Skocz do zawartości


Witaj.

W przypadku niejasności, problemów z rejestracją prosimy o kontakt przez formularz zgłoszeniowy (lewy, górny róg tej strony - KONTAKT). Odpowiemy najszybciej jak się da.
Pozdrawiamy - administrator i modertorzy ptclub.pl


Zdjęcie

Ceny gazu,a polityka międzynarodowa.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
130 odpowiedzi w tym temacie

#1 cyborg

cyborg

    Zwolennik

  • Pomagamy sobie
  • Posty: 341
  • Dołączył:  07 maj 2019
  • Rok Produkcji:2000
  • Silnik:2,0 LPG
  • Imię:Dawid
  • Skąd::Brodnica
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 05 marzec 2021 - 08:15

Wczoraj czytałem artykuł którego głównym tematem było to, że w najbliższym czasie ceny gazu pójdą w górę o 100 %.. Podobno teraz rząd dopłacado gazu ale mają zamiar przestać dopłacać czy coś.. Wydaje mi się że niedługo wszyscy wyznawcy LPG zaczną jeździć na benzynie ;)



#2 Dorka

Dorka

    VIP

  • Administratorka
  •      
  • Posty: 7791
  • Dołączył:  14 mar 2012
  • Rok Produkcji:2000
  • Silnik:2,0 A Gaz
  • Imię:Dorota
  • Skąd::Kłodzko
  • Płeć: Kobieta

Napisano 05 marzec 2021 - 09:11

Wczoraj czytałem artykuł którego głównym tematem było to, że w najbliższym czasie ceny gazu pójdą w górę o 100 %.. Podobno teraz rząd dopłacado gazu ale mają zamiar przestać dopłacać czy coś.. Wydaje mi się że niedługo wszyscy wyznawcy LPG zaczną jeździć na benzynie
 

 

 

Ceny gazu mogą wzrosnąć nawet o 100 proc. Rząd już nie będzie nas chronił - Money.pl



#3 Bezimienny Gość.rideat ipsum_*

Bezimienny Gość.rideat ipsum_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 05 marzec 2021 - 11:46

Jeśli w Polsce nie istnieje pojęcie dyplomacji i sieje wrogość wobec Rosji, jednocześnie bezzasadnie kokietuje się USA to pytanie o ceny gazu staje się pytaniem retorycznym. Niemcy mają w tym roku gaz tańszy o ponad 5 % w stosunku do ubiegłego roku. W Polsce już chyba o 1 % droższy , a kupujemy go tak jak i Niemcy od Gazpromu. Wojna na gazoport okazała się znowu szabelką na czołg. To oczywiście moje subiektywne zdanie na ten temat i opinia niezależna od bezstronności założycieli tego forum....jakby co .



#4 Al Capone

Al Capone

    PT MC

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 970
  • Dołączył:  04 wrz 2016
  • Rok Produkcji:2004
  • Silnik:1.6
  • Imię:Al
  • Skąd::się tu wziąłem?
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 06 marzec 2021 - 23:07

Jeśli w Polsce nie istnieje pojęcie dyplomacji i sieje wrogość wobec Rosji, jednocześnie bezzasadnie kokietuje się USA to pytanie o ceny gazu staje się pytaniem retorycznym. Niemcy mają w tym roku gaz tańszy o ponad 5 % w stosunku do ubiegłego roku. W Polsce już chyba o 1 % droższy , a kupujemy go tak jak i Niemcy od Gazpromu. Wojna na gazoport okazała się znowu szabelką na czołg. To oczywiście moje subiektywne zdanie na ten temat i opinia niezależna od bezstronności założycieli tego forum....jakby co .

Jeszcze nikt nigdy w historii nie wyszedł dobrze na dobrych stosunkach z Rosją. To akurat można zweryfikować całkiem obiektywnie.

Jeżeli się mylę to proszę o wskazanie takiego Państwa. Pospolitego, bandziora. jakim niewątpliwie jest putinowska Rosja odstraszy jedynie zwykła siła. Oczywiście nie mam wątpliwości, kto jest silniejszy ale chodzi o to aby bandzior przekalkulował czy atak się opłaca. To tak w temacie "wymachiwania szableką". Wolę płacić prywatnie więcej za gaz jeżeli będzie on z innego kraju niż Rosja ponieważ nie ma sensu abym pośrednio finansował rakiety Iskander, które mogą rozwalić mi dom.

 

Gazoport jest ciągle rozbudowywany i wcześniej czy poźniej od Gazpromu albo będziemy kupować w dobrych cenach albo wcale. To dużo lepsza sytuacja od poprzedniej kiedy mogliśmy/możemy kupować gaz jedynie bardzo drogo.

Głównym akcjonariuszem PGNiG jest Skarb Państwa (77%) i rząd może swobodnie kształtować ceny gazu, niezależnie do tego co znowu wymyśli, jak zwykle "inteligentna inaczej", Komisja Europejska.

Konkludując. Nic się nie zmieni bo obecnie i w przyszłości to rząd kształtuje ceny. Obecnie robi to bezpośrednio a poźniej może to robić pośrednio. 


Użytkownik Al Capone edytował ten post 06 marzec 2021 - 23:31

  • MiGi42 i indianer lubią to

#5 Bezimienny Gość.rideat ipsum_*

Bezimienny Gość.rideat ipsum_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 07 marzec 2021 - 22:25

Jeszcze nikt nigdy w historii nie wyszedł dobrze na dobrych stosunkach z Rosją. To akurat można zweryfikować całkiem obiektywnie.

Jeżeli się mylę to proszę o wskazanie takiego Państwa. Pospolitego, bandziora. jakim niewątpliwie jest putinowska Rosja odstraszy jedynie zwykła siła. Oczywiście nie mam wątpliwości, kto jest silniejszy ale chodzi o to aby bandzior przekalkulował czy atak się opłaca. To tak w temacie "wymachiwania szableką". Wolę płacić prywatnie więcej za gaz jeżeli będzie on z innego kraju niż Rosja ponieważ nie ma sensu abym pośrednio finansował rakiety Iskander, które mogą rozwalić mi dom.

 

Gazoport jest ciągle rozbudowywany i wcześniej czy poźniej od Gazpromu albo będziemy kupować w dobrych cenach albo wcale. To dużo lepsza sytuacja od poprzedniej kiedy mogliśmy/możemy kupować gaz jedynie bardzo drogo.

Głównym akcjonariuszem PGNiG jest Skarb Państwa (77%) i rząd może swobodnie kształtować ceny gazu, niezależnie do tego co znowu wymyśli, jak zwykle "inteligentna inaczej", Komisja Europejska.

Konkludując. Nic się nie zmieni bo obecnie i w przyszłości to rząd kształtuje ceny. Obecnie robi to bezpośrednio a poźniej może to robić pośrednio. 

Al , myślę że do końca nie zrozumiałeś moich intencji . Nie mieszam osobistych animozji i uczuć odnośnie takich czy innych narodowości i to czego te kraje kiedyś czy teraz czynią. Napisałeś że nie będziesz finansował rakiet Iskander ale rozumiem że chętnie sfinansujesz Perschingi , Jupitery czy Stormy. Idąc takim tokiem myślenia , nie masz poczucia że po trosze jesteś hipokrytą ???? Ja nie miałem na myśli siły militarnej tylko rozum i dyplomację , rachunek ekonomiczny , rozwój i przyszłość moich dzieci. Skoro bogatsze od nas Niemcy kupują Gaz od Rosjan taniej niż my to znaczy że mam rację. Wiesz Al że takie patriotyczne połajanki nie są absolutnie kompatybilne z ekonomicznymi racjami . I jeśli o mnie chodzi mogę zdecydowanie płacić na budowę Iskanderów jeśli to będzie najtańsze rozwiązanie dla mnie , a co za tym idzie , wszystkich obywateli tego pięknego Kraju . 



#6 Al Capone

Al Capone

    PT MC

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 970
  • Dołączył:  04 wrz 2016
  • Rok Produkcji:2004
  • Silnik:1.6
  • Imię:Al
  • Skąd::się tu wziąłem?
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 07 marzec 2021 - 22:43

Czy kupisz coś od złodzieja i bandyty tylko, że jest taniej? Idąc twoim tokiem myślenia wszystko wskazuje na to, że tak.

 

Jeżeli, idąc dalej Twoim tokiem myślenia, powinniśmy robić to co Niemcy to w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, wzorując się na zachodnich sąsiadach, aby postawić kilka piecy krematoryjnych i kilka obozów przymusowej pracy. Będzie taniej.

 

Gaz w wypadku Rosji to nie ekonomia tylko potężne narzędzie polityczne. Nie zrobisz tego co chce Rosja to Rosja zakręci kurki z gazem i tyle zostanie z "rachunku ekonomicznego" jeżeli cała gospodarka padnie. To są rzeczy tak oczywiste, że nie chcę podejrzewać Cię o naiwność.

 

To nie Perschingi mogą rozwalić mi dom, tylko Iskandery. Dla przypomnienia - jesteśmy w NATO. Jeżeli ja jestem hipokrytą to zastanów się dobrze kim ty jesteś, bo wszystko można napisać ale nie to, że Twoje wpisy są pełne logiki  :-)

 

i . I jeśli o mnie chodzi mogę zdecydowanie płacić na budowę Iskanderów jeśli to będzie najtańsze rozwiązanie dla mnie , a co za tym idzie , wszystkich obywateli tego pięknego Kraju . 

 

To w zasadzie kończy możliwość jakiejkolwiek dalszej dyskusji.

Delikatnie rzecz ujmując. Nadajemy na zupełnie innych częstotliwościach - mamy inne priorytety co do wartości.

Bezpieczeństwo moich współobywateli oraz mój kraj nie są na sprzedaż i dla mnie pieniądze nie są najważniejszą wartością.


Użytkownik Al Capone edytował ten post 07 marzec 2021 - 23:04

  • MiGi42 i indianer lubią to

#7 KrzysiekPT

KrzysiekPT

    Znawca Tematu

  • Przyjaciel forum
  •         
  • Posty: 1303
  • Dołączył:  17 maj 2020
  • Rok Produkcji:2006
  • Silnik:2.2 CRD M
  • Imię:Krzysiek
  • Skąd::Bielsko B
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 07 marzec 2021 - 22:52

Słaby jestem w te polityczno gospodarcze układanki. Jednak w historii żadna amerykańska bomba czy rakieta nie spadła na mój kraj. Natomiast ze strony ZSRR (Rosji) owszem sporo. Ze strony Niemiec również więc niekoniecznie chcę kupować tańszy gaz czy cokolwiek z tych dwóch stron bo nigdy w historii Rosjanie i Niemcy nie życzyli a teraz nie życzą nam dobrze. To będzie chwilowa korzyść finansowa i nasze dzieci mogą mieć z tego powodu większe problemy do rozwiązania. Rosjanie z Niemcami zawsze dogadają się przeciwko nam i to na pewno się nie zmieni. Nie mamy wyboru w różnych tematach. Energia , gaz do nich nie należy i trzeba szukać inny możliwości i wybierać nie zawsze te tańsze. Zawsze patrzyłem na amerykańską motoryzację z podziwem i wole kupić coś z za oceanu niż "z za Buga".


  • indianer lubi to

#8 Bezimienny Gość.rideat ipsum_*

Bezimienny Gość.rideat ipsum_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 07 marzec 2021 - 23:44

Panowie....Staram się Was , z całym szacunkiem , odwieść od tych militarnych decyzji odnośnie ekonomicznego rozsądku. To nie ma sensu. To że Amerykańskie bomby nie spadły na Polski dom nie znaczy że nie spadły na dom niewinnego Wietnamczyka czy mieszkańca Afganistanu lub Irakijczyka. Tak czy siak , pieniądze wydawane na zakup paliw od jednych czy drugich wiążą się w pewnym sensie ich dozbrajaniem. Napisałem że wolę w takiej sytuacji płacić temu z którym dogadam się na niższą cenę. Piszę o politycznym i ekonomicznym statusie takich uzgodnień nie biorąc pod uwagę rozważań kto na kogo zrzuca bomby i kto jest bandytą a kto nie. Przyjmując Waszą retorykę musiałbym postradać zmysły uznając, że lepszy ten kto je zrzuca, byle dalej od mojego domu. Słaby argument. A skoro słaby więc nie biorę go pod uwagę. Kieruję się wobec tego tylko kwestią ceny widniejącą na dystrybutorze kiedy tankuję auto. Poza tym chyba nie o taki rodzaj dyskusji chodziło założycielowi tego wątku. 



#9 Bezimienny Gość.rideat ipsum_*

Bezimienny Gość.rideat ipsum_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 08 marzec 2021 - 10:55

To nie Perschingi mogą rozwalić mi dom, tylko Iskandery. Dla przypomnienia - jesteśmy w NATO. Jeżeli ja jestem hipokrytą to zastanów się dobrze kim ty jesteś, bo wszystko można napisać ale nie to, że Twoje wpisy są pełne logiki 
 

 

Al...nie wiem czym się zajmujesz na co dzień i czym kierujesz podejmując biznesowe decyzje. Ja piszę o ekonomicznym aspekcie sprawy a nie o historycznych wydarzeniach i animozjach narodowościowych. One są istotne może dla IPN ale nie mają znaczenia w obecnej gospodarce. Drogie paliwo to zakłócenie dynamiki rozwoju gospodarczego we wszystkich gałęziach przemysłu i usług. Od lat jestem dyrektorem pewnej dużej firmy i kieruję się tylko i wyłącznie kalkulatorem a nie tym co mój kontrahent robił 10 czy 100 lat temu. Nie ma to znaczenia dla mojej firmy . Oczywiście mogę zerwać intratny kontrakt przypominając sobie że mój kontrahent pobił mnie w przedszkolu i pół życia przesiedział w więzieniu. Wtedy moi pracownicy stracą posady i pensje . Ale będzie honorowo i uleczę swoje ego. A teraz o logice i wiedzy na temat cen paliw . Zawsze jeśli poruszasz temat i stawiasz tezę , musisz mieć wiedzę i sensowne argumenty , prawdziwe argumenty. Wyjaśnię Tobie więc że mylisz się posądzając mnie o brak logiki w oparciu o fakty a nie uprzedzenia . Otóż , paliwa drożeją zawsze w powiązaniu o kilka gospodarczych aspektów które są wynikiem błędnych decyzji kupującego w odniesieniu do sytuacji w której pozornie nie ma nic do powiedzenia albo do przewidzenia. Po pierwsze, cena paliw ustalana jest w dolarach ( nie w rublach ) Złoty słaby dolar drogi , tak jak i inne waluty. Obecnie złoty traci na wartości i to szybciej wobec dolara niż w stosunku do euro a to jest równoznaczne do wzrostu cen towarów z importu za które płacimy w dolarach..a ropa jest za dolary !!!! Następny powód wzrostu cen paliw to grożby Amerykanów ( nie Rosjan ) względem Iranu . Iran w odwecie zagroził blokadą cieśniny Ormuz co wiadomo że zakłoci dostawy ropy z Zatoki Perskiej. Następny powód to akcyza którą z początkiem roku wprowadziło NASZE Ministerstwo finansów, a koncerny jak co roku przerzuciły ją na klientów podnosząc im ceny itd..itd..itd Zapewniam Cię że w całej tej układance , żaden z dobrze rozwijających się krajów nie bierze pod uwagę uczuć do innych nacji , tylko kieruje się dobrem swojego kraju. Niemcy , przewidzieli sutuację i wiedzą że układanie się z USA na dostawy paliw i budowanie swojej gospodarki na relacji euro do dolara jest bardzo niebezpieczne. Dlatego prowadzą bardzo mądrą politykę , daleką od emocji , uczuć i historycznych doświadczeń. Osobiście lubię i Niemców , i Amerykanów i Rosjan Hindusów , Meksykanów co nie znaczy że prowadząc z nimi biznesy, bedę  kierował się tylko empatią i historią narodów. Biznes niestety polega na strategii i zimnym rachowaniu zysków i strat co przekłada się dobrem nie tylko moim ale ogółu i ma wpływ na rozwój a nie ideologiczny zastój. 



#10 kade

kade

    VIP

  • Moderator
  •   
  • Posty: 8002
  • Dołączył:  18 mar 2013
  • Rok Produkcji:2006
  • Silnik:1.6 M Gaz
  • Imię:Darek
  • Skąd::Lubuskie
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 08 marzec 2021 - 11:27

Jeżeli chcecie to możecie tutaj kontynuować dyskusję.Tylko bardzo proszę o utrzymanie jej poziomu.

 

 

Moim skromnym zdaniem,nie powinniśmy i nie możemy (my jako państwo) kierować się emocjami podejmując decyzje które rzutują na stan gospodarki krajowej i stan Państwa jako takiego.

Powinniśmy znać i pamiętać naszą historię,ale pamiętajmy też,że żyjemy dzisiaj i jutro a nie wczoraj.

Krzysiek.Wiesz dlaczego,nigdy nie spadły na Polskę amerykańskie bomby?Bo Amerykanie nie widzieli w tym interesu.

Tylko i wyłącznie dlatego.



#11 Bezimienny Gość.rideat ipsum_*

Bezimienny Gość.rideat ipsum_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 08 marzec 2021 - 13:25

Jeżeli chcecie to możecie tutaj kontynuować dyskusję.Tylko bardzo proszę o utrzymanie jej poziomu.

 

 

Moim skromnym zdaniem,nie powinniśmy i nie możemy (my jako państwo) kierować się emocjami podejmując decyzje które rzutują na stan gospodarki krajowej i stan Państwa jako takiego.

Powinniśmy znać i pamiętać naszą historię,ale pamiętajmy też,że żyjemy dzisiaj i jutro a nie wczoraj.

Krzysiek.Wiesz dlaczego,nigdy nie spadły na Polskę amerykańskie bomby?Bo Amerykanie nie widzieli w tym interesu.

Tylko i wyłącznie dlatego.

Dokładnie tak jest i jestem tego samego zdania........Pamiętacie bum gazu łupkowego w Polsce ? Amerykanie od razu obiecali Polsce miliardy dolarów na wydobycie i wpuszczenie tu swoich koncernów. Nawet Barack Obama nas odwiedził ...nie z miłości do Kościuszki tylko pod presją Amerykańskiego lobby. Wiedzieli że na takim układzie ucierpią Niemcy i Francuzi ale nie mieli żadnych skrupułów . Dobrze że do niczego nie doszło bo gdyby tak się stało to w razie Polskiego focha bylibyśmy drugim Irakiem....nie mam co do tego złudzeń. Zamiast ciągle żyć mrzonkami o Wielkim Bracie który nas kocha bezinteresownie , powinniśmy wziąć przykład z mądrych Estończyków . Zamiast żyć złudzeniami , postawiła na wiedzę i ich narodowa firma energetyczna Eesti Energia zamiast skupować gazety i media z Estońskiego rynku , opracowała najlepszą na świecie metodę pozyskiwania gazu łupkowego . Następnie wykupili Amerykańską firmę branży gazu łupkowego stając się właścicielami amerykańskich złóż gazu i ropy z łupków. Przypuszczam że 80% Polaków o tym nie wie . I się nie dowie bo nasz narodowy gigant Orlen zamiast opracowywać strategie biznesowe, kupuje gazety które o takich sprawach piszą...........Można i tak 



#12 MiGi42

MiGi42

    PT MC

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 976
  • Dołączył:  06 lut 2011
  • Rok Produkcji:2002
  • Silnik:2.2CRD
  • Imię:Romuald
  • Skąd::Poznan
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 08 marzec 2021 - 13:45

Wszystkie kraje /strefy/ zarządzane przez Amerykę i zachodnich sojuszników po wojnie wybiły się na potęgi gospodarcze i przemysłowe oraz demokratyczne.Kraje i rejony pod wpływami /o zarządzaniu trudno pomyśleć/ Rosji ,do dziś nie funkcjonują należycie.

Niektóre powyżej przekonania sugerują, że jeszcze do naprawy daleko.


  • andmis lubi to

#13 kade

kade

    VIP

  • Moderator
  •   
  • Posty: 8002
  • Dołączył:  18 mar 2013
  • Rok Produkcji:2006
  • Silnik:1.6 M Gaz
  • Imię:Darek
  • Skąd::Lubuskie
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 08 marzec 2021 - 14:02

Wszystkie kraje /strefy/ zarządzane przez Amerykę i zachodnich sojuszników po wojnie wybiły się na potęgi gospodarcze i przemysłowe oraz demokratyczne.Kraje i rejony pod wpływami /o zarządzaniu trudno pomyśleć/ Rosji ,do dziś nie funkcjonują należycie.
Niektóre powyżej przekonania sugerują, że jeszcze do naprawy daleko.

Te,w których zrzucali dolary.Nie bomby.

#14 Bezimienny Gość.rideat ipsum_*

Bezimienny Gość.rideat ipsum_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 08 marzec 2021 - 14:22

Wszystkie kraje /strefy/ zarządzane przez Amerykę i zachodnich sojuszników po wojnie wybiły się na potęgi gospodarcze i przemysłowe oraz demokratyczne.Kraje i rejony pod wpływami /o zarządzaniu trudno pomyśleć/ Rosji ,do dziś nie funkcjonują należycie.

Niektóre powyżej przekonania sugerują, że jeszcze do naprawy daleko.

Napisałeś ...Kraje / strefy zarządzane przez Amerykę. Podałbyś jakiś przykład ????? Może Portoryko ??? a może miałeś na myśli Panamę ,Nikaraguę , Dominikanę , Honduras ...a może Grenadę ??? Mam wrażenie że cały czas rozmijamy się w idei tego wątku . Nie jestem wrogiem USA ....ale też nie jestem wrogiem Rosji. Jestem daleki od popadania w euforię w stosunkach z jednymi jak i z drugimi. Nie jestem zwolennikiem sytuacji aby zarządzały Polską Stany Zjednoczone ...tym bardziej Rosjanie. Piszę abyśmy my sami jako Polacy umieli myśleć strategicznie i nie łączyli biznesu z uczuciami czy osobistymi animozjami. W tej chwili na rynku w obszarze jakim się poruszam , ani Amerykanie ani Rosjanie mi nie zagrażają. Bardziej obawiam się Chińskich wpływów , które niestety przebiją wkrótce wszystkie pozostałe....



#15 Al Capone

Al Capone

    PT MC

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 970
  • Dołączył:  04 wrz 2016
  • Rok Produkcji:2004
  • Silnik:1.6
  • Imię:Al
  • Skąd::się tu wziąłem?
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 08 marzec 2021 - 14:23

Te,w których zrzucali dolary.Nie bomby.

Czyżby?

 

Japonia, Niemcy to niby amerykańskich bomb nie doświadczyły? Nawet Wietnam całkiem rozsądnie się ostatnio rozwija.

 

Tak sobie czytam niektóre wpisy i widzę, że niektórzy mylą Państwo z przedsiębiorstwem.

Oczywiście podstawy ekonomiczne funkcjonowania Państwa są ważne ale Państwo to nie jest przedsiębiorstwo, z prostym rachunkiem ekonomicznym. Gdyby tak było to najsilniejszym Państwem na świecie obecnie byłoby Apple :-)

Tanio to bardzo rzadko oznacza dobrze. Ten banał zna chyba każdy.

 

Przy okazji warto wspomnieć o Wenezueli, która od lat mocno kumpluje się z Rosją. Jeden z największych posiadaczy ropy na świecie jest obecnie totalnym bankrutem.

 

Kade. Wpisz mi proszę jedno Państwo na świecie, które dobrze wyszło (długofalowo) na dobrych stosunkach gospodarczych z Rosją. Wystarczy tylko jedno. Może Białoruś, która miała preferencyjne ceny gazu z Rosji a która teraz stoi pod ścianą jeżeli nie wpuści rosyjskich wojsk do siebie i nie wejdzie w unię monetarną? :-) :-) :-)

 

Konkludują. Uzależnianie się od takiego partnera handlowego jakim jest Rosja, w kwestiach dostaw surowców strategicznych, jest modelowym idiotyzmem.

 

P.S. W tym roku mija 40 lat od bankructwa Polski. W 1981 roku Polska przestała płacić swoje zobowiązania finansowe.

Chyba nie muszę dodawać czyim byliśmy wtedy wasalem i z którym krajem mieliśmy wymuszoną "przyjaźń".

 

PS2. Ktoś tutaj wspomniał o Estonii? Świetnie. To jedyne Państwo NATO pozostające w bezpośrednim sporze terytorialnym z Rosją :)


Użytkownik Al Capone edytował ten post 08 marzec 2021 - 15:08


#16 Bezimienny Gość.rideat ipsum_*

Bezimienny Gość.rideat ipsum_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 08 marzec 2021 - 15:14

Czyżby?

 

Japonia, Niemcy to niby amerykańskich bomb nie doświadczyły? Nawet Wietnam całkiem rozsądnie się ostatnio rozwija.

 

Tak sobie czytam niektóre wpisy i widzę, że niektórzy mylą Państwo z przedsiębiorstwem.

Oczywiście podstawy ekonomiczne funkcjonowania Państwa są ważne ale Państwo to nie jest przedsiębiorstwo, z prostym rachunkiem ekonomicznym. Gdyby tak było to najsilniejszym Państwem na świecie obecnie byłoby Apple :-)

Tanio to bardzo rzadko oznacza dobrze. Ten banał zna chyba każdy.

 

Przy okazji warto wspomnieć o Wenezueli, która od lat mocno kumpluje się z Rosją. Jeden z największych posiadaczy ropy na świecie jest obecnie totalnym bankrutem.

 

Kade. Wpisz mi proszę jedno Państwo na świecie, które dobrze wyszło (długofalowo) na dobrych stosunkach gospodarczych z Rosją. Wystarczy tylko jedno. Może Białoruś ? :-) :-) :-)

 

P.S. W tym roku mija 40 lat od bankructwa Polski. W 1981 roku Polska przestała płacić swoje zobowiązania finansowe.

Chyba nie muszę dodawać czyim byliśmy wtedy wasalem i z którym krajem mieliśmy wymuszoną "przyjaźń".

Japonia to świetny przykład na Twoje teorie o świetlanej przyszłości Państw pod Amerykańskim wpływem. Japonia osiągnęła sukces dzięki swojej mentalności i pracy po 20 godzin na dobę. Amerykanie co prawda otworzyli im swój rynek ale...........tym samym ich udupili. Zażadali udziału ich wojsk w Amerykańskich misjach "pokojowych" Japończycy się nie zgodzili ( poza misjami zaopatrzeniowymi ) No to Amerykanie nałożyli na ich towary dodatkowe cła. Poza tym zmusili do współfinansowania sił USA na ich terytorium. Co roku Japończycy płacą Amerykanom rocznie 12 mld dolarów za bazę na Okinawie ,Iwakuni 4,8 mld , budowa bazy na wyspie Guam 3 mld. Teraz Amerykanie będą musieli poukładać się z Chinami bo to większa potęga gospodarcza niż Japonia. Jak myślisz Al.....jaką cenę zapłacą Japończycy za Status quo USA i Chin ???? Al nic we wspólczesnym świecie nie jest zero jedynkowe. Nie ma nic za darmo . Ty piszesz o jakiejś utopii..



#17 Al Capone

Al Capone

    PT MC

  • Pomagamy sobie
  •   
  • Posty: 970
  • Dołączył:  04 wrz 2016
  • Rok Produkcji:2004
  • Silnik:1.6
  • Imię:Al
  • Skąd::się tu wziąłem?
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 08 marzec 2021 - 15:42

Z punktu widzenia ekonomi i rozwoju Państwa to lepiej być zbombardowanym przez USA i przez nich być też gnębionym, niż żyć w przyjaźni gospodarczej z Rosją :)

 

Gdyby Japonia przegrała wojnę z Rosją, mam na myśli okupację, a nie z USA to żarli by teraz z głodu psy biegające po pustych polach ryżowych a nie byliby jedną z czołowych gospodarek świata.


Użytkownik Al Capone edytował ten post 08 marzec 2021 - 16:27


#18 kade

kade

    VIP

  • Moderator
  •   
  • Posty: 8002
  • Dołączył:  18 mar 2013
  • Rok Produkcji:2006
  • Silnik:1.6 M Gaz
  • Imię:Darek
  • Skąd::Lubuskie
  • Płeć: Mężczyzna

Napisano 08 marzec 2021 - 18:14

Jestem w pracy i nie mam czasu na pisanie,ale staram się śledzić dyskusję.
Przez 50 lat Rosja nas wykorzystywała a od lat 90 robią to Amerykanie do spółki z Europą Zachodnią.
Amerykanie wchodzą z bombami i dolarami tam,gdzie widzą w tym interes.
Rosjanie robią to samo,chociażby po to,żeby utrzymać równowagę sił.
Ani jedni,ani drudzy nic nie robią z dobroci serca.
Interesy z nimi to gra o życie.
I tak,masz rację.Nie można uzależniać się z dostawami surowca od jednego państwa.Nie warzne którego.

#19 Edysia

Edysia

    VIP

  • Przyjaciel forum
  •   
  • Posty: 6505
  • Dołączył:  02 wrz 2017
  • Rok Produkcji:2005
  • Silnik:2,4 A
  • Imię:Edyta
  • Skąd::Kraków
  • Płeć: Kobieta

Napisano 08 marzec 2021 - 19:26

A ja może włożę kij w mrowisko. Odejdziemy od waszego gazu, rakiet, rzucania bomb i skupimy się na głupich szczepionkach. Każde z tych państw sporo procent ze sprzedaży złóż przekazuje na stworzenie "super szczepionki". Opierając się na badanych klinicznych jednej z największych firm światowych, które porównują wszystkie osiągniecia znanych firm farmaceutycznych wskazują że uwarunkowania polityczne wskazują na partnerów , a nie liderów w tym temacie. Szczepionki zachodnie są mniej intuicyjne oraz mniej zaawansowane technologicznej niż szczepionki wschodnie, poza tym dają większe powikłania niż konkurencja. Reszta do własnych przemyśleń.



#20 Bezimienny Gość.rideat ipsum_*

Bezimienny Gość.rideat ipsum_*
  • Guests
  • Dołączył:  --

Napisano 08 marzec 2021 - 19:26

Z punktu widzenia ekonomi i rozwoju Państwa to lepiej być zbombardowanym przez USA i przez nich być też gnębionym, niż żyć w przyjaźni gospodarczej z Rosją :)

 

Gdyby Japonia przegrała wojnę z Rosją, mam na myśli okupację, a nie z USA to żarli by teraz z głodu psy biegające po pustych polach ryżowych a nie byliby jedną z czołowych gospodarek świata.

Al...piszesz o Japonii i Amerykańskiej okupacji jak o szczęściu i też tak chcesz aby było w Polsce. No cóż , musisz być świadom że Amerykanie zrzucili tam bomby atomowe na zaludnione miasta , a mogli je zdetonować np. u wybrzeży Japonii i efekt byłby ten sam . Amerykańska okupacja kosztowała Japonię blisko połowę majątku narodowego a przemysł przetrwał w 1/10 pierwotnej ilości. Faktycznie Japończycy nie jedli psów , jak napisałeś ale za to ówczesny premier ogłosił aby żywili się szczurami i karaluchami by przetrwać .Sukces gospodarczy zawdzięczają wyłącznie sobie , mądrym rządom , zbiegowi okoliczności ( wojna Koreańska ) i położeniu geograficznemu . Moje zdanie jest takie...sięgnij troszkę do materiałów żródłowych , na tydzień odpuść sobie TVP i pooglądaj może TVN ..tak dla równowagi . Poza tym to powinna być Twoja ulubiona stacja telewizyjna , albowiem jest częścią Discovery a to przecież Amerykańska firma  :papa







Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych