Skocz do zawartości


Witaj.

W przypadku niejasności, problemów z rejestracją prosimy o kontakt przez formularz zgłoszeniowy (lewy, górny róg tej strony - KONTAKT). Odpowiemy najszybciej jak się da.
Pozdrawiamy - administrator i modertorzy ptclub.pl


Modyfikacja świateł z przodu ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
155 odpowiedzi w tym temacie

#41 adames

adames

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 9306
  • Dołączył:  05 lip 2009
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:2,2 CRD
  • Imię:Adam
  • Skąd::Legnica
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 15 listopad 2009 - 17:38

Cóż nie chciałem tego dodawać, ale prawnicy wiedzą jak wykopać z tych ustaw sporą kasę. Tylko Ci co nie znają się na tych przepisach, czyli większość z Nas, robi to co jakiś urzędnik zinterpretował na własną korzyść.
Ale mam nadzieję, że nasz kolega postąpi zgodnie z tym co zapowiedział, i wyjaśni sprawę lamp do końca. :szacun

#42 jasmina

jasmina

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 1847
  • Dołączył:  08 wrz 2008
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2,4L

Napisano 15 listopad 2009 - 17:51

Prawo jest po to zeby je łamać - zas luki w prawie po to aby je wykorzystywać. :lol
Naprawde jestem ciekaw co nam odpiszą - bo to moze diametralnie zmienic wszystko.

#43 MarioT

MarioT

    Kolegunio

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 167
  • Dołączył:  17 paź 2008
  • Rok Produkcji:2005
  • Silnik:2,4 Pb/LPG
  • Imię:Mariusz&Basia

Napisano 15 listopad 2009 - 19:39

Mój PiTek cabrio ma typowo lampy USA. Sprowadzony został do Austrii a następnie do PL.
Kupiłem go od Polaka, ale reflektory mają tylko światła drogowe i mijania i jestem niestety przekonany, że są niezgodne z tym przepisem. Trudno mi powiedzieć, że auto dopuszczono do ruchu w Austrii a później w PL bez zmiany świateł przednich. Czy ktoś kombinował lub diagnosta "olał" sprawę, może nie "zauważył", nie wiem jak było.
Po prostu uważam, że jeżeli nie byłoby obowiązku świateł pozycyjnych tak jak twierdzi jasmina to "maluch", Toyota Yaris, małe auta mniejsze od PT nie miałyby montowanych świateł pozycyjnych firmowo.
Każde auto europejskie ma co najmniej trzy rodzaje świateł przednich: drogowe, mijania i pozycji, może znacie takie europejskie, które mają inaczej?

jasmina...Co do pozycji to powolujecie sie na ustawe a przeczytajcie ją - dotyczy to tylko aut i przyczep powyzej 1,60szerokosci...

nie cytujesz ustawy dokładnie...

#44 jasmina

jasmina

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 1847
  • Dołączył:  08 wrz 2008
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2,4L

Napisano 15 listopad 2009 - 20:06

MarioT, - tak masz racje ze małe autka nie powinny miec postojowych - ale tez te wieksze powinny miec obrysowki ktore niedawno jeszcze bo kilka lat temu byly zabronione - sam pamietam jak mnie policja scigala raz za obrysowki - sprawa skonczyla sie w sądzie bo ja mialem od kilku lat przeglody itd. sprawe w sądzie wygralem. Powiem ci ze ja non-stop siedze w ksiązkach i wertuje przepisy - doszedlem do tego ze w przepisach "Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ" - jest dopuszczony fakt ze swiatla pozycyjne mogą takze zastepowac swiatla postojowe - poniewaz jestesmy czlonkiem UNi - prawidlowo to prawo unijne jest wazniejsze nastepnie dopiero stosuje sie prawo polskie.
Jak czytam to wszystko od kilku godzin to mam sam juz mętlik w glowie - juz sam nie wiem - przepisy sie same wypierają nawzajem - jedno co tylko wszedzie pisze to ze swiatla muszą miec odpowiednie pole widzenia - to napewno dotyczy tych plastikowych lamp.
Ale temat jest naprawde baaaardzo ciekawy i mnie wciągnął niesamowicie.

To ty tez powinienes przerobic swiatelka :diabelek


ale wedlug mnie jednak nie musisz:

Artykuł 7

Żadne Państwo Członkowskie nie może odmówić udzielenia homologacji typu WE lub homologacji krajowej pojazdu z przyczyn odnoszących się do jego świateł obrysowych, przednich świateł pozycyjnych (bocznych), tylnych świateł pozycyjnych (bocznych), świateł stopu, świateł dziennych i bocznych świateł obrysowych, jeżeli są one opatrzone znakiem homologacji WE* i są zamontowane zgodnie z wymogami ustanowionymi w dyrektywie 76/756/EWG**.

Artykuł 8

Żadne Państwo Członkowskie nie może odmówić lub zabronić sprzedaży, rejestracji, dopuszczenia do ruchu lub eksploatacji dowolnego pojazdu z przyczyn odnoszących się do jego świateł obrysowych, przednich świateł pozycyjnych (bocznych), tylnych świateł pozycyjnych (bocznych), świateł stopu, świateł dziennych i bocznych świateł obrysowych, jeśli opatrzone są znakiem homologacji WE* części oraz są zamontowane zgodnie z wymogami ustanowionymi w dyrektywie 76/756/EWG.

Teraz trzeba sie wczytac we wszystkie dyrektywy ktore są do przepisow unijnych bo napewno takie powstaly a do nich poszly dzienniki ustaw ktore takze moga to regulowac - wiec mam jeszcze duzo do czytania :sciana


I po co zaczynaliscie ten temat :patyk teraz mnie wciągneło :lala

#45 adames

adames

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 9306
  • Dołączył:  05 lip 2009
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:2,2 CRD
  • Imię:Adam
  • Skąd::Legnica
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 15 listopad 2009 - 22:10

jasmina,
Ale to nie My zaczynaliśmy ten temat :diabelek , Ja tylko odpowiedziałem na Twój apel, i podałem gdzie znajdują się przepisy mówiące na ten temat. Ponieważ Nasze przepisy i przepisy Unijne, są różne, życzę Ci więc wytrwałości w dążeniu do ustalenia stanu faktycznego. Raczej wątpię czy uda Ci się to ustalić. Zdania urzędników będą podzielone, jedni będą za przepisami naszej ustawy, inni będą się zastanawiać jak z tego wybrnąć. Mimo wszystko trzymam :kciuki

#46 nomos

nomos

    Kozak

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 1466
  • Dołączył:  29 wrz 2009
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2,0
  • Imię:Sebastian

Napisano 16 listopad 2009 - 11:02

Z tego co wiem, nie czytałem ustaw ani niczego takiego ale światła z tył powinny byc koloru pomarańczowego chodzi mi tu o kierunki. Prawde mówiąć może to ładnie wygląda ale oko polaka wydaje mi się że jest przyzwyczajone do koloru pomarańczowego :-)

#47 adames

adames

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 9306
  • Dołączył:  05 lip 2009
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:2,2 CRD
  • Imię:Adam
  • Skąd::Legnica
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 16 listopad 2009 - 14:35

nomos,
Szkoda zatem że nie skorzystałeś z linku który podałem. Światła kierunkowskazów , muszą być zarówno z przodu, jak i z tyłu, barwy żółtej :kawka

#48 nomos

nomos

    Kozak

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 1466
  • Dołączył:  29 wrz 2009
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2,0
  • Imię:Sebastian

Napisano 16 listopad 2009 - 17:34

No nie chciało mi się czytać wybacz :-) ale jestem chory i sprawia mi to trudności :chory

#49 adames

adames

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 9306
  • Dołączył:  05 lip 2009
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:2,2 CRD
  • Imię:Adam
  • Skąd::Legnica
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 16 listopad 2009 - 17:39

A ja z zaciekawieniem teraz czekam, co jasmina, zdziała w tej sprawie. Jak na moją znajomość przepisów( a jestem tylko zwykłym śmiertelnikiem), to obowiązywać nas będą nasze , krajowe przepisy, czyli te w którym kraju, auto jest lub ma być zarejestrowane.

#50 Bezimienny Gość.Anonymous_*

Bezimienny Gość.Anonymous_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 16 listopad 2009 - 18:06

to ja jeszcze dodam bo jak widze dyskusja poszła troche w innym kierunku:

1. Przepisy unijne mówią o tym, że nie można odmówić rejestracji pojazdu o ile posiada on (czy tez oświetlenie żeby być precyzyjnym) homologacje WE. Pojazd z USA takiej homologacji nie posiada. Nie wersja europejska samochodu amerykańskiego ale pojazd wyprodukowany na rynek USA oczywiście.

2. W obrysówki i postojowe w tym momencie nie wnikam, podkreśliłem wyraźnie, ze chodzi o reflektory główne (światło mijania i drogowe) które mają inny kształt wiązki niż przewidziana polskimi przepisami.

3. Bardzo mi przykro ale nie jestem w stanie znaleźć odpowiedniego dokumentu określającego kształt wiązki światła oraz granicy światłocienia dla homologacji w Polsce. Wszyscy wiedza jak ona wygląda ale nawet w załącznikach do rozporządzenia Ministra nie ma tego, tak samo w dokumentach unijnych choć przeczytałem chyba całe dotyczące oświetlenia.
Tu jest ciekawy artykuł o samej granicy światłocienia ale jest w nim informacja czym sie różnią reflektory amerykańskie i dlaczego.
http://www.motofakty... ... _8221.html

dla hardkorowców:
http://www.its.waw.p...l,0,2127,1.html

i jeszcze stary dokument (patentowy):
http://pubserv.uprp.... ... 146_B1_PDF

#51 vojpiotr

vojpiotr

    Znawca Tematu

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 1134
  • Dołączył:  15 wrz 2008
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:2,2 CRD
  • Imię:EX- Street Cruiser 2

Napisano 17 listopad 2009 - 10:45

adames, mam podobne zdanie.

Rozporządzenieakt normatywny wydany na podstawie szczegółowego upoważnienia zawartego w ustawie i w celu jej wykonania. Rozporządzenie stanowi jedno ze źródeł prawa powszechnie obowiązującego, obok Konstytucji, ratyfikowanych umów międzynarodowych, ustaw oraz aktów prawa miejscowego

Dyrektywa Unii Europejskiej akt prawa pochodnego Unii Europejskiej, którego mocą prawodawcy państw członkowskich Unii zostają zobowiązani do wprowadzenia (implementacji) określonych regulacji prawnych, służących osiągnięciu wskazanego w dyrektywie, pożądanego stanu rzeczy.
Dyrektywy przyjęte wspólnie przez Parlament Europejski oraz Radę Unii Europejskiej, a także dyrektywy skierowane do wszystkich państw członkowskich są ogłaszane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wchodzą w życie w terminie przez nie wskazanym lub dwudziestego dnia od ogłoszenia.
Dyrektywy mają różną wagę: zalecana, obowiązująca oraz wprowadzana na okres próbny. Dyrektywy w wielu kwestiach pozostawiają krajom członkowskim Unii znaczną swobodę wyboru rozwiązań.
Jakkolwiek dyrektywa wprost jedynie zobowiązuje państwa członkowskie do ustanowienia danego porządku prawnego, to w świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, jeśli dane państwo nie dokona implementacji, obywatel ma prawo powoływać się bezpośrednio na dyrektywę wobec wszelkich przepisów prawa krajowego niezgodnych z dyrektywą. Koniecznym zastrzeżeniem dodanym przez ETS jest uzależnienie tego bezpośredniego skutku od tego, czy przepisy dyrektywy z punktu widzenia ich treści wydają się bezwarunkowe i wystarczająco precyzyjne.
Dobrym przykładem dyrektywy i problemów z jej poprawną implementacją jest dyrektywa harmonizująca system podatku od wartości dodanej, tzw. dyrektywa VAT.


Źródło - Wikipedia

Tak więc należy zwracać uwagę jakiego rodzaju akt prawny czytamy, bo Rozporządzenie jest aktem obligatoryjnym a Dyrektywa zaleceniem, kierunkiem zmian w prawodawstwie krajów członkowskich.

Jesli masz taki przepis ktory mowi jasno ze KAZDE auto sprowadzane z USA musi miec przerobione auto to jutro jak najbardziej zglosze popelnienie przestepstwa przez 3 stacje okregowe i moj wydzial komunikacji w zgierzu ze dopuscil takie auto do ruchu a tym narazil mnie na utrate zdrowia a nawet zycia przez poruszanie sie i dopuszczenie takiego auta do ruchu.



Obawiam się Jacku, że oskarżanie wydziału komunikacji, niewiele da. Wydział dopuszcza pojazd do ruchu na podstawie złożonych dokumentów, weryfikując przy tym to czy złożono wszystkie dokumenty, czy są prawidłowo wypełnione oraz czy nie zachodzi podejrzenie, że nie są prawdziwe. Urząd nie weryfikuje tego czy badanie techniczne zostało przeprowadzone prawidłowo - za to odpowiada tylko i wyłącznie stacja/diagnosta.
Tak więc w mojej opinii (choć nie jestem prawnikiem) urząd błędu nie popełnił i trzeba być ostrożnym z tym oskarżaniem bo póki co Polska i UE to (na szczęście) jeszcze nie USA....

#52 adames

adames

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 9306
  • Dołączył:  05 lip 2009
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:2,2 CRD
  • Imię:Adam
  • Skąd::Legnica
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 17 listopad 2009 - 12:05

To coś mi się teraz wydaje, że jasmina będziesz miał problem. Jak zgłosisz fakt popełnienia przestępstwa stację kontroli pojazdów, bo to one dokonały zaniedbania i aktu fałszerstwa w dokumentach, to nie będziesz tam mile widzianym klientem. Chociaż z drugiej strony, to już nie te czasy, kiedy jeździło się niesprawnym autem.

Tak przy okazji, to pewnie wiecie , że podczas kontroli pojazdu przez patrol policji, może on sprawdzić ważność gaśnicy. Ale zabawa jest w momencie , gdy nie ma jej ważności. Według przepisów, gaśnica ma być sprawna, policjant nie może wlepić mandatu , jeśli byłaby nie ważna legalizacja.
Żeby sprawdzić, to trzeba by ją uruchomić, dopiero wtedy można zapłacić mandat, jeśli nie zadziała. Jeśli jednak zadziała , to od tego momentu zaczyna się kabaret, bo gaśnica jest już nie sprawna, więc kto ma za nią zapłacić? Powinien policjant :lol
Dlatego jeśli podczas kontroli będzie problem z ważnością gaśnicy, to dajcie policjantowi ultimatum, albo on sprawdza i płaci za nową, albo my płacimy mandat, jeśli gaśnica nie zadziała.
Jak myślicie, co policjant zrobi?

#53 jasmina

jasmina

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 1847
  • Dołączył:  08 wrz 2008
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2,4L

Napisano 17 listopad 2009 - 13:15

ja narazie wyslalem pismo w sprawie interpretacji przepisow uwzgledniając wszystkie uwagi i roznice wraz z tymi pomyslami jakie tutaj byly przez was wysuwane - teraz czekam na odpowiedz - zobaczymy czy odpiszą i co hmm

#54 MarioT

MarioT

    Kolegunio

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 167
  • Dołączył:  17 paź 2008
  • Rok Produkcji:2005
  • Silnik:2,4 Pb/LPG
  • Imię:Mariusz&Basia

Napisano 17 listopad 2009 - 18:38

Według przepisów, gaśnica ma być sprawna, policjant nie może wlepić mandatu , jeśli byłaby nie ważna legalizacja.


Trochę słaby chyba przykład.
Gaśnica staje się nie sprawna, gdy mija jej okres legalizacji (tak jakby jej nie było). W 99% zadziała, ale takie jest prawo... :szacun
Przepisy nakazują dokonać przeglądu podręcznego sprzętu gaśniczego nie rzadziej niż raz w roku.
Auto po dacie przeglądu "legalizacji" też jest niesprawne, musi je zalegalizować stacja diagnostyczna... hmm

#55 adames

adames

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 9306
  • Dołączył:  05 lip 2009
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:2,2 CRD
  • Imię:Adam
  • Skąd::Legnica
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 17 listopad 2009 - 22:41

Takie info o gaśnicach usłyszałem na jednym ze szkoleń, Jeśli podczas kontroli, mimo nieważnej legalizacji, gaśnica jest sprawna, to nie możesz dostać za to mandatu.
Te info były nam przekazane w formie luźnej rozmowy, więc na 100% nie jestem pewien, ja na wszelki wypadek mam karteczki kontrolne gaśnicy, i okresowo sam je przyklejam :torba

#56 miecio

miecio

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •      
  • Posty: 13779
  • Dołączył:  21 cze 2009
  • Rok Produkcji:2006
  • Silnik:2.2 /ropa/
  • Imię:miecio
  • Skąd::krk
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 20 listopad 2009 - 19:10

nie ma sie co goraczkowac przepisy przepisami amerykanska norma amerykanska a na - pewno spotkaliscie sie na drodze z samochodem jadacym z naprzeciwka ktory mial spalona zarowke nie daj boze lewa ko wydaje sie ze jedzie motocyklista ja tam wole zeby byly trzy zarowki w lampie nie ma co trzepac piany panowie!

#57 paradyz

paradyz

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 3021
  • Dołączył:  21 paź 2008
  • Rok Produkcji:2005
  • Silnik:300C 3,5 A
  • Imię:Paweł
  • Skąd::Rzeszów
  • Płeć: Nieustawiona

Napisano 20 listopad 2009 - 19:49

hmm miałem ostatnio kontrole policyjna w Radomiu i policjant długo przygladał sie moim lampom, ale sprawdzial dokumenty i kazał jechac:)

#58 jajec_tbg

jajec_tbg

    Przedszkolak

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 147
  • Dołączył:  24 wrz 2009
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:2,4
  • Imię:Dominik

Napisano 13 styczeń 2010 - 14:23

Ja mam amerykanina. Zmienione żarówki z przodu: światła mijania - xenony, pozycyjne - ledowe 24 diody, kierunkowskazy - żółte.
Teraz auto stoi w garażu i nie ma mnie w mieście dlatego jak tylko wrócę to zrobię zdjęcia i pokaże jak to wygląda :) :kciuki

#59 paradyz

paradyz

    VIP

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 3021
  • Dołączył:  21 paź 2008
  • Rok Produkcji:2005
  • Silnik:300C 3,5 A
  • Imię:Paweł
  • Skąd::Rzeszów
  • Płeć: Nieustawiona

Napisano 13 styczeń 2010 - 21:17

Zrob foty i wrzuc, interesuje mnie jak zamontowales te ledy postojowe. Ja fruwam czesto w okolice Lodzi wiec kiedys mozemy male spotkanko zrobic w Tarnobrzegu..

#60 jajec_tbg

jajec_tbg

    Przedszkolak

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 147
  • Dołączył:  24 wrz 2009
  • Rok Produkcji:2003
  • Silnik:2,4
  • Imię:Dominik

Napisano 13 styczeń 2010 - 21:30

No czemu nie ;) Pewnie że można ;D Jesteś z Rzeszowa wiec do Tbg jest 72 km krajową 9 w kierunku Radomia :d

A foty zrobie już niebawem i pokaże jak to wygląda :)





Podobne tematy Zwiń

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych