.2 /ropa/
  • Imię:miecio
  • Skąd::krk
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 08 marzec 2010 - 16:34

tu jest ciekawe :http://www.youtube.com/watch?v=J4wB8vKh6HE&NR=1

#107 nomos

nomos

    Kozak

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 1466
  • Dołączył:  29 wrz 2009
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2,0
  • Imię:Sebastian

Napisano 08 marzec 2010 - 16:43

... re=related POWINIEN mieć spryskwacze.

#108 bm639

bm639

    Zwolennik

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 363
  • Dołączył:  21 lut 2009
  • Rok Produkcji:2005
  • Silnik:2.4 LPG
  • Imię:Maciek

Napisano 04 styczeń 2011 - 22:44

Arni,
A światła amerykańskie, jeśli nie są asymetryczne, to nie mogą być dopuszczone u nas w kraju do ruchu [...]
A nadal obowiązuje Rozporządzenie Ministra infrastruktury z dnia 31.12.2002r wydane w dzienniku ustaw nr 32.

Odgrzewam temat, bo nie doczytałem się prawdziwej informacji, a wielu nie czyta wszystkich wątków ...
Na lampach z USA mamy oznaczenie homologacji E4 (jeśli dobrze pamiętam) i to jest podstawa do ewentualnej rozmowy z Policjantem czy diagnostą, którzy przede wszystkim to mogą sprawdzić... brednie na temat asymetryczności tez możecie zapomnieć, bo w rozporządzeniu (a NIE ustawie jak wcześniej pisali niektórzy - jest to duża różnica) stoi, że mijania powinny (a nie muszą) być asymetryczne. Światła symetryczne nie oślepiają ... jedynie nie doświetlają pobocza (angielskie są asymetryczne i świecą na pobocze = w Polsce świecą w oczy, bo pobocze jest po złej stronie :nie )
Jedyny mały problem to kolor pozycyjnych przednich (postojowych przednich) ... nie są białe.
Nie wypowiadam się na temat ksenonów, bo nawet nie warto ... zawsze musi być homologacja

[ Dodano: 2011-01-04, 22:46 ]

Ja nie mowilem o braku wyposazenia kturym bylby braj jakiego kolwiek elementu tylko ze jesli fabrycznie nie ma to nie musi byc montowane na sile.

mylisz się ... przeciwmgielne z tyłu musi być, jeśli fabrycznie nie ma

#109 adames

adames

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 9306
  • Dołączył:  05 lip 2009
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:2,2 CRD
  • Imię:Adam
  • Skąd::Legnica
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 04 styczeń 2011 - 23:04

bm639,
Czy przeczytałeś dokładnie co tam jest napisane? łącznie z adnotacją zawartą pod cyfrą 26?

Dla tych co nie mają tego rozporządzenia
światła mijania odpowiadające innym warunkom:
"powinny być asymetryczne i oświetlać drogę po prawej stronie na większą odległość niż po lewej stronie 26)"

26)" stosuje się do pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 30 czerwca 1972r"?

w tym kontekście słowo "powinny" nabiera chyba innego znaczenia i to nie są "brednie", to są fakty :kawka .

#110 bm639

bm639

    Zwolennik

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 363
  • Dołączył:  21 lut 2009
  • Rok Produkcji:2005
  • Silnik:2.4 LPG
  • Imię:Maciek

Napisano 04 styczeń 2011 - 23:47

stosowane są terminy musi, powinno ... jest różnica i nie zamierzam nikogo do tego przekonywać ... mam również doświadczenia z przeglądów w DEKRA i bez problemów (jeśli chodzi o asymetryczność)
w nowej wersji rozporządzenia jest też mowa o kierunkowskazach bocznych, bez wyłączenia szczególnych przypadków, więc wersja z USA skoro nie posiadają tychże bocznych kierunkowskazów nie powinny być dopuszczone do ruchu ... ludzie ochłońcie z tymi asymetrycznymi światłami, a jak macie problemy to zacznijcie się bronić ... nie straszcie innych! macie granicę światła i cienia, oznaczenia homologacji europejskiej, żółte kierunkowskazy, to po zmianie pozycji na białe nie ma podstaw do zatrzymania dowodu, czy też niewydania poświadczenia, że auto jest sprawne technicznie ... dopóki nie zostanie zmieniony zapis "powinno" na "musi" to temat jest na naszą korzyść ... mierzył Ci ktoś odległość 40 m na którą światła mijania powinny oświetlać drogę?

#111 adames

adames

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 9306
  • Dołączył:  05 lip 2009
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:2,2 CRD
  • Imię:Adam
  • Skąd::Legnica
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 04 styczeń 2011 - 23:54

mierzył Ci ktoś odległość 40 m na którą światła mijania powinny oświetlać drogę?

Tak podczas ustawienia świateł , na odpowiednim przyrządzie , to chyba każdy w ten sposób ma światła ustawione.
Natomiast nikt nikogo nie zamierza straszyć, w rozporządzeniu tym jest słowo "powinny" i słowo "stosuje się". Jeśli więc Twoje auto jest zarejestrowane po 1972r, to te światła mają czy nie maja być asymetryczne?
Przepis o asymetryczności ma w tym przypadku obowiązywać , czy nie? :cwaniak

#112 bm639

bm639

    Zwolennik

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 363
  • Dołączył:  21 lut 2009
  • Rok Produkcji:2005
  • Silnik:2.4 LPG
  • Imię:Maciek

Napisano 05 styczeń 2011 - 00:12

adames, ja rozumiem ten zapis tak, że nie dostaniesz jako producent takich lamp homologacji polskiej (E z odpowiednim nr) i dlatego jest "powinny" ... po wstąpieniu do UE musimy respektować homologacje wystawione przez inne kraje UE, więc nie ma podstaw do czepiania się ... tak naprawdę całe lampy dostały homologację europejską łącznie z tymi żółtymi pozycyjnymi i homologacja ta powinna być respektowana w Polsce ... widziałem lampy od Town & Country i na nich nie ma oznaczeń E, więc sprawa jest zupełnie inna, choć lampy są przecież podobne do naszych ... dla nas najważniejsze jest E4 w kółeczku na kloszu lampy i niech się gonią kontrolerzy :alko miejcie świadomość, że Policjanci i pracownicy stacji diagnostycznych to tylko ludzie i czasem czegoś dokładnie nie wiedzą i próbują interpretować na korzyść swoją a nie waszą ... popatrz choćby na sprawę odmowy rejestracji auta "anglika" .... gość oddał sprawę do Trybunału E i prawdopodobnie Polska przegra, bo musi zastosować się do unijnego prawa, choć głupiego w tym przypadku (wg mnie), bo można by zmusić Anglików do rejestracji naszych aut i dopiero by mieli jaja, szczególnie z oślepianiem ... czytałem, że tam na wjeździe na wyspy czepiają się naszych lamp, a u nas "angliki" jeżdżą sobie bez problemu

[ Dodano: 2011-01-05, 00:16 ]

mierzył Ci ktoś odległość 40 m na którą światła mijania powinny oświetlać drogę?

Tak podczas ustawienia świateł , na odpowiednim przyrządzie , to chyba każdy w ten sposób ma światła ustawione.

myślę, że sprawdzają czy nie świecą za wysoko = dalej niż można, a nie za blisko = mniej niż 40 m. Czasem gołym okiem widać, że światła są za nisko ustawione, ale diagnosta nie poprawił ustawienia ...

#113 adames

adames

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 9306
  • Dołączył:  05 lip 2009
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:2,2 CRD
  • Imię:Adam
  • Skąd::Legnica
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 05 styczeń 2011 - 00:25

Ja w temacie lamp nie jestem dostatecznie biegły, nie musiałem się tym interesować . Natomiast wiem, że są problemy z kupnem tych lamp do naszych aut.
Światła asymetryczne, to jest również nasze bezpieczeństwo, chyba każdy jechał wieczorem lub w nocy bocznymi drogami i w ostatniej chwili widział pieszych idących poboczem. Czy nawet moment kiedy jadące z przeciwka auto nas oślepia , a poboczem ktoś idzie czy jedzie rowerem bez świateł.
Światła asymetryczne są w takich przypadkach bardzo pomocne.
Dostosowanie naszych przepisów do prawa unijnego, będzie jeszcze długo budziło wiele emocji. Na razie jednak diagnosta dokonujący kontroli technicznej pojazdu , musi przestrzegać naszych krajowych rozporządzeń wydanych w dziennikach ustaw.
Jak kto do tego podchodzi, to jest inna sprawa.
Powiem tylko tyle, że przegląd mógłbym mieć zawsze podbity bez oglądania samochodu. Tylko po co? to jedyny moment , kiedy mogę mieć dokładnie sprawdzone wszystkie elementy wpływające na bezpieczeństwo moje i mojej rodziny.
:piwo

Ja ostatnio w wigilię wymieniałem wieczorem lewą żarówkę, dopiero wczoraj zobaczyłem, że założyłem ją trochę źle , no :torba jestem i tyle . Oczywiście żarówka jest już prawidłowo osadzona. Jednak jadąc znad morza musiałem nieźle oślepiać ludzi.

#114 bm639

bm639

    Zwolennik

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 363
  • Dołączył:  21 lut 2009
  • Rok Produkcji:2005
  • Silnik:2.4 LPG
  • Imię:Maciek

Napisano 05 styczeń 2011 - 00:34

adames, ja też nie jestem specjalistą, ale za przeglądy płacę "normalną" stawkę, bez bonusów i na razie nic przy lampach nie zmieniałem ... masz rację, że lepiej widzieć dalej, ale z innych aut wiem, że jak ktoś idzie/jedzie nieoświetlony to jeśli nie zachowasz rozsądnej prędkości to można sobie to między bajki włożyć, że asymetryczne światła Ci pomogą ... ja muszę swoim jeździć spokojnie, bo te światła to są ogólnie jakieś słabe (nawet Matiz ma lepsze, choć żarówki ma zwykłe bańki !!!) ... nie jest tak źle z tą widocznością pobocza ... trzeba tylko mieć czyste klosze i w drogę :piwo

#115 jasmina

jasmina

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 1847
  • Dołączył:  08 wrz 2008
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2,4L

Napisano 05 styczeń 2011 - 10:43

A ja wczoraj mialem przegląd okresowy - pan sprawdzał ustawienia swiatelek - wszytko było ok choc zwrocił uwage ze nie ma tych swiateł postojowych ale stwierdzil ze teraz podobno nie konieczne i juz sie nie bedzie tego czepiac. Rok temu kazali mi przylutowac kolo zarowki malutkie diody i to im wystarczy bo nigdzie nie pisze jakiej sily mają byc swiatla postojowe - poprostu "powinny" byc ale nikt mi za brak ich albo prawie niewidoczne swiecenie nie bedzie robil problemow. Diodki sobie dorobilem co by bylo ze są ale sie spaliły :torba i teraz pan stwierdzil zebym sobie odpuscil bo to nie ma sensu a i tak tego nie wykorzystuje - zapytał sie tylko kiedy ostanio wlączylem swiatla postojowe kiedy auto stało - nie umialem odpowiedziec hmm .

#116 paradyz

paradyz

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 3021
  • Dołączył:  21 paź 2008
  • Rok Produkcji:2005
  • Silnik:300C 3,5 A
  • Imię:Paweł
  • Skąd::Rzeszów
  • Płeć: Nieustawiona

Napisano 05 styczeń 2011 - 12:37

Ja też przegląd przeszedłem tylko z uwagą co do pomarańczowych postojówek z przodu. Ale facet nie robił problemów. Ale wszystko zależy od miejsca. Kiedyś byłem na szarpakach w jednej stacji diagn. i tam człowiek mi powiedział, że u niego bym badań nie przeszedł z tymi światłami. Dodam, że w ciągu 2,5 roku użytkowania PITKA z USA, przeszedłem 2 kontrole drogowe z tego przy jednej policjant klęczał długo przed przednimi reflektorami, pocmokał, ale kazał jechać dalej......

#117 olaf folaron

olaf folaron

    PT PRO

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 690
  • Dołączył:  13 lis 2009
  • Rok Produkcji:2004
  • Silnik:2,4 turbo
  • Imię:Olaf
  • Skąd::Częstochowa
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 05 styczeń 2011 - 17:50

Adames
O lampach do Pitka (przed liftem) moge cos powiedziec szukalem prawie rok lampy prawej,(mam wersje europejska).
Wiec zamowlem lampe na allegro w opisie bylo lampa europejska kontynentalna,nie angielska,nie ameryjanska,lampa przyszla zalozylem na przeglad jade i co?
Okazalo sie ze lampa jest angielska.
Zamowilem druga lampe opis jak powyzej,przyszla amerykanska bez postoju i bez regulacji elektrycznej.
Zamowilem 3 lampe opis jak powyzej,przyszla angielska.
Lampe z USA udalo mi sie odeslac gostek mi kase oddal.
1 angielska zostala mi bo gosciu robil problemy a niechcialo mi sie jechac na drugi koniec polski zeby mu wp....c.
Kupilem lampe po lifcie europejska bez regulacji elektrycznej dalem ja razem zta 3 lampa angielska do gostka co lampy regeneruje przelozyl odblysnik z poliftowca do angielskiej i gitara jest,bylem na przegladzie i jest O.K.
Dodam ze numery lampy angielskiej i europejskiej sa takie same a na oko ich nieda sie odruznic od siebie.
Za ta cala impreze mial bym nowa lampe z serwisu a moze i 2.
Co do przegladu to tez moge miec bez ogladania auta,ale jak juz place za to,to warto wiedziec co autku dolega i to naprawic.
Jeszcze jedno co do Servisu Autoryzowanego,nie zawsze musi byc tam drozej,ja dorobilem kluczyk za 280zl u slusarza,a w Serwisie na bielanach kolo wroclawia Inter cars (jest tet w Zabrzu),nowy klucz zaprogramowany 230zl plus wycinka(wycinki nierobia) a oryginalny Pilot z kodowaniem 170zl,Pilota bede u nich kupowal.
Co do Anglii,lampy czasami sprawdzaja ale chodzi o to czy sie ma nalepione takie paski w odpowiednim miejscu na lampie zeby innych nieoslepiac,takie paski dawali kiedys w Dover czyli na granicy za darmo.
Ja jezdze autobusem i mam Ksenony tam,i w tych lampach wystarczy taka blaszke przesunac i swieca po angielsku,jak jest w osobwych z ksenonami niewiem.

#118 bm639

bm639

    Zwolennik

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 363
  • Dołączył:  21 lut 2009
  • Rok Produkcji:2005
  • Silnik:2.4 LPG
  • Imię:Maciek

Napisano 05 styczeń 2011 - 22:49

A ja wczoraj mialem przegląd okresowy - pan sprawdzał ustawienia swiatelek - wszytko było ok choc zwrocił uwage ze nie ma tych swiateł postojowych ale stwierdzil ze teraz podobno nie konieczne i juz sie nie bedzie tego czepiac.



[ Dodano: 2011-01-05, 22:51 ]

Ja też przegląd przeszedłem tylko z uwagą co do pomarańczowych postojówek z przodu. Ale facet nie robił problemów. Ale wszystko zależy od miejsca. Kiedyś byłem na szarpakach w jednej stacji diagn. i tam człowiek mi powiedział, że u niego bym badań nie przeszedł z tymi światłami. Dodam, że w ciągu 2,5 roku użytkowania PITKA z USA, przeszedłem 2 kontrole drogowe z tego przy jednej policjant klęczał długo przed przednimi reflektorami, pocmokał, ale kazał jechać dalej......

To tylko potwierdza to, co napisałem wcześniej - nie dajmy się naciągać ludziom, którzy nie wiedzą co czynią :jupi

#119 Bezimienny Gość.Anonymous_*

Bezimienny Gość.Anonymous_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 06 styczeń 2011 - 18:19

stosowane są terminy musi, powinno ... jest różnica i nie zamierzam nikogo do tego przekonywać ...


a masz wykładnie prawników? jak ustawodawca definiuje roznice pomiedzy "musi" a "powinno" ? Czy wogole jest w ustwie uzyte słowo "musi"?
Co do homologacji: auto wyprodukowane w Stanach (albo na rynek USA) ma reflektor z homologacja holenderską. Nie widzisz w tym nic dziwnego? Na temat reflektorów europejskich jest duzo rozpisek w sieci, o amerykanskich nie bardzo moge cokolwiek znaleźć, zapewne źle forumułuję zapytania.
Co do prawdopodobieństwa wykrycia nieprawidlowych reflektorów dyskutowac nie będe. Przymykanie oka przez diagnostów czy policjantów nie jest formą realizacji zapisów ustawy.
Póki co reflektory w Polsce mają byc asymetryczne i to jest fakt. Inna sprawa, że jakoś wiązki światła w pitku jest kiepska, wersja amerykanska i europejska róznia sie ale róznica jest słabo zauważalna. W europejskim na lustrze jest tylko mały garb powodujacy odbicie symulujace asymetrycznośc ale dosc rozmazaną.

#120 miecio

miecio

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •      
  • Posty: 13780
  • Dołączył:  21 cze 2009
  • Rok Produkcji:2006
  • Silnik:2.2 /ropa/
  • Imię:miecio
  • Skąd::krk
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 06 styczeń 2011 - 20:50

olaf gdybys mogl jasniej napisac o dorobienom kluczyku bylbym wdzieczny... :kawka

Mietek , a temat jest o światłach :cwaniak - adames :blabla





Podobne tematy Zwiń

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych